کمیسیون اقتصاد ملی مجلس: ارزش دالر به ۷۵ افغانی خواهد رسید

- سکینه امانی

در پی کاهش بی‌پیشینه ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی کمسیون اقتصاد ملی مجلس هشدار داد که اگر جلو این وضعیت گرفته نشود ارزش دالر از ۷۰ به ۷۵ افغانی خواهد رسید.
این کمیسیون ناامنی، درگیری‌های سیاسی، عدم تعهد دونرها در انتقال پول به دست حکومت در سال مالی ۱۳۹۶، کاهش میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و شدت‌گرفتن مصرف بودجه در پایان سال مالی ۱۳۹۶ را از جمله فکتورهای داخلی در کاهش ارزش پول افغانی در مقابل اسعار خارجی دانست و افزایش نرخ تکتانه از طرف امریکا بر ارزش دالر در مقابل دیگر پول‌ها در جهان، تعویق کمک‌ها به پاکستان و وضع تحریم بر ایران که نقش عمده خروج دالر به ایران و پاکستان می‌باشد را از جمله عامل‌های خارجی کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر امریکایی می‌داند.
همچنان این کمیسیون می‌گوید که بعضی از افراد و سیاست‌گذاران پولی در کشور حلقه مافیایی‌ای را در «د افغانستان بانک» ایجاد کرده‌اند که در احتکار دالر دست دارند.
کمیسیون اقتصاد ملی مجلس گفته است که: «هر مسافری که از افغانستان خارج می‌شود حق انتقال ده تا بیست هزار دالر را دارد، اما این قدر دالری که از طریق «د افغانستان بانک» فروخته می‌شود به کجا می‌رود؟»
به گفته این کمیسیون، ماهانه بیش از پنجاه تا هفتاد میلیون دالر توسط «د افغانستان بانک» به فروش یا لیلام گذاشته می‌شود. ولی این کمیسیون می‌گوید که این پول از طریق حلقه‌ی مافیایی به‌طور قاچاقی به خارج از کشور انتقال داده می‌شود.
همچنان این کمیسیون می‌گوید که در بنادر افغانستان توسط ارگان‌های سرحدی از مردم به زور پول گرفته می‌شود.
بر اساس گزارش‌ها افغانستان تا ۹۹ درصد اقلام مورد نیازش را از خارج وارد می‌کند و این در مقابل صادرت، حساب زیادی است.
کاهش ارزش پول افغانی در مقابل دالر از لحاظ تیوری اقتصادی، مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر ارزش پولی یک کشور، حجم نرخ تورم می‌باشد و نرخ تورم، امروز در کشور بالای چهار درصد است.
کمیسیون اقتصاد ملی مجلس از مجلس خواست در قسمت بودیجه مالی سال پیش رو تجدید نظر کنند و در بخش بودیجه عادی آن، که معاش کارمندان نیز شامل آن می‌شود، دقت شود.
در همین حال خلیل صدیق رییس د افغانستان بانک سه شنبه هفته قبل در نشستی، در مورد علت افزایش نرخ اسعار خارجی به ویژه دالر گفت که دلیل اصلی کاهش ارزش بانک‌نوت افغانی در برابر دالر، تنش‌های سیاسی در کشور است.
آقای صدیق می‌گوید: «مسأله‌ای که نقش اساسی را متأسفانه در کشور ما داشت، ایجاد یک تشنج سیاسی در دو ماه گذشته بوده است. من گفته می‌توانم تشنج سیاسی‌ای که در دو ماه گذشته در افغانستان ایجاد شد، مسوول مستقیم بلند رفتن نرخ اسعار است. بناً این تشنج مسوول ایجاد مشکل برای توده‌های میلیونی افغانستان است. اگر نرخ‌ کالا و نرخ اسعار بلند می‌رود، این خودش نماینده‌گی از حالت بسیار بدی اقتصادی می‌کند. بناً هر نوع تشنج جدید سیاسی تأثیرات مستقیم روی زنده‌گی مردم زحمت‌کش و بی‌چاره این کشور می‌گذارد. بناً مسوولیت بلند رفتن هشتاد درصد نرخ دالر در همین یک و یک‌ونیم ماه اخیر ناشی از همین تشنجی است که متأسفانه ایجاد شده است.»
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ارزش دالر در برابر پول افغانی به صورت بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته و همین اکنون یک دالر در مقابل بیش از هفتاد افغانی معامله می‌شود.
رییس بانک ملی افغانستان می‌گوید که این بانک برای جلوگیری از بلند رفتن ارزش دالر در برابر پول افغانی اقدام کرده و در ماه قوس نزدیک به ۲۹۱ میلیون دالر را در بازار عرضه کرده است. رییس بانک ملی افغانستان گفت که این اقدام باعث جلوگیری از «متلاطم شدن» نرخ اسعار خارجی در برابر بانک‌نوت‌های افغانی شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :