چرا ایرانیان در خیابان اعتراض می‌کنند

- نویسنده: امیر احمدی آریان - برگردان: صمد دلاور - منبع: نیویارک‌تایمز

این سومین بار است که در طول عمرم شاهد اعتراضات عمومی [در ایران] هستم. در جولای ۱۹۹۹ میلادی، مظاهره‌ی صلح‌آمیز دانشجویان به خاطر آزادی بیان سر به شورش چشم‌گیری زد. در جون ۲۰۰۹ میلادی، مردم در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران به خیابان‌ها آمدند که این خود، سرآغاز جنبش سبز در این کشور شد. خواسته‌های معترضان [تحقق] حقوق مدنی، حساب‌دهی و نرمشی بیش‌تر از سوی حکومت بود. معترضان بیش‌تر اهل تهران، عمدتاً تحصیل‌کرده و متعلق به طبقه‌ی متوسط بودند. هر دو تظاهرات پیوسته صلح‌آمیز و خشونت‌پرهیز بود.
ناآرامی‌های موجود از بقیه مظاهره‌ها فرق دارد. تا حال، طبقه‌ی متوسط با تحصیلات بالا بیش‌تر ناظر حرکت‌های اعتراضی اخیر ‌اند تا عوامل فعال آن. عدم خشونت دیگر یک اصل مقدس به شمار نمی‌آید. اعتراضات از شهرهای کوچک مذهبی، جایی که حکومت همیشه روی حمایت‌شان حساب کرده است، آغاز و سرتاسر کشور را در برگرفته است. البته، شهر‌های بزرگ از قافله‌ی اعتراضات عقب مانده‌اند.
مطالباتی چون آزادی بیان و حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی قسماً از شعارهای معترضان غایب است و یا به طور ضمنی و مبهمی مطرح شده است. معترضان در یکی از معدود ویدیو‌ها، در صحبت با رسانه‌های خبری، به بی‌کاری، تورم و غارت ثروت ملی اشاره می‌کنند: زنی از رییس جمهور حسن روحانی می‌پرسد که آیا با ۳۰۰ دالر معاش ماهانه می‌تواند مانند او زنده‌گی را بگذراند؛ یکی از سربازان سابق جنگ ایران و عراق خود را جز «فراموش‌شده‌گان» قلم‌داد می‌کند؛ ‌زن کهن‌سالی از شوهر ۷۵ ساله‌اش یاد می‌کند که برای امرار معاش برای ساعات طولانی کار می‌کند. جنس شعارها هم متفاوت شده است. «رأی من کجاست؟» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد!» شعارهای غالب معترضان بود. اما امروز جای آن را شعارهایی چون «نه به گرانی!» و یا «مرگ بر اختلاس‌گران!» و «آخوند‌ها حیا کنید، مملکت را‌‌ رها کنید!» گرفته است.
اعتراضات ناشی از مشکلات اقتصادی موضوع تازه‌ای در ایران نیست که از آن جمله می‌توان از اغتشاشات بر سر گرانی در اسلام‌شهر و مشهد در سال‌های نود میلادی، اعتصابات متعدد راننده‌گان بس در سال‌های ۲۰۰۰ میلادی، اعتراضات معلمان بر سر معاشات عقب‌مانده را نام برد. صدای معترضان مذکور کم‌تر شنیده شد. معترضان اقتصادی متعلق به طبقه‌ی پایین جامعه بودند که یا صدای‌شان توسط حکومت در نیمه راه خفه شد و یا تحت شعاع فعالان حقوق مدنی که دست‌رسی بهتری به رسانه‌های بین‌المللی دارند، محو گردید. اما اکنون راه خود را با فشار باز کرده و دوباره به عنوان دادخواهان عدالت و برابری مطرح شده‌اند.
سیاست ایران از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی عرصه‌ی کارزار اصلاح‌طلبان، اصول‌گرایان و محافظه‌کاران پیرو سرسخت اصول انقلاب بوده است. در جریان خیزش‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ میلادی، معترضان حمایت جریان قدرت‌مند اصلاح‌طلب را داشتند. این بار، تضاد میان معترضان و اصلاح‌طلبان تبارز یافته است. معترضان هیچ علاقه‌ای به حمایت از چهره‌ها و جریان‌های مرتبط با وضع موجود کشور ندارند. از این رو، نباید تعجب کرد که ابراهیم نبوی، یکی از روزنامه‌نگاران تبعیدی ایرانی، معترضان را «خلق‌های کچالوخور» خطاب کرده است.
اقتصاددانان و روشن‌فکران ایران از دیرباز در مورد وقوع چنین رخدادی هشدار داده بودند. حتا چهره‌های نزدیک به حکومت نیز زنگ خطر را به صدا آورده بودند. در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی، محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، در نامه‌ای خطاب به شورای نگهبان قانون اساسی ایران، یکی از نهادهای پر قدرت روحانیون، نسبت به افزایش گرانی و ناتوانی حکومت ابراز نگرانی کرده بود. آقای رنانی پیش‌بینی کرده بود که اگر به مسایلی چون بی‌کاری فزاینده در دو سال آینده توجهی نشود، ایران به سوی بحران پیش خواهد رفت. پرویز صداقتی، یکی دیگر از صاحب‌نظران برجسته‌ی اقتصاد سیاسی، در مقاله‌ای پیش از آغاز تظاهرات، به طرح این نکته پرداخته بود که چگونه نظام اقتصادی ایران شهروندان درجه یک و درجه دوم را خلق کرده، و هشدار داد که برخی از نهاد‌های حکومتی غول‌های اقتصادی قدرت‌مند‌تر از دولت شده‌اند. ماه گذشته، بی‌بی‎سی فارسی مطالعه‌ای را نشر کرد که در آن کاهش درآمد خانواده‌ها در یک دهه‌ی گذشته به شکل هشداردهنده‌ای به نمایش گذاشته شده بود. بودجه‌ی ریاضتی حکومت ایران که ۱۰ دسامبر سال قبل به مجلس ملی ایران تقدیم شد، چیزی جز آتشی بر نفت نبود.
ثروت‌مندان ایرانی، برخلاف چند دهه‌ی بعد از وقوع انقلاب اسلامی، هیچ ابایی از نمایش مکنت و ثروت خود ندارند. اختلاس‌گران به طور نانوشته دست‌کم تا اواسط دهه‌ی دو هزار میلادی ملتفت بودند که تموّل خود را تا حدی از چشم دیگران بپوشانند و پول‌‌های‌شان را در دوبی و تورنتو سفید کنند. یکی از دوسیه‌های مشهور مربوط به محمد رضا خاوری، رییس سابق بانک ملی ایران است که میلیون‌ها دالر را اختلاس کرد و اکنون یکی از غول‌های بازار خرید و فروش مسکن در تورنتوی کانادا است. نسل اول انقلاب به ظاهر قضایا اهمیت داده و هیچ گاهی روپوش اعتقاد به ارزش‌های انقلاب ۱۹۷۹ میلادی را پس نزدند. اما فرزندان‌شان هیچ اهمیتی به [ظواهر] گذشته نمی‌دهند. جوانان متمول ایرانی هم‌مانند اشراف زنده‌گی کرده و هیچ اهمیتی هم به منابع ثروت خود نمی‌دهند. آن‌ها به شکل بی‌شرمانه‌ای [موترهای گران‌قیمت] پورشه و مازراتی خود را در خیابان‌های تهران، در پیش چشم مردم فقیر، می‌رانند و عکس‌های زنده‌گی پر زرق و برق خود را در انستاگرام می‌گذارند. این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند و موجب خشم مردم زحمت‌کش در شهر‌ها می‌گردد. مردم از یک‌سو تصاویر اعضای خانواده‌ی مقامات ایرانی را می‌بینند که در سواحل کشور‌های خارجی دور هم جمع شده و مشروبات الکولی می‌نوشند، اما دختران مردم معمولی به خاطر معلوم شدن موی از زیر چادر بازداشت شده و پسران‌شان به خاطر خریدن مشروب به زندان می‌افتند. این معیارهای دوگانه موجب سرافگنده‌گی عظیم [برای حاکمیت] گشته است.
مردمی که در رأس هرم قدرت در ایران قرار دارند، در انقلاب ۱۹۷۹ میلادی حضور داشتند و شاهد آن بودند که وقتی شاه [ایران] به مردم گفت که «من صدای انقلاب شما را شنیدم»، در واقع آغاز پایان خود را رقم زد. این برداشت با بهار عربی دو باره تقویت گردید: زین‌العابدین بن علی، رییس جمهور تونس، و حسنی مبارک، رییس‌جمهور مصر هم تلاش کردند که رضایت مردم معترض را به دست آورند ولی در ‌‌نهایت از قدرت کنار زده شدند. بشار اسد، رییس جمهور سوریه، موجودیت اپوزیسیون خود را به رسمیت شناخت و در قدرت باقی ماند.
ایران از چندین تکان جان به سلامت برده است. حکومت استاد زنده ماندن و پشت سر گذراندن بحران‌ها است. حکومت شاید این بار نیز جان به سلامت ببرد اما یک چیز به طور بنیادین در این کشور تغییر خورده است: حکومت حمایت بی‌قید و شرط روستاییان را در برابر نخبه‌گان مخالف خوان شهرهای بزرگ از دست داده است. اکنون همه ناراضی‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :