یک شب در شفاخانه هرات

- وحید پیمان

از بیماران بدون بستر تا خودکشی‌های مردانه

وارد بخش داخله شفاخانه حوزه‌ای هرات می‌شویم، دهلیزی کلان با اتاق‌های که در هر کدام آن‌ها از دو تا ۵ بستر برای بیماران جابه‌جا شده است. اما پیش از آن‌که وارد اتاق‌ها بشویم، بیمارانی را می‌بینیم که در راه‌روهای این دهلیز با پهن کردن پتویی نازک دراز کشیده‌اند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، برخی از این بیمارها روی چوکی‌های دهلیز جاخوش کرده‌اند. با نیم‌نگاهی به داخل اتاق‌ها دیده می‌شود که تمام بسترهای موجود پر از بیمارانی است که از ۱۵ ولسوالی هرات و یا از چهار ولایت دیگر غرب افغانستان جهت تداوی آمده‌اند و به دستور پزشکان بستر شده‌اند.
هر بیمار تازه واردی که نیاز به بستر دارد مجبور است خودش و یا پایوزاش در دهلیز بخش داخله شفاخانه برای خود جایی پیدا کند و با پهن کردن پتویی بستر چند شبه‌اش را بسازد. بخش داخله شفاخانه هرات نزدیک به ۱۵۰ بستر دارد، اما تنها همان یک شبی که من آن‌جا بودم علاوه بر بیش از ۲۰۰ بیماری که بستر بودند، ۹۵ بیمار دیگر نیز باید بستری می‌شدند.
پیش از سرزدن به بخش داخله شفاخانه هرات، بخش عاجل شفاخانه را نیز دیده بودم. شلوغی بیش از حد، بیماران زیاد، داکتران کم‌تعداد، پرستاران کم و خلاصه سر و صداهای بسیار، کار را برای هم بیماران و هم پزشکان و هم پرستاران سخت ساخته‎بود. در دستکم یکی از موارد، بیماری که تمام دست‌ها و پاهایش با زولانه بسته بود را از زندان مرکزی هرات به بخش عاجل آوردند. گویا مشکل قلبی داشت، وضعیت این بیمار به شدت ناراحت کننده بود، اما شاید دستکم ۱۰ دقیقه طول کشید تا پزشکان از بیماران دیگر فراغت یافتند و برای معاینه این بیمار اقدام کردند.
با دیدن وضعیت بخش عاجل و بخش داخله شفاخانه حوزه‌ای هرات، در نخستین نگاه یادم از کمک‌های میلیارد دالری‌ای آمد که طی نزدیک به ۱۷ سال گذشته در عرصه‌های مختلف در افغانستان به‌ویژه در عرصه صحت به مصرف رسیده است. با همه این مصارف این سوال زود در ذهن هر بیننده‌ای خطور می‌کند که چرا شفاخانه دومین شهر بزرگ افغانستان فاقد بسترهای کافی است و چرا با وجود نبود شفاخانه‌های معیاری در غرب افغانستان به تنها شفاخانه بزرگ دولتی افغانستان توجه آن‌چنانی نشده است. شفاخانه هرات در زمان طالبان به شفاخانه ۴۰۰ بستر هرات معروف بود، کمک‌های میلیارد دالری دنیا برای افغانستان تنها ۲۰۰ بستر به این شفاخانه بزرگ افغانستان افزوده است.
تصمیم گرفته بودم که فردا این سوال‌ها را با رییس صحت عامه هرات در میان بگذارم که با یکی از پرستاران این بخش روبرو شدم. پرستاری که کُمکم می‌کرد تا از وضعیت به شدت آسیب‌پذیر داخل شفاخانه حوزه‌ای هرات (بخش داخله) عکس‌برداری کنم. این پرستار با اسم مستعار بهنام گفت که حتا مدتی است پرستاران این بخش فاقد دست‌کش طبی هستند و هرگاه بیماریِ فردی ساری باشد احتمال سرایت آن به ما بسیار بالا است.
به گفته بهنام برای هر ۵ بیمار به صورت استندرد یک پرستار باید حضور داشته‌باشد. بهنام گفته که به دلیل کمبود تشکیل امشب برای هر ۷۰ بیمار یک پرستار در نظر گرفته شده است. از بهنام پرسیدم که هر چند شب یک‌بار نوکریوالی انجام می‌دهی؟ گفت برخی اوقات ۳ شب یک‌بار و گاهی ۴ شب یک‌بار. این پرستاران تلاش زیادی می‌کردند تا به همه بیماران رسیده‌گی کنند، اما به‌دلیل کمبود پرستار، سَرک کشیدن به همه بیماران، ساعت‌ها به طول می‌انجامید. اما آن‌چه به عنوان نکته ارزنده و مثبت نباید از کنار آن گذشت، تلاش پرستاران برای رسیده‌گی هرچه بهتر به بیماران و هوای نسبتا مناسبت شفاخانه حوزه‌ای هرات بود.
در آن شب نکته دیگری که ساعت‌ها مرا به فکر فرو برده بود، بستر شدن ۶ مرد میان‌سال تنها در یک شب به دلیل اقدام به خودکشی بود. با اقارب‌شان وقتی هم‌صحبت شدم تلاش می‌کردند که خیلی واضح حاضر به پاسخ‌گویی به این سوال که چرا این افراد دست به خودکشی زده‌اند، نشوند. دست‌کم یکی از اقارب این افراد با من گفت‌وگو کرد. پیش از این هرات نسبت به هر شهر دیگر افغانستان در مورد خودکشی زنان و به‌طور خاص خودسوزی زنان دارای شهرت زیادی بود. حالا گفته می‌شود که اقدام به خودسوزی در میان زنان کمتر شده و اقدام به خودکشی در میان مردان به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است.
به نظر می‌رسید که تمام این شش نفر که هر کدام از یک منطقه هرات بودند به دلیل وضعیت اقتصادی نامنساب و فشارهای روحی ناشی از آن اقدام به خودکشی کرده‌بودند. اتفاقی که نظیر آن قبلا در هرات کم‌پیشینه بوده است.
فردای آن شب به پای گفت‌وگو با رییس صحت عامه هرات نشستم، داکتر عبدالحکیم تمنا که کمتر از یک‌سال است مسوولیت این اداره بر عهده گرفته است پیش از آغاز هرگونه صحبت رسمی به من گفت که بیماران هر چه به ما می‌گویند حق دارند و ما پیش این مردم شرمنده‌ایم. تمنا گفت که این حق مردم نیست که به جای داشتن یک بستر مناسب در روزهای بیماری، در دهلیزها دراز کشیده باشند.
آقای تمنا در پاسخ به این سوال که چرا تعداد بسترهای شفاخانه حوزه‌ای هرات افزایش نمی‌یابد تاکید که بارها به مسوولان وزارت صحت عامه افغانستان تاکید شده که این وضعیت در شفاخانه هرات نگران کننده و هرات با این همه بیماری که دارد به یک شفاخانه مجهزتر و بزرگ‌تر نیازمند است، اما آن‌گونه که داکتر تمنا تاکید دارد، هیچ‌گاه به این تقاضای صحت عامه هرات در کابل توجه چندانی از آغاز حکومت انتقالی تا اکنون نشده است.
اما او می‌گوید که به‌تازه‌گی زمینی را برای ایجاد یک شفاخانه ایمرجنسی را در مرکز شهر پیدا کردند و ساخته شدن این شفاخانه کم‌وبیش از فشارهای بی‌حد و حصر در شفاخانه هرات می‌کاهد. به گفته آقای تمنا با آن‌هم هرات نیازمند شفاخانه‌ای بزرگ، با بسترهای زیاد و تجهیزات مناسبت است.
بسیاری‌ها می‌پرسند که نماینده‌گان هرات در مجلس نماینده‌گان پس چه می‌کنند و چرا هیچ‌گاه تلاش برای ساختن یک شفاخانه معیاری در دستور کارشان قرار نگرفته است. در پاسخ به این سوال، ناهید احمدی فرید نماینده هرات گفت که به‌تازه‌گی از سوی نماینده‌گان هرات نامه‌ای به وزارت مالیه نگاشته شده تا بتوانند ساخت یک شفاخانه مجهز ۱۰۰۰ بستر را در بودجه سال ۱۳۹۷ بگنجانند.

اشتراک گذاري با دوستان :