افشای فسادهای گسترده در تصدی ملی بس: از قراردادهای غیر قانونی تا حیف‌و‌میل میلیون‌ها افغانی

- علی آرش

روزنامه ۸ صبح به اسناد و مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد، دارایی‌های ریاست تصدی ملی‌بس وزارت ترانسپورت و هوانوردی، در سال‌های گذشته مورد دست‌برد و حیف‌و‌میل قرار گرفته است.

با آن که بخشی از دارایی‌های این ریاست در یک دهه‌ی اخیر به منظور «خودکفایی» این ریاست به اجاره داده شده، اما عواید ناشی از آن تا کنون مورد جنجال است و مسوولان این ریاست در سال‌های اخیر با وجود تلاش‌های بسیار نتوانسته‌اند حدود ۲۰۰ میلیون افغانی کرایه این جای‌داد‌ها را جمع‌آوری کنند.
شرکت‌های «میدان‌وال امرخیل»، «یوسف احمدزی»، «جلال حقبین» و برخی دیگر از شرکت‌ها، از شمار نهادهایی هستند که مبالغ درشتی از ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس، بابت کرایه‌ی جای‌دادها بده‌کار اند.
مشکل، تنها در این‌جا خلاصه نمی‌شود، بلکه به دلیل سوء مدیریت این ریاست در سال‌های گذشته، بیش از ۱۰۰ میلیون افغانی از بودجه این ریاست از سوی معتمدان آن بیرون کشیده و تا کنون از بازپرداخت این پول توسط افراد مذکور خبری نیست.
همین‌گونه به گفته‌ی مسوولان، پول‌های تضمینی که بابت اخذ قرارداد از سوی قراردادی‌ها در گذشته نزد این ریاست به امانت گذاشته شده بودند، نیز به مصرف رسیده و «حیف‌و‌میل» شده است.
در کنار این‌ها، بخش بزرگی از ملی‌‌بس‌های این ریاست که به دلیل مشکلات فنی در یک دهه اخیر از کار باز مانده بودند، در سال‌های گذشته به نرخ «آهن‌پاره» به فروش رسیده و از ۴۲ میلیون افغانی عواید ناشی از آن، نیز گزارش مصرف دقیقی در دست نیست.
این، همه‌ی موارد فساد در ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس نیست. بلکه در ولایت‌ها نیز از دارایی‌های آمریت‌های تصدی ملی به شکل غیر قانونی استفاده شده است. به عنوان مثال: در ولایت پروان، آن طوری که مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گویند، یک وکیل پارلمان از ۱۵ عراده ملی‌بس آمریت ولایت مذکور استفاده شخصی کرده و پس از تخریب کامل، دوباره آن را در اختیار آمریت تصدی ملی‌بس این ولایت قرار داده است.
با همه‌ی این‌ها، اکنون مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گویند که مشکل را دریافته‌اند و در صدد آن اند که دوباره در یک روند شفاف، همه‌ی دارایی‌های این ریاست را به داوطلبی مجدد بگذارند. این مسوولان در این مورد از ریاست‌جمهوری خواهان کمک شده‌اند. این که آیا تصدی ملی‌بس به چنین هدفی نایل خواهد آمد یا خیر؟ پاسخ دقیقی نمی‌توان داد؛ چون هنوز هم قراردادی‌های پیشین بر دوام قراردادها تأکید می‌ورزند و آن طوری که خودشان می‌گویند، به ساده‌گی کوتاه نمی‌آیند.
در همین حال، مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس، هرچند آمار دقیقی از میزان عوایدشان ارایه نمی‌کنند اما می‌گویند، در صورتی که دارایی‌های این ریاست که شامل: زمین، تانک‌های تیل، دکان و دیگر موارد، به گونه‌ای شفاف، قرارداد شود، عواید این ریاست سه برابر خواهد شد.

پیشینه ریاست تصدی مسافربری ملی بس

ریاست تصدی مسافربری ملی بس، یک موسسه خدماتی ترانسپورتی عامه است. آن طوری که در وب‌سایت وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد پیشینه فعالیت این نهاد آمده، تصدی مذکور در سال ۱۳۵۴ در چوکات وزارت مالیه به فعالیت آغاز کرده است. در سال ۱۳۵۸ در فرمان شماره «۱۷۵۰»، مورخ ۱۳۵۴/۴/۳۱ مسوولیت رهبری این تصدی به وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی تعلق گرفته است.
در وب‌سایت وزارت ترانسپورت آمده که: این تصدی در آن زمان، ۱۵۰۰ عراده بس هندی و ایرانی داشت. در کنار این، ریاست نام‌برده ۸۶ عراده بس برقی نیز در اختیار داشت. اما به نقل از همین منبع، در دهه هفتاد و در نتیجه جنگ‌های داخلی، همه‌ی وسایط و دیپوهای آن تخریب شد و به تاراج رفت. از آن همه وسایط بر اساس گزارش وزارت ترانسپورت، تنها ۸۵ عراده ملی‌بس تاتای کهنه هندی به جا ماند و بس.
با آن که ریاست مذکور در گذشته از سوی حکومت سبسایدی دریافت می‌کرد، اما از دهه هشتاد به این‌سو، به اساس هدایت دولت‌مردان، تصدی‌ها، فعالیت خویش را به سیستم خودکفایی آغاز کرده و ریاست ملی‌بس نیز به همین دلیل به کمبود بودجه روبه‌رو شد.
روی همین ملحوظ هیأت رهبری وزارت ترانسپورت، تصمیم گرفت که شماری از «جای‌دادهای مازاد تصدی را به منظور تقویت بنیه مالی به کرایه بدهد.» این کار در سال ۱۳۸۵ صورت گرفت. به گفته‌ی مسوولان تصدی ملی بس، این ریاست به صورت مجموعی ۱۱۰ جریب زمین در سراسر کابل دارد.
مطابق جدولی که در مورد جای‌دادهای این ریاست در وب‌سایت وزارت ترانسپورت وجود دارد و مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس نیز آن را تأیید می‌کنند، جزییات زمین‌های این ریاست از این قرار است:
این ریاست به مساحت ۸۲ هزار متر مربع زمین در منطقه زنده‌بانان در مقر اصلی این ریاست دارد. ۲۰۲۴۹ متر مربع زمین در منطقه سیاه‌سنگ، ۴۰هزار متر مربع زمین در منطقه خوشحال خان، ۶۲۵۰۰ متر مربع زمین در منطقه خواجه‌بغرا در خیرخانه، ۹ بسوه زمین در کارته نو، ۹ بسوه زمین در عقب وزیر اکبرخان، ۹ بسوه زمین در چهارراهی دهمزنگ، ۵ بسوه زمین در کارته پروان، ۵ بسوه زمین در منطقه دهبوری و ۵ بسوه زمین دیگر این ریاست در عقب غازی استدیوم قرار دارند.
مسوولان این ریاست می‌گویند که این جای‌دادها در سال‌های گذشته و از سوی مسوولان پیشین «به یغما» رفته‌اند. رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، قرارداد رسمی‌ای که شرایط قرارداد را داشته باشد، در مورد این جای‌دادها وجود ندارد و به گفته وی جای‌دادهای این ریاست در یک «تفاهم» در اختیار چند فرد به کرایه گذاشته است.
محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی‌بس، در گفت‌وگو با ۸ صبح، واگذاری جای‌دادها و دارایی‌های این ریاست را «تفاهم»ی ‌می‌داند که مبنای قانونی ندارد. به همین دلیل است که به گفته آقای اتمر، در حال حاضر جمع‌آوری عواید ناشی از این دارایی‌ها با مشکل روبه‌رو است و قراردادی‌ها در برابر داوطلبی جدید مقاومت می‌کنند.

شرکت میدان‌وال امرخیل با ۱۵۰ میلیون افغانی بدهکاری

بخش بزرگی از جای‌دادهای ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس در سال ۱۳۸۵ در اختیار «شرکت میدان‌وال امرخیل» قرار می‌گیرد. این شرکت در این جای‌دادها، تانک‌های تیل و دکان ساخته است. در قراردادی که میان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس و شرکت میدان‌وال امرخیل منعقد شده، زمان این قرارداد ده سال ذکر شده است.
شرکت مذکور در مساحت حدود ۷۰ بسوه زمین ریاست تصدی ملی‌بس در نقاط مختلف شهر کابل، ۵ باب تانک تیل را اعمار کرده است. تانک‌های تیل این ریاست در منطقه خواجه‌بغرا، خوشحال خان، دهمزنگ، جنوب تصدی ملی‌بس و کارته نو موقعیت دارند. قرار بود که شرکت امرخیل به صورت مجموعی در دو مرحله روی این تانک‌ها ۴۸ میلیون افغانی سرمایه‌گذاری کند.
مطابق به روحیه قرارداد، شرکت امرخیل بالای زمین مذکور سرمایه‌گذاری می‌کند و پس از پایان قرارداد، سرمایه‌ی آن باید در اختیار ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس قرار بگیرد. مفاد دیگر قرارداد این بوده که شرکت امرخیل پس از بهره‌برداری تانک‌های مذکور، از هر تانک ۱۰ هزار افغانی به ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس به عنوان کرایه نیز بپردازد.
همچنان بر اساس قرارداد باید در هر سال، پنج هزار افغانی به مبلغ کرایه افزوده شود. به این ترتیب کرایه هر پمپ‌استیشن در سال ۹۵ خورشیدی به حدود ۶۰ هزار افغانی در هر ماه رسید. اعتبار این قرارداد در سال ۱۳۹۵ خورشیدی پایان یافته است و تصدی ملی‌بس نیز بر پایان زمان قرارداد تأکید می‌ورزد.
اما محمدعالم امرخیل، رییس شرکت میدان‌وال امرخیل مدعی است که پیش از پایان میعاد قرارداد، این شرکت عنوانی ریاست‌جمهوری بر اساس مصوبه شورای عالی ستره محکمه درخواست فرستاده و مارشال محمدقسیم فهیم، معاون پیشین رییس‌جمهور، با در نظر داشت قوانین نافذه کشور به تمدید این قرارداد حکم داده است.
در پی این حکم، به تاریخ ۱۹/۰۲/۱۳۹۵ دوباره این قرارداد در زمان احمدنذیر رضایی، رییس پیشین تصدی ملی بس، تمدید شده است. قراردادی که ریاست کنونی تصدی ملی‌بس با آن موافق نیست و آن را ملغا می‌داند. مسوولان کنونی ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس بر داوطلبی مجدد این تانک‌ها تأکید می‌ورزند.
در کنار این، محمدحمید طهماسی، وزیر ترانسپورت به تاریخ ۱۳۹۴/۵/۳ (طهماسی در همین تاریخ به عنوان سرپرست ایفای وظیفه می‌کرد) در مکتوب شماره ۲۳۴ عنوانی ریاست‌جمهوری در مورد تانک‌های تیل ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس چنین نگاشته است: «تعداد پنج باب پمپ‌استیشن از تاریخ ۱۳۸۵/۱۱/۱ برای مدت ده سال عقد قرارداد شده که میعاد آن نیز از تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۱ ختم می‌باشد و ایجاب داوطلبی را می‌نماید.»
داوطلبی‌ای که شرکت امرخیل آن را نمی‌پذیرد و در حال حاضر تانک‌های تیل را در اختیار دارد.
از سویی هم محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی بس، می‌گوید، پس از پایان قرارداد، شرکت‌های زیادی داوطلب شده بود تا هر تانک‌های تیل این ریاست را در بدل نرخ بالاتر در هر سال به کرایه بگیرد اما به گفته وی، شرکت میدان‌وال امرخیل با تهیه مکاتب از نهادهای عدلی و قضایی مانع این کار شده است.

۱۰۷ میلیون افغانی بدهکاری تیل

یکی از دلایل ایجاد تانک‌های تیل در زمین‌های ریاست تصدی ملی‌بس این بوده که از یک‌سو این نهاد را به سمت خودکفایی سوق دهد و از سوی دیگر، قراردادی مذکور، تیل مورد نیاز وسایط ریاست تصدی ملی‌بس را نیز در بدل قیمت مناسب تهیه کند.
به همین دلیل، ریاست تصدی ملی‌بس و شرکت میدان‌وال امرخیل به تفاهم می‌رسند که تیل مورد نیاز این شرکت را یک افغانی در هر لیتر کمتر از نرخ «ریاست مواد نفتی» تهیه کند. مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی بس، حدود ۲۴۴ میلیون افغانی را به خاطر تهیه تیل در اختیار شرکت مذکور قرار می‌دهند. شرکت نیز بر اساس نرخ تعیین شده تیل مورد نیاز را تهیه می‌کند.
اما جنجال اصلی زمانی پدید می‌آید که ریاست تصدی مواد نفتی وزارت تجارت و صنایع، به کمبود تیل روبه‌رو شد و طی استعلامی به شرکت میدان‌وال امرخیل یادآوری می‌کند که این تصدی دیگر تیلی در اختیار ندارد و از تعیین قیمت تیل معذرت می‌خواهد.
محمدعالم امرخیل، رییس شرکت میدان‌وال امرخیل می‌گوید، با این وجود مسوولان تصدی ملی‌بس تقاضا کردند که تا تعیین سرنوشت قیمت تیل، همچنان تیل مورد نیاز این ریاست را تهیه کند. او می‌گوید که در این همه مدت حدود ۳ میلیون لیتر تیل را تهیه کرده است.
محمد داوود، مسوول قراردادهای ریاست تصدی ملی‌بس اما می‌گوید، آن‌ها حدود ۲۴۴ میلیون افغانی را به خاطر تهیه تیل در اختیار این شرکت قرار داده است. به گفته او، با آن که این شرکت امرخیل بخشی از تیل مورد نیاز را در بدل این مبلغ تهیه کرده اما حدود ۱۰۷ میلیون افغانی دیگر به خاطر تهیه نکردن تیل و همچنان تثبیت نبودن نرخ تیل، این شرکت از تصدی ملی‌بس بده‌کار است.
این مسوول ریاست تصدی ملی‌بس همچنان گفت که به خاطر تثبیت نرخ تیل، قبلاً «حاجی نظیر»، به عنوان نماینده شرکت میدان‌وال امرخیل در تصدی ملی‌بس معرفی شده بود و بر اساس آمار اداره احصائیه مرکزی، و با همآهنگی نماینده‌گان وزارت مالیه و تدارکات ملی، بلندترین قیمت هر لیتر تیل حدود ۶۰ افغانی تثبیت شده است.
محمد داوود، مدیر قراردادهای ریاست تصدی مسافربری ملی بس، در ادامه می‌گوید، پس از این توافق به میان آمده، مسوول شرکت امرخیل دوباره به محکمه مراجعه می‌کند و ریاست محکمه ابتدایی تجارتی الف شهر کابل به تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ نرخ تیل را «۷۱» افغانی، یعنی ده افغانی در هر لیتر بیشتر از نرخ قبلی تعیین می‌کند.
اکنون اما استدلال مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس این است که پیش از حکم محکمه، با حضور نماینده شرکت میدان‌وال امرخیل، روی تثبیت نرخ تیل و همچنان میزان مقروضیت این شرکت به تصدی توافق شده بود و قرار قضایی بعدی در این مورد از دید آن‌ها الزامیت ندارد.
مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گویند، به دلیل تثبیت نشدن نرخ و تهیه نشدن تیل، شرکت میدان‌وال امرخیل حدود ۱۰۷ میلیون افغانی از این ریاست بده‌کار است و باید آن را تصفیه کند.
با آن که تلاش‌های نهادهای عدلی و قضایی در این زمینه به ثمر ننشسته، این بار اما قرار است اتاق تجارت و صنایع کشور در این مورد پا در میانی کند. با این حال محمدعالم امرخیل رییس شرکت میدان‌وال امرخیل به ۸صبح گفت، هر آنچه اتاق تجارت و صنایع کشور در این مورد پا در میانی کند و حتا اگر قضیه علیه او نیز پایان یابد، او حاضر است که نتیجه را بپذیرد و به قانون تن دهد. این قضیه به تازه‌گی به «کمیته حل منازعات اتاق تجارت و صنایع» کشور راجع شده است.

دکان‌ها

معضل پیش آمده میان شرکت میدان‌وال امرخیل و ریاست تصدی ملی تنها به این‌جا خلاصه نمی‌شود، بلکه موضوع تحویل‌دهی کرایه دکان‌ها نیز هنوز هم میان آن‌ها حل نشده است.
به تاریخ ۱۳۸۵/۸/۱ در حدود ۳۳۰۰ متر مربع زمین از سوی ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس برای اعمار دکان‌ها، در نتیجه داوطلبی در اختیار شرکت میدان‌وال امرخیل، قرار گرفت. قرار بود که شرکت میدان‌وال امرخیل با سرمایه ۲۲ میلیون افغانی از پول شخصی ۸۹ باب دکان را در این زمین بسازد و پس از پایان قرارداد، آن را در اختیار تصدی ملی‌بس قرار دهد. هم‌زمان با آن ماهانه پس از بهره‌برداری دکان‌ها، از بابت هر دکان ۲۲۵۰ افغانی به تصدی ملی‌بس کرایه نیز بپردازد. اکنون این دکان‌ها در حوزه مرکزی ریاست عمومی تصدی ملی‌بس موقعیت دارند.
قرارداد این دکان‌ها به تاریخ ۱۳۹۰/۸/۱ به پایان رسید. با این حال، محمد داوود، مدیر قراردادهای ریاست تصدی مسافربری ملی بس، می‌گوید، در متن قرارداد آمده که پس از پایان زمان قرارداد، ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس حق دارد که دکان‌ها را دوباره به خواست این ریاست به داوطلبی مجدد بگذارد.
مسوولان ریاست تصدی ملی‌بس می‌گوید، در سال ۱۳۹۱، کرایه هر دکان فی متر مربع از سوی تفتیش شورای وزیران ۳۷۵ افغانی تثبیت کرایه شد و برای دو سال با همین شرکت تمدید قرارداد صورت گرفت.
به گفته وی، در پی افزایش کرایه دکانها، دکان‌داران به نهادهای عدلی و قضایی مراجعه می‌کنند و به گفته‌ی مدیر قراردادهای ریاست تصدی ملی بس، این دکان‌داران به کمک نهادهای عدلی و قضایی و به حکم محکمه ابتدایی تجارتی، قرارداد شرکت میدان‌وال امرخیل را فسخ اعلام می‌کند و در پی این حکم به گفته وی، حق اولویت به کرایه‌دهنده‌گان داده می‌شود.
به همین دلیل از تاریخ ۱/۰۳/۱۳۹۳ قرارداد دکان‌داران از سوی ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس صورت می‌گیرد و فی متر مربع دکان ۳۷۵ افغانی تثبیت کرایه می‌شود. مدیر قراردادها می‌گوید، تصدی ملی‌بس تا کنون همین قرارداد را به رسمیت می‌شناسد و آن را ثابت می‌داند. او مدعی است که تصدی ملی‌بس پس از این تاریخ، شرکت میدان‌وال امرخیل را به حیث قراردادی نمی‌شناسد.
به همین دلیل رییس تصدی مسافربری ملی بس، می‌گوید که شرکت میدان‌وال امرخیل حدود ۱۰ میلیون افغانی که از بابت کرایه دکان‌ها از این ریاست بده‌کار است، باید بپردازد تا به گفته وی، این دکان‌ها به داوطلبی مجدد گذاشته شد.
اما محمدعالم امرخیل، رییس شرکت امرخیل، بر حکم محکمه در این مورد تأکید می‌ورزد. ریاست محکمه ابتدایی تجارتی ولایت کابل به تاریخ ۱۳۹۴/۷/۱۳ با «افزودی صد در صد کرایه» و «اعمار منزل دوم دکان‌ها» بر «تمدید قرارداد» تأکید کرده است.
اکنون شرکت میدان‌وال امرخیل خواهان دوام این قرارداد است و مدعی است که در بدل سرمایه‌گذاری که انجام داده، باید همچنان این دکان‌ها را در اختیار خود داشته باشد. اما ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس بر اساس دلایلی که قبلاً ذکر شد با دوام قرارداد با این شرکت موافق نیست و خواهان فسخ آن است.
محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، شرکت میدان‌وال امرخیل حدود ۱۰۷ میلیون به خاطر تهیه نکردن تیل و تثبیت نشدن نرخ و هم‌چنان حدود ۱۰ میلیون افغانی دیگر را بابت کرایه دکان‌ها از تصدی ملی‌بس بده‌کار است و تاکنون آن را نپرداخته است. در صورتی که به گفته وی، ۱۲ درصد جریمه به خاطر تاخیر در پرداخت، به این مبلغ اضافه شود، شرکت مذکور حدود ۱۵۰ میلیون افغانی از ریاست ملی تصدی ملی‌بس بده‌کار است.
او تأکید می‌کند که این شرکت باید بدهی‌اش را صاف کند. او همچنان از رییس‌جمهور در این زمینه کمک خواسته و خواهان آن شده تا رییس‌جمهور با صدور حکمی زمینه داوطلبی مجدد جایدادهای این ریاست را فراهم سازد.

اما رییس شرکت میدان‌وال امرخیل مدعی است که او حاضر است مطابق به حکم محکمه به تمامی حساب و نگرانی‌های تصدی ملی بس، پاسخ ارایه کند.
گفتنی است که که اعطای این قرارداد به شرکت میدان‌وال امرخیل در زمان غوث‌الدین وفا، رییس پیشین این تصدی بر می‌گردد. با آن که خواستیم تا دیدگاه او را نیز در این زمینه داشته باشیم اما آقای وفا در پاسخ به تماس ۸صبح گفت که در کابل حضور ندارد و به همین دلیل نمی‌تواند در این زمینه معلومات ارایه کند.

بدهکاران دیگر

در کنار این‌ها، محمدحمید طهماسی، وزیر ترانسپورت به تاریخ ۱۳۹۴/۵/۳ در مکتوب شماره ۲۳۴ عنوانی ریاست‌جمهوری، شمار دیگر از بدهکاران ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس را چنین مشخص کرده است:
«شرکت یوسف احمدزی، به اندازه (۵۵۷۲) متر مربع زمین واقع خوشحال خان مینه را از قرار فی متر مربع، مبلغ (۱۶۶. ۵) افغانی از تاریخ ۱۳۹۳/۵/۲۲ برای مدت بیست سال عقد قرارداد نموده و نیز مبلغ ۱۹ میلیون و ۶۸۲ هزارو ۷۶۹ افغانی بدون ۱۲ درصد جریمه از درک کرایه نزد این اداره باقی‌دار می‌باشد. جداً ایجاب تجدید نظر را می‌نماید.»
محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی بس، می‌گوید، در این زمین در حال حاضر تعمیر بنا شده است. با آن که به گفته اتمر، در قرارداد گفته شده که در زمین مذکور، شرکت نام‌برده اجازه ساخت و ساز یک منزل را دارد، اما به گفته او، در زمین مذکور تا سه منزل ساخت و ساز صورت گرفته است. رییس تصدی ملی گفت، این امر باعث شده تا ورکشاب‌های تخنیکی ملی‌بس که در این منطقه موقعیت دارند، آسیب ببینند.
بدهکار دیگر ریاست تصدی مسافربری ملی بس، «شرکت جلال حقبین» است. در مکتوب وزیر ترانسپورت در این مورد آمده: «شرکت جلال حقبین به اندازه (۸۰۰۰) متر مربع زمین را از قرار فی متر مربع مبلغ (۴۹. ۵) افغانی از تاریخ ۱۳۹۳/۵/۲۲ برای مدت بیست سال عقد قرارداد نموده است که مطلق غیر قانونی بوده و مبلغ ۳ میلیون و ۱۶۸ افغانی بدون ۱۲ درصد جریمه از درک کرایه نزد این اداره باقی‌دار وانمود گردیده و ایجاب تجدید نظر را می‌نماید.» در کنار این‌ها، یکی دیگر از بدهکاران ریاست تصدی ملی، بر اساس مکتوب وزیر ترانسپورت این گونه معرفی شده است: «قرارداد موترشویی قسمت از شمال تصدی ملی‌بس با شرکت ساحل که از تاریخ ۱۳۹۱/۳/۱۰ برای مدت یک سال به کرایه ماهوار مبلغ ۱۸۳هزار افغانی عقد قرارداد گردیده بود، قراردادی قبلی آن که» شرکت شاهد «بوده حاضر به دوره تسلیمی جایداد متذکره نشده فی مابین هر دو شرکت منجر به دعوا گردیده. حاوی مبلغ ۷ میلیون و ۱۱۰هزارو ۳۵۰ افغانی بدون ۱۲ درصد جریمه آن از درک کرایه جایداد مذکور سرمایه تصدی ملی‌بس در التوا قرار گرفته است.»
وزیر ترانسپورت در این مکتوب از ریاست‌جمهوری خواهان «تجدید نظر» و «فسخ قراردادهای متذکره» است. با آن که تا اکنون نزدیک به دو سال از زمان صدور این مکتوب می‌گذرد، اما تا کنون قراردادهای ریاست ملی‌بس با قراردادی‌هایش پابرجاست و داوطلبی مجددی صورت نگرفته است.
با این وجود، تلاش‌های ۸صبح برای گفتگو با مسوولان شرکت‌های نام‌برده بی‌نتیجه بود. ما در جریان تهیه گزارش به برخی از شماره تماس این شرکت‌ها دست یافتیم که هیچ یک از شماره‌ها در دست‌رس نبودند. ریاست تصدی ملی نیز در این مورد با ۸صبح همکاری نکرد.

فروش ملی‌بس به نرخ آهن‌پاره

از معضل بدهکاری ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس اگر فاصله بگیریم، به چالش بزرگ‌تری دیگر این ریاست روبه‌رو می‌شویم. محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی بس، که چندی پیش از سوی ریاست‌جمهوری به این سمت گماشته شد، می‌گوید، روزی که به این اداره آمد، هیچ‌چیزی در جایش قرار نداشت.
این مسوول وزارت ترانسپورت می‌گوید، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، کشورهای هندوستان، ایران، ایتالیا و پاکستان حدود یک هزار عراده بس را به این ریاست کمک کردند و با توجه به بس‌های موجود در این ریاست، روزانه حدود ۵۰۰ عراده بس از سه مرکز ملی‌بس برای فعالیت در شهر بیرون می‌شدند.
رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، در سال‌های گذشته صدها عراده ملی‌بس به شمول ۸۶ عراده بس برقی که برخی از آن‌ها به ترمیم بسیار ساده ضرورت داشتند، از سوی مسوولان پیشین (مشخص نساخت)، برش شده و در بدل نرخ آهن‌پاره به فروش رسیده است.
به گفته وی، مجموع پولی که از این آدرس حاصل شده حدود ۴۲ میلیون افغانی بوده است. رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، این پول از حساب وزارت مالیه توسط مسوولان پیشین برداشت شده و به مصرف رسیده و گزارشی در مورد مصرف این پول در حال حاضر وجود ندارد.
در کنار این، رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، در روزهای نخست کارش متوجه شد که بخش بزرگی از ماشینری این ریاست در گدام‌ها خاک می‌خورند و به گفته خودش، ماموران گفتند که این ماشین‌ها باید به نرخ آهن‌پاره به فروش برسند، اما در حال حاضر به گفته وی، برخی از ماشین‌ها پس از ترمیم اندک فعال شده و به ترمیم ملی‌بس‌ها می‌پردازند. این مسوول وزارت ترانسپورت به ماشین به ارزش سه و نیم میلیون افغانی اشاره می‌کند و می‌گوید، قرار بود این ماشین به نرخ آهن‌پاره به فروش برسد، ولی به گفته او، در حال حاضر این ماشین با مصرف ۵۰۰ هزار افغانی ترمیم شده و آماده فعالیت است.
اتمر می‌گوید، قرار است همانند گذشته ترمیم ماشین‌های دولتی پس از این در ترمیمگاه‌های این ریاست انجام شود. رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، بودجه در این مورد وجود دارد و برنامه‌ها در این مورد مرحله به مرحله تطبیق می‌شود.

معتمدین مقروض

نابسامانی‌ها و فساد گسترده در ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس تنها به این خلاصه نمی‌شود، فساد گسترده دیگر این است که چهار معتمد این ریاست بیش از ۱۰۰ میلیون افغانی از بودجه تصدی ملی‌بس را با خود برده‌اند. محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی بس، با آن که هویت این معتمدین را افشا نمی‌سازد اما می‌گوید، دوسیه این معتمدین نشان می‌دهد که یک فرد حدود ۱۰۰ میلیون افغانی را در جریان سال‌های گذشته با خود برده است. فرد دیگر به گفته وی، حدود پنج میلیون و فرد سومی هم، حدود دومیلیون افغانی را از حساب این ریاست بیرون کشیده است.
او گفت که این افراد به سارنوالی معرفی شده‌اند و دوسیه‌ آن‌‎ها تحت دوران است. رییس تصدی ملی‌بس افزود، جایدادهای که این معتمدین به عنوان تضمین گذاشته، در مقایسه با مبالغ که با خود برده‌اند، ارزششان بسیار ناچیز است.
محمدحیدر اتمر، رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، با توجه به عواید میلیونی این ریاست، تا همین دو سال پیش، تصدی ملی بس، قادر نبود که معاش کارمندان خود را بپردازد. او گفت که در اوان تقررش دریافت که حساب این ریاست صفر است و هیچ پولی در آن وجود ندارد. به گفته اتمر، در صورت سعی و تلاش و جمع‌آوری برخی از بدهکاری‌های این ریاست، توانست که معاش کارمندان‌اش را آماده سازد.

حیف‌و‌میل پول‌های تضمین

در کنار این، یافته‌های روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که پول‌های تضمینی‌ای که از سوی افراد و شرکت‌ها به خاطر اخذ قرارداد جایدادهای ریاست تصدی ملی بس، در حساب این ریاست جمع شده بودند، از سوی مسوولان پیشین «حیف‌و‌میل شده است.»
محمدحیدر اتمر، رییس تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گوید، پول‌های تضمین قراردادی‌ها و تقاعد ماموران این ریاست در یک حساب جداگانه نگهداری می‌شد اما با آن هم از دست‌برد در امان نمانده است. هرچند او آمار مشخصی در این زمینه به دست نداد، اما تأکید کرد که همه‌ی پول‌ها حیف‌و‌میل شده است.
مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گویند، دوسیه و اسناد فساد موجود در این مورد نیز با نهادهای عدلی و قضایی شریک ساخته شده است.

۱۵ عراده ملی‌بس در اختیار یک وکیل پارلمان

این نابسامانی‌ها در ریاست تصدی ملی‌بس تنها در کابل خلاصه نمی‌شود. رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، در ولایت پروان در سال‌های گذشته، یک وکیل پارلمان حدود ۱۵ عراده ملی‌بس را شخصی تصاحب کرده و از آن در این همه سال به گونه‌ی بی‌رحمانه‌ای استفاده کرده است. او با آن که از افشای هویت این وکیل خودداری می‌کند اما می‌گوید، زمانی که این ملی‌بس‌ها تا سرحد بی‌کاره‌گی رسید، وکیل مذکور به آمریت تصدی ملی‌بس پروان تماس گرفت و گفت که بیایید و ملی‌بس‌هایتان را ببرید.
انجنیر شیرآقا تابان، مسوول آمریت تصدی ملی‌بس ولایت پروان، نیز در گفتگو با ۸صبح تأیید کرد که از ملی‌ بس‌های این آمریت استفاده شخصی شده است. او که به تازه‌گی به عنوان آمر تصدی این ولایت تعیین شده گفت، زمانی متوجه این موضوع شد که عواید ناشی از همین ملی‌‌بس‌ها مفقود بود. او با آن که از افشای هویت شخص سوءاستفاده‌کننده خودداری می‌ورزد، اما تأکید می‌کند که ۱۵ عراده ملی بس، در هر روز باید ۱۵هزار افغانی عاید می‌داشت، در حالی که در سال‌های گذشته، حتا یک افغانی از این آدرس به حساب آمریت تصدی ملی‌بس واریز نشده است.
او همچنان گفت که به دلیل استفاده نامطلوب از ۱۵ عراده ملی‌بس که در سال‌های گذشته در اختیار این تصدی قرار داده شده بود، در حال حاضر تنها ۳ عراده آن فعال هستند و بقیه از دور خارج شده‌اند. با این حال، او در مورد سال‌هایی که از موترهای این تصدی سوء استفاده شده معلومات کافی ارایه نکرد. او اما تأکید کرد که عواید این آمریت به شکل درستش جمع‌آوری نشده و دفترهای این تصدی در این همه سال در جاهای مختلف به دلیل نبود جا سرگردان بوده است. به گفته او، کارکنان این آمریت در حال حاضر در ریاست مخابرات این ولایت جا به جا هستند. همین‌طور، استفاده‌های شخصی از ملی‌بس‌ها و تاراج دارایی‌های ملی‌بس در ولایت‌های: هلمند، سرپل، جوزجان، لوگر و ننگرهار نیز صورت گرفته است. رییس تصدی ملی بس، می‌گوید، مسوولان پیشین آمریت‌های ملی‌بس در ولایت‌های نام‌برده «در تبانی با مفسدان» مقرر شده بودند و به همین دلیل به تاراج دارایی دولت دست زدند. محمدحیدر اتمر می‌گوید، در حال حاضر افراد مذکور از وظیفه کنار زده شده‌اند و به ولایت‌های مذکور نیز بس‌های تازه از مرکز فرستاده شده است.

برنامه‌های تازه

به گفته آقای اتمر برای رسیده‌گی به این مشکلات در ریاست تصدی ملی‌بس، سال گذشته رییس‌جمهور غنی حدود یک میلیون دالر امریکایی را برای احیای دوباره ملی‌بس اختصاص داد. به گفته او، قرار است با هزینه ۳۰۰ هزار دالر این پول، حدود ۲۰۰ عراده ملی‌بس ترمیم و آماده فعالیت ساخته شوند. کشور هندوستان نیز به تازه‌گی وعده سپرده که حدود ۳۵۰ عراده ملی‌بس این ریاست را ترمیم و آماده فعالیت می‌سازد.
در حال حاضر به گفته رییس تصدی مسافربری ملی بس، نیاز است که به منظور حل کمبود مو‌تر در شهر کابل، ۶ هزار بس در این شهر تردد داشته باشند در حالی که هم اکنون از هر سه مرکز ملی بس، حدود ۱۱۰ عراده در دوازده مسیر بیرون می‌شوند.
با این همه مسوولان می‌گویند، قرار است کشور هندوستان، حدود یک هزار ملی‌بس جدید را در اختیار این ریاست بگذارد. و همچنان شماری از بس‌های جدید از کشورهای ازبکستان، روسیه و اوکراین نیز خریداری شوند.

درآمد اندک

آن طوری که مسوولان ریاست تصدی مسافربری ملی‌بس می‌گویند، به دلیل «فساد موجود» هم اکنون این ریاست از آدرس، کرایه زمین، دکان و تانک‌های تیل درآمد اندکی دارد. هرچند مسوولان در این مورد آمار مشخصی ارایه نمی‌کنند اما می‌گویند، «تفاهم‌نامه‌»‌های صورت گرفته میان ریاست تصدی ملی‌بس و قراردادی‌ها شفاف نیست و در صورتی که دارایی‌های این ریاست به گونه‌ای شفاف به قرارداد سپرده شود، عواید این اداره، تا مرز ۱۰ میلیون افغانی افزایش خواهد یافت.
با این حال، رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، تلاش‌ها به منظور قانونمند کردن دارایی‌های این ریاست آغاز شده و به دستور رییس‌جمهور، «تفاهم‌نامه»‌های قبلی فسخ و جای‌داد‌ها در یک پروسه شفاف به داوطلبی مجدد گذاشته خواهد شد.
رییس تصدی ملی‌بس می‌گوید، در صورت که قراردادی‌ها حاضر به این کار نشدند، مراجع قانونی و نیروهای امنیتی از زور در این مورد کار خواهند گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :