شکست بنگال و سیاست‌گذاری ارتش پاکستان

- فردوس

در تاریخ جنگ‌های معاصر شکست ارتش پاکستان در جنگ سال ۱۹۷۱ بنگال یکی از رویداد‌های بسیار مهم شمرده می‌شود. در این جنگ ارتش پاکستان شکست فاحش خورد، کمیت بزرگی از سربازانش را از دست داد، سلاح و تخنیکش به دست ارتش هند افتاد و از همه جالب‌تر این که فرمانده ارتش پاکستان در آن جنگ، در یک مراسم رسمی، سند تسلیمی و شکستش را امضا کرد و سربازانش در همین مراسم، تفنگ‌ها و کمربندهای نظامی خود را در برابر سربازان هندی به زمین گذاشتند. فرمانده پیروز ارتش هند در نبرد بنگال، در مراسم تسلیمی ارتش پاکستان اعلام کرد که با افسران و نظامیان اسیر پاکستانی بر اساس کنوانسیون اسیران جنگی ژینو رفتار می‌کند.
ارتش پاکستان در این جنگ شکست اخلاقی و نظامی خورد. ارتش پاکستان در جریان جنگ بنگال سه میلیون بنگله‌دیشی را قتل عام کرد. نظامیان پاکستانی و اسلام‌گرایان متحدشان به زنان تجاوز کردند، کودکان را کشتند و خانه‌ها را به آتش کشیدند. ارتش پاکستان در جنگ ۱۹۷۱ بنگال مرتکب اعمالی شد که بر مبنای قوانین بین‌المللی و کنوانسیون جهانی جنگ، جنایات جنگی محسوب می‌شود. ارتش پاکستان که خودش را وارث موج‌های مهاجم به هند سده‌های میانه می‌داند، تلاش کرد که از طریق قتل عام، تجاوز و ارعاب، شکست را به جنبش آزادی‌‎خواه بنگال تحمیل کند. اما به رغم بی‌رحمی بسیار نتوانست، پیروز شود. این جنگ پاکستان را تجزیه کرد.
جدایی بنگال از پاکستان و تشکیل کشور مستقل بنگله‌دیش، شکست ایدیولوژی پاکستان نیز بود. پاکستان بر مبنای ایدیولوژی‌ای شکل گرفت که اقبال لاهوری اساس آن را در تخیّل خود ساخت و بعد شماری از بیروکرات‌های تحصیل کرده‌ی مسلمان اردوزبان هندی، مثل محمدعلی جناح، لیاقت‌علی خان، سکندر مرزا و دیگران آن را به آجندای سیاسی بدل کردند. بر مبنای این ایدیولوژی هندو و مسلمان نمی‌توانستند در کنار هم زنده‌گی مسالمت‌آمیز داشته باشند. آنان می‌گفتند که هندوان و مسلمانان دو ملت جدا از هم هستند و باید در دو کشور مستقل زنده‌گی کنند. این نخبه‌گان با آن که متشرّع نبودند و شماری از آنان در حد افراط می‌گساری می‌کردند، به دشمنی ابدی و ازلی مسلمانان با هندوها باور داشتند. آنان تبلیغ می‌کردند که در هند واحد، هندوها بر مسلمانان حاکم می‌شوند.
طرف‌داران محمدعلی جناح می‌خواستند این باور را ترویج کنند که هند واحد هویت دینی و تمدنی مسلمانان را تمثیل نخواهد کرد. این نخبه‌گان، هم‌چنان تصور می‌کردند که وارثان امپراطوری مغل و سلطنت دهلی هستند و در صورتی که در یک کشور دیگر تنظیم شوند، روزی دوباره بر هند مسلط می‌شوند و مثل پادشاهان سلطنت دهلی و خاندان مغل، بر سراسر شبه‌قاره فرمان می‌رانند. تجزیه‌ی هند واحد بر مبنای مذهب و اسلام‌گرایی هویتی، دو پایه‌ی مهم ایدیولوژی جناح و هم‌باروانش بود که بعداً به نام ایدیولوژی پاکستان معروف شد. بعدتر زبان اردو هم به ایدیولوژی پاکستان اضافه شد.
جالب این است که جناح و هم‌باورانش در ایالت‌هایی که مسلمانان شبه‌قاره در اکثریت بودند، پایگاه اجتماعی نداشتند. جناح در پنجاب، سند، پشتونستان، بلوچستان و بنگال حمایت مردمی نداشت و حزب مسلم‌لیگ که رهبری‌اش را به دوش داشت، در انتخابات‌های سراسری در این مناطق شکست می‌خورد. در این مناطق آن دسته از سازمان‌های سیاسی صاحب نفوذ بودند که از نظریه‌ی هند واحد حمایت می‌کردند.
تبلیغات حزب مسلم‌لیگ مبنی بر حاکمیت هندوها بر مسلمانان در هند واحد، دروغ آشکار بود. هند واحد که گاندی، نهرو و دیگر رهبران حزب آزادی‌خواه کنگره از آن حمایت می‌کردند، یک جمهوری دموکراتیک سکولار بود که در آن قانون، از اداره‌ی شهروندان ناشی می‌شد نه از متون مقدس مذهبی. امروز هم جمهوری هند، یک دموکراسی سکولار چندفرهنگی است و نظام حقوقی این جمهوری از اراده‌ی نماینده‌گان مشروع شهروندان آن ناشی می‌شود، نه از متون مذهبی هندوها. اما جناح و هم‌باورانش به عمد به مخاطبان‌شان یک روایت وارونه را تبلیغ می‌کردند. به همین دلیل است که عده‌ای فکر می‌کنند که پاکستان نه بر مبنای اسلام که بر بنیاد یک دروغ بزرگ بنا یافته است.
در آن زمان بیروکرات‌های تحصیل‌کرده‌ی مسلمان اردو زبان که در اطراف جناح جمع شده بودند، فکر می‌کردند که در صورت تجزیه‌ی هند هم به قدرت می‌رسند و هم نقش سلاطین دهلی و شاهان مغل را ایفا می‌کنند. در میان شاهان مغل هم الگوی آنان اورنگ‌زیب عالم‌گیر بود. پادشاهی که شکیبایی جلال‌الدین محمد اکبر و جهان‌گیر شاه را برنتابید و مثل موج‌های مهاجم غزنوی، غوری و ابدالی، دست به کشتار هندوها، شیعه‌ها، سیک‌ها و حتا اعضای خانواده‌ی خود زد.
تلاش‌های تجزیه‌طلبانه‌ی جناح را ارباب‌ها و نواب‌های اردوزبان ایالت‌های اتراپردیش و بهار حمایت کردند. سکنه‌ی مسلمان ایالت‌های اتراپردیش و بهار در اقلیت بودند. هندوها در آن ایالت‌ها اکثریت داشتند. ارباب‌ها و نواب‌های زمین‌دار مسلمان این ایالت‌ها که اردو زبان بودند فکر می‌کردند که در هند واحد موقعیت اجتماعی خود را نمی‌توانند حفظ کنند. پس از تجزیه‌ی شبه‌قاره، همین ارباب‌ها و نواب‌ها پیروان اردوزبان‌شان را به عنوان مهاجر از هند به پاکستان بردند. بیروکرات‌های تحصیل‌کرده‌ی مسلمان هندی مثل لیاقت علی خان و سکندر مرزا هم ارباب‌زاده بودند. همین ارباب‌ها نقش مهم در تشکیل پاکستان ایفا کردند. زبان اردو را هم همین‌ها به زبان رسمی پاکستان بدل کردند.
اردو، زبان هیچ یک از ایالت‌های پنجاب، سند، بلوچستان، پشتونستان و بنگال نبود. اما این زبان پس از تجزیه‌ی شبه‌قاره، تنها زبان رسمی پاکستان معرفی شد. ریشه‌ی مشکل بنگال هم در همین‌جا بود. بر مبنای تیوری تقسیم هند بریتانیایی، ایالت‌هایی با اکثریت مسلمان باید به پاکستانی می‌پیوستند که نخبه‌گان تحصیل‌کرده‌ی مسلمان اردوزبان پیرو جناح بر آن حکم می‌راندند. در ارتش این کشور تازه‌تشکیل هم بنگالی‌ها سهمی نداشتند. بنگالی‌ها بر مبنای روایات و سنت‌های هند قدیم، ‌نژاد جنگ‌جو محسوب نمی‌شدند و به همین دلیل به ارتش هند بریتانیایی کم‌تر راه یافتند.
واقعیت دیگر این بود که بنگالی‌ها در برابر تحمیل اردو به عنوان زبان رسمی کشور تازه‌تشکیل، مخالفت کردند. اما نخبه‌گان دیگر ایالت‌های پاکستان تازه‌تشکیل، با اردو مخالفت نکردند. همین حالا هم نخبه‌گان ایالت پنجاب، زبان خود را در حد یک زبان محاوره‌ای محلی تقلیل داده‌اند و صحبت با این زبان را نوعی کسر شأن می‌دانند. تقریباً بیش‌تر بنگالی‌ها اردو نمی‌دانستند. به همین دلیل آنان در بیروکراسی پاکستان راه نیافتند. بنگالی‌ها روابط فرهنگی خود را با هندوهای هم‌زبان خود حفظ کرده بودند. آنان زبان خود را با خط سانسکریت می‌نوشتند. این امر هم خشم استبلشمنت پاکستان را بر می‌انگیخت. بنگالی‌ها با موج‌های مهاجم به هند، هم‌ذات‌پنداری نداشتند. به همین دلیل بود که استبلشمنت پاکستان، آنان را بیشتر هندو و کم‌تر مسلمان می‌دانست.
ارتش و نخبه‌گان اردو زبان پاکستان نمی‌خواستند که بنگالی‌ها با اکثریت انتخاباتی، موقعیت ممتاز در پارلمان پاکستان پیدا کنند. در سال ۱۹۵۸ استبلشمنت پنجابی، ارتش و نخبه‌گان اردوزبان، چهار ایالت پاکستان غربی را بدل به یک ایالت کردند تا در یک انتخابات سراسری، در برابر پاکستان شرقی یک اکثریت انتخاباتی شکل دهند. اما احزاب ملی‌گرای پشتون و بلوچ با این تصمیم مخالفت کردند.
با روی کارآمدن جنرال آقامحمد یحیا خان در سال ۱۹۶۹ استخبارات نظامی پاکستان به این نتیجه رسید که هیچ یک از احزاب قدرت‌مند پاکستان اکثریت مطلق را در انتخابات آینده نمی‌برد. به همین دلیل بود که جنرال یحیا خان دوباره نظام ایالتی در پاکستان غربی را اعاده کرد و اجازه داد که انتخابات عمومی برگزار شود. اما در انتخابات عمومی سال ۱۹۷۰ شیخ مجیب‌الرحمان بنگالی با حزب عوامی لیگش بیشتر کرسی‌های پارلمان پاکستان را به دست آورد. به بیان دیگر بنگالی‌هایی که از حضور در ارتش و بیروکراسی پاکستان محروم بودند حالا پارلمان پاکستان را که در آن زمان یک اتاقه بود، به دست آوردند. اما استبلشمنت نظامی، پنجابی و اردو زبان پاکستان، اجازه ندادند که شیخ مجیب‌الرحمان حکومت تشکیل دهد.
شیخ مجیب‌الرحمان که تا آن زمان طرف‌دار پاکستان واحد، فدرال و دموکراتیک بود، در واکنش به اقدام الیت نظامی، پنجابی و اردوزبان پاکستان با بنگالی‌های جدایی‌طلب هم‌صدا شد. جنرال یحیا خان هم ارتش و شبه نظامیان جماعت اسلامی را به بنگال فرستاد تا جنبش استقلال‌طلب آنان را سرکوب کند. ارتش پاکستان سه میلیون بنگالی را قتل عام کرد، روستاها را آتش زد و در یک تلاش آشکار خواست که ترکیب جمعیتی بنگال را برهم بزند. جنگ ماه‌ها طول کشید که تا این که ارتش هند در جنگ بنگال به سود بنگالی‌های استقلال‌طلب مداخله کرد. مداخله‌ی هند شکست سخت نظامی به ارتش پاکستان تحمیل کرد و در ۱۶ دسامبر سال ۱۹۷۱ فرمانده ارتش پاکستان در بنگال، روی یک سند رسمی امضا کرد و شکست پاکستان را پذیرفت.
این شکست تا حال در حافظه‌ی تاریخی جنرال‌های پاکستانی زنده است. شکست بنگال هندوفوبیا و ترس از جدایی دیگر ایالت‌ها از پاکستان را در دل و دماغ نخبه‌گان نظامی پاکستانی تقویت کرد. پس از همین شکست بود که روابط ارتش و بنیادگرایان مذهبی شدت گرفت و سازمان‌های مذهبی پاکستان به سربازان بدون دریشی ارتش این کشور ارتقا یافتند. با آن که افغانستان در جنگ بنگال بی‌طرف باقی ماند و ذوالفقار علی بوتو از موضع افغانستان در آن زمان سپاس‌گزاری کرد، اما ارتش پاکستان پس از شکست در بنگال، تلاش برای اعمال نفوذ مذهبی در مناسبات قدرت و جامعه‌ی افغانستان را دو چند ساخت. ترس پاکستان از محو طالبان هم، در شکست بنگال ریشه دارد. سیاست امنیتی هندمحور پاکستان در پاکستان وجه تهاجمی و دفاعی دارد. ارتش پاکستان تصور می‌کند که اگر به جای بنیادگرایی دینی، ملی‌گرایی زبانی و قومی بدل به گفتمان مسلط در میان پشتون‌ها شود، احتمال تکرار تجربه‌ی بنگال وجود دارد. با آن که پشتون‌های پاکستانی در تفکر پاکستان جذب شده‌اند و این گروه قومی در ارتش، سیاست، پارلمان و بیروکراسی پاکستان حضور نسبتاً پررنگ دارند و هیچ نیروی تجزیه‌طلب پشتونی حضور فزیکی در میدان سیاست ندارد، اما ترس از تکرار تجربه‌ی بنگال در پشتونستان، از ذهن جنرال‌های پاکستانی بیرون نشده است.
آنان در مورد بلوچستان نیز از همین ناحیه واهمه دارند. پاکستان اتومی حتا از چند چریک ضعیف و نامجهز بلوچ تجزیه‌طلب می‌ترسد. پاکستان همیشه از افغانستان می‌خواهد در مبارزه با تجزیه‌طلبی با اسلام‌آباد همکاری کند. جامعه‌ی استراتژیک ما باید روی تأثیرات شکست بنگال در سیاست‌گذاری پاکستان در قبال افغانستان، بیشتر تحقیق کند.

اشتراک گذاري با دوستان :