نوشابه‌های انرژی‌زا یا زیان‌آفرین؟

- فهیم امین

نوشیدنی‌های انرژی‌زا تا چندی پیش در افغانستان ناشناخته بود؛ اما در بیش از یک دهه‌ی اخیر و با آمدن نیروهای خارجی در کشور، آهسته آهسته در میان خانواده‌های مرفه و جوانان، جا باز کرد و اکنون بدل به یک نوشیدنی پُر مصرف شده است. نوشیدنی‌ای که کم کم می‌رود تا جای چای افغان‌ها را بگیرد.
در بیشتر محافل، اکنون دیده می‌شود که جوانان به جای چای از مهمانان‌شان با نوشیدنی‌های انرژی‌زا پذیرایی می‌کنند. در کنار این، نوشیدنی‌های انرژی‌زا راهش را به بیشتر محافل خوشی افغان‌ها نیز باز کرده است. همین عامل سبب شده است که امروز بازار فروش این نوشیدنی‌ها به شدت گرم شود و بسیاری کشور‌ها این محصول‌شان را روانه بازار افغانستان کنند.
شاید سودآوری در این محصول باعث شده است که شماری از تاجران افغان نیز علاقه‌مند شده‌اند تا در این تجارت پرسود به گونه‌ی دیگر سهیم شوند و محصولات مشابه را در داخل کشور تولید کنند. آن طوری که مسوولان می‌گویند در حال حاضر ده‌ها نوع نوشابه انرژی‌زا در بازارهای کشور فروخته می‌شود. تنها ۲۲ نوع نوشیدنی انرژی‌زا به شکل قانونی از طریق گمرک وارد کشور می‌شود. نوشیدنی‌هایی که مصرف آن در فصل‌های گرما بیشتر است و در سرما کمتر.
ذبیح‌الله، از دکان‌داران شهر کابل است. او از خریدارانی یاد می‌کند که روزانه یک یا دو قوطی نوشابه‌ی انرژی‌زا استفاده می‌کنند. او می‌گوید: «عموم مردم می‌خرند و نوجوانان و جوانان زیاد‌تر می‌خرند. در گرمی‌ها خوب است ولی در زمستان هم کم نمی‌شود.»

در آمد نزدیک به ۵۰۰ میلیونی دولت

وزارت مالیه می‌گوید در حال حاضر از ورود نوشیدنی‌های انرژی‌زا به کشور ۳۰ درصد مالیه گرفته می‌شود. احمدرشاد پوپل، رییس عمومی گمرکات وزارت مالیه در یک گفت‌وگو با ۸صبح، درباره درآمد دولت از این آدرس می‌گوید: «در مجموع، ما در دو سال گذشته ۲۲ نوع نوشابه‌ی گازدار و غیرالکولی داشتیم که داخل افغانستان وارد شده است. در سال ۱۳۹۵ مجموع درآمدی که داشتیم البته ۴۸۱ میلیون افغانی بوده از همین درک و در سال ۱۳۹۶ تا ماه گذشته همین سال ما ۴۱۴ میلیون افغانی از همین درک عواید داشتیم.»
بیشتر این نوشیدنی‌ها از کشور‌های مختلف تولیدکننده‌ی جهان مانند کوریای جنوبی، اتریش، ایرلند و کشورهای دیگر با نشان‌های تجارتی مختلف وارد افغانستان می‌شوند. در حال حاضر آن طوری که مسوولان می‌گویند هیچ محدودیتی برای ورود این نوشابه‌ها به داخل کشور وجود ندارد.
در کنار انرژی‌های وارداتی، شماری از شرکت‌های افغانی نیز دست به تولید این نوع نوشابه‌ها زده‌اند. انرژی پارتی، هپی، اتک، ویتامین سی، الکوزی و زعفران از شمار نوشابه‌های داخلی‌ای است که مواد آن از خارج آورده می‌شود و در داخل افغانستان تولید و بسته‌بندی می‌شوند. هر نوع نوشابه‌ی انرژی‌زا به رده‌بندی‌های مختلف و با قیمت‌های متفاوت فروخته می‌شود.
بشرمل یکی از عمده‌فروشان نوشابه‌های انرژی‌زا در مندوی کابل است. او انرژی «ریدبول بی‌خطر» را به کشور وارد می‌کند. او می‌گوید هر نوشابه انرژی‌زا چند رده‌بندی دارد مانند یازده خطه، ده خطه، ۳ خطه و بی‌خطه. او می‌گوید: «کل آن یک قسم است خو افغانستان است، اگر نه همه‌گی یک کمپنی است؛ کمپنی اتریش است که به یک ملک و دیگر ملک جور می‌کند. دگه افغانستان باز همین مشکل است که یازده خط داشته باشد و تبلیغاتش زیاد باشد، قیمت آن بلند است.»

نبود شرکت‌های مشخص واردکننده

در حال حاضر مسوولان وزارت‌های صحت عامه و تجارت و صنایع کشور تأیید می‌کنند که هیچ شرکت مشخصی به خاطر واردات نوشابه‌های انرژی‌زا از این وزارت جواز دریافت نکرده است. به گفته این مسوولان، در حال حاضر همه شرکت‌ها می‌توانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا وارد کنند. به همین دلیل مشخص نیست که چه تعداد شرکت‌ها و واردکننده‌گان در این زمینه فعال‌ اند و کدام شرکت کدام‌یک از این انرژی‌ها را وارد می‌کند.
مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع کشور می‌گوید: «کالای مجاز را هر تاجر ما می‌تواند وارد کند ما فقط جواز تشبث برای‌شان می‌دهیم که با آن جواز آنان می‌توانند هم واردات کنند و هم سرمایه‌گذاری، فقط با قوانین افغانستان در تکر نباشند.»
این در حالی است که مسوولیت کنترول کیفیت نوشیدنی‌های انرژی‌زا را وزارت صحت عامه به عهده دارد. مقام‌های این وزارت در رابطه به فایده‌ها و ضررهای این نوشابه‌ها چیزی نمی‌گویند. این وزارت تنها تطبیق دادن مواد موجود در داخل قوطی‌های نوشابه‌ها را با برچسب موجود بر روی قوطی آن، از جمله‌ی مسوولیت‌های خود می‌داند.
داکتر کنشکا ترکستانی، رییس صحت محیطی وزارت صحت عامه می‌گوید: «کل مقدارش معیّن و استاندارد شده هم در یک بخشی از قوطی‌های انرژی ذکر است و هم در سرتیفیکیت یا اسناد تجزیه شده‌ی آن، موجود است.» براساس گفته‌های او «دوباره این‌جا عین تست انجام داده می‌شود و مقدارش معیّن و مشخّص می‌شود. در صورتی که بیش از اندازه موادش یکی زیاد و یکی‌اش کم باشد و یا مواد دیگر در آن ذکر باشد و یا علاوه شده باشد، برایش اجازه ورود به مارکیت داده نمی‌شود.»
اما بزرگ‌ترین مشکلی که در این نوع نوشابه‌ها وجود دارد این است که حد اعظمی‌استفاده این نوشابه‌ها بر روی برچسپ آن ذکر نشده است، یعنی گفته نشده که در ظرف یک شبانه روز تا چه مقدار این نوشابه‌ها را یک نفر می‌تواند استفاده کند.

اما آیا این نوشیدنی‌ها، انرژی‌زا هستند؟

با آن که این نوشیدنی‌ها دارای برچسب «انرژی‌زا» می‌باشند، اما داکتران می‌گویند تااکنون هیچ تحقیقی علمی‌ای که بتواند انرژی بودن این نوشیدنی‌ها را ثابت سازد، انجام نشده است.
به باور این داکتران، اطلاق واژه «انرژی‌زا» برای نوشابه‌های موجود در بازار یک واژه‌ی عامیانه است. داکتر مجتبا صوفی، متخصص داخله عمومی ‌می‌گوید: «اگر شما به برچسب این نوشابه‌ها ببینید، مقدار کالری‌ای را که این نوشابه‌ها تولید می‌کنند، به مراتب پایین‌تر از حد معمول غذاهای نورمال روزمره است که ما و شما استفاده می‌کنیم.»
او می‌افزاید: «در کل کسانی که محصل هستند یا متعلم هستند، قبل از امتحان به خاطر تحریک سیستم عصب مرکزی می‌توانند از نوشابه‌های انرژی استفاده کنند، ولی نه به شکل دایمی آن، که باز اعتیادآور است. زیرا ماده‌ی اصلی نوشابه‌های انرژی معمولاً از کافایین و تتاورین است.»
کافیین، یک ماده کیمایی و خوردنی است که در گیاه‌های مختلف از جمله قهوه، کاکاو، کولا و چای موجود است. این ماده، یکی از داروهای محرک است که می‌تواند سیستم عصب مرکزی را برای کوتاه‌مدت تحریک کند و خواب‌آلوده‌گی را از بین ببرد. هر خوردنی‌ای که دارای کافیین باشد، می‌تواند در درازمدت اعتیاد به بار بیاورد.
افزون بر این، داکتران متخصص می‌گویند افرادی که دارای تکلیف‌های جگر، فشار بلند خون، دیابت (شکر)، ضربان قلب بلند، هستند نباید از این نوشابه‌ها استفاده کنند، زیرا مواد تشکیل‌دهنده‌ی این نوشیدنی‌ها می‌تواند برای آنان خطرساز باشد.
بیشتر استفاده‌کننده‌گان این نوشیدنی‌ها ورزش‌کاران هستند. تصور آنان این است که با فعالیت بیشتر ورزشی، بدن آنان کالری بیشتری مصرف می‌کند و با استفاده از این نوشیدنی‌ها می‌توانند مقدار کالری مصرف شده را دوباره به دست بیاورند، در حالی که داکتران چنین فرضیه‌ای را تأیید نمی‌کنند.
متخصصان این بخش بر غذاهای جایگزین تأکید می‌ورزند. داکتر مجتبا صوفی می‌گوید: «می‌توانیم با خوردن خرما، عسل و میوه‌های دیگر نسبت به این نوشابه‌ها مقدار انرژی بیشتری به دست بیاوریم.»
به باور داکتران استفاده‌ی دوام‌دار این نوع نوشابه‌ها اشتباه است. داکتر مجتبا صوفی در ادامه می‌گوید: «نوشابه‌های انرژی استفاده بکنید اما به مقدار کم، در موقعیت مناسب مانند قبل از امتحان مشکلی نیست؛ ولی اگر شما به شکل بی‌رویه این نوشیدنی را استفاده کنید، ممکن است برای شما مشکلات دیگری را به بار بیاورد.»

چه کسانی از این نوشابه‌ها استفاده کنند؟

هرچند خریداران عمده‌ی این نوشابه‌ها جوانان و نوجوانان هستند، ولی گاهی دیده می‌شود که کودکان نیز از این نوع نوشابه‌ها استفاده می‌کنند. پزشکان متخصص استفاده این نوشابه‌ها توسط اطفال را غیر منطقی می‌دانند و می‌گویند چون اورگانیزم و یا سیستم جسمی کودکان مساعد به گرفتن مواد کیمیایی نیست، گرفتن این نوشابه‌ها توسط آنان می‌تواند خطرآفرین باشد.
به باور متخصصان چون سیستم دفاعی کودکان زیر ۱۸سال نسبت به بزرگ‌سالان ضعیف‌تر است و به طور معمول کبد، گرده و سیستم گوارشی‌شان نیاز به گرفتن مواد کافیین ندارد، نباید از این نوشابه‌ها استفاده کنند.
داکتر مجتبا صوفی می‌گوید: «نوشابه‌های انرژی، جزو از مواد کیمیایی است که برای مردم خاص، در موقع خاص استفاده می‌شود، نه این که هرکسی که تشنه شد از نوشابه‌های انرژی به جای آب استفاده کند.» او می‌افزاید: «در کل محدودیت سنی و محدودیت جسمی وجود دارد برای استفاده از این نوع نوشابه‌ها.»
این در حالی است که در برخی از کشورهای دیگر، برای گرفتن نوشابه‌های انرژی‌زا محدودیت سنی نیز وضع شده است. نتایج یک پژوهش پزشکی در امریکا نشان داده است که بیش از ۵۰۰ هزار نفر بر اثر امراض مرتبط با مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به مرکزهای کنترول مسمومیت آن کشور مراجعه کرده‌اند و تقریباً نیمی از آنان کودکانی بوده‌اند که از نوع نوشیدنی مصرفی آگاهی نداشته‌اند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بسیار از کودکان مصرف‌کننده این نوع نوشیدنی‌ها با عوارض جانبی جدی هم‌چون تشنّج، ضربان نامرتب قلب و بالارفتن شدید فشار خون روبه‌رو شده‌اند. در کنار این، مصرف این نوع نوشابه‌ها در برخی از کشورهای جهان، ممنوع اعلان شده است. این نوشابه‌ها، اکثراً با علایم هشداردهنده به فروش می‌رسد، اما بسیاری‌ها توجهی به آن ندارند.

اشتراک گذاري با دوستان :