ایران، جمهوری سرگردان

- محمدآصف ننگ

رایان کراکر، دیپلومات پیشین امریکا در امور خاورمیانه، افغانستان و ایران در یادداشت‌ها و کتاب خاطراتش از همکاری ایران با امریکا در جنگ افغانستان و عراق نوشته است. برای وی تعجب‌آور است که چگونه ممکن شد جمهوری اسلامی با شعارهای «مرگ بر امریکا» و به اصطلاح معروف‌شان با «شیطان بزرگ» در معاملات بزرگ کنار آید.
با آن که سیاست دوست و دشمن دایمی ندارد؛ چون مصالح کشوری در هر زمان و در هر شرایط در حال تغییر است، هیچ امر ثابتی در سیاست نیست، که کشورها از آن به نفع منافع ملی‌شان عدول نکنند، از این رو بازنده‌گان سیاست معمولاً کشورها و سیاستمدارانی اند که محل انعطاف و انحدار را نمی‌توانند تشخیص بدهند و از روی عواطف فکری و فرهنگی و تنها و تنها با ترسیم سیاه و سفید تعامل می‌کنند، اما ایران در این باب، دقیق عمل می‌کند.
شعارهای انقلابی در ایران یک‌نواختی و بر ضد غرب است، ولی همین ایران است که در چند دهه گذشته و در هر ماجرای منطقه‌ای و هر بحران جهانی در نهایت در پای منافع غرب و به ویژه امریکا لمیده است.
در نزاع‌های عربی و تصادم‌های بی‌سابقه با امارات، عربستان سعودی، عراق، سوریه، لبنان، یمن، بحرین، قطر… یک بخش ماجرا حتماً ایران است. روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای خاورمیانه در معامله با امریکا به طور مسلسل ناشی از بیم و حذر از ایران بوده است و ایران برای این کشورها، بلا و هیولایی است که اگر غرب در کنارشان نباشد، تنها می‌مانند و خوراک تهران می‌شوند.
این جمهوری به ظاهر ضد امریکا، در عصر اتحاد جماهیر شوروی در خطِ نخستِ کمربند سبز بریژنسکی در جبهه‌ی ضد شوروی فعالانه عمل کرد، هکذا در زمان حمله‌های امریکا بر طالبان، بر عراق و بر لیبیا.
ایران در اوج تغییرات در مصر، بر سیاست امریکا مهر تأیید نهاد و سقوط نظام مرسی را استقبال کرد. در قضایای مربوط به افریقا، بوکوحرام و دیگر گروه‌های آشوب‌گر در سومالیا و ایتوپیا، ایران بی‌دعوت ایتلاف جهانی، بانگ لبیک داد.
این کشور مانند پاکستان تابع دو ژاندارم خانه‌گی است، قدرت نظامی «سپاه پاسداران» و حکومت رسمی. در حکومت رسمی، سیاست خارجی حسن روحانی و جواد ظریف، که از طیف اصلاح‌طلبان هستند، با دیپلوماسی فعال و مثبت در تلاش حل مسایل مهم و کاهش اختلافات با غرب و به ویژه امریکا هستند، برعکس سیاست محافظه‌کارانی مانند احمدی‌نژاد، که از سپاه به قدرت رسیده بودند، با سیاست واکنشی، تدافعی و پرخاش‌گرایانه، نتوانست روابط کشورش را با کشورهای منطقه و جهان بهبود بخشد.
در حال حاضر سیاست ایران در قبال امریکا، ناشی از دیدگاه و خط مشی تندروان و آخندهای محافظه‌کار است، که غالباً سهم سیاست در قبال افغانستان نیز از همین دیدگاه منبعث می‌شود.
با گذشت ١٧سال حضور امریکا در افغانستان، جغرافیای سیاسی، شکل جدیدی به خود گرفته است. این سال‌ها کاملاً مغایر با سال ٢٠٠١ و پس از شکست طالبان است. ایتلاف تحت رهبری روسیه، نقش مرموز حمایت از طالبان در برابر داعش، ترانزیت و ترافیک مواد مخدر، ظهور دونالد ترمپ، تلاش برای نقض برجام و فشار بیشتر بر ایران، دوری امریکا از پاکستان و چند عامل دیگر باعث شده که ایران در جغرافیایی کنونی برای قطع همکاری با امریکا بیشتر تشویق شود. ایران برای فشار بر حریف، از تخته‌ی افغانستان استفاده می‌کند، افغانستانی که هیچ‌گاهی حاضر نیست «ایرانِ دوست» را از دست دهد و آن را از دایره‌ی شریک و همکار خارج سازد. این در حالی است که ایران مجبوریت‌های افغانستان را خوب درک می‌کند و می‌داند که «احتیاج افغانستان» و ابتلاهایی که دچار این کشور است، بهای از دست دادن ایران برایش سنگینی می‌کند. این‌جا است که ایران با هر کارکرد و هر سیاست نا‌صمیمانه، می‌تواند معضل ایجاد کند و آن را به نفع خود بچرخاند. استفاده از افغان‌های مهاجر در جنگ سوریه، با نام «لشکر فاطمیون»، تجهیز و تمویل طالبان و بهره‌برداری از کاروبار مواد مخدر، به ویژه قاچاق آن، از عبورگاه‌های زیرزمینی به جهان، که از این بابت، سالانه میلیون‌ها دالر سرازیر می‌شود، در کنار این که مواد مخدر بزرگ‌ترین درد سر برای کشورهای غربی است، از این کاروبار میلیون‌ها دالر سیاه، به سفید بدل می‌شود و بهترین منبع تمویل برای تروریزم در منطقه است.
با وجود این که ایران نیاز دارد تا چهره‌ی بین‌المللی خود را به گونه‌ی مثبت تغییر دهد، ولی بدگمانی‌های روزافزون در افغانستان نسبت به نقش مرموز و دوگانه‌ی این کشور، مردم و دولت افغانستان را نسبت به ایران محتاط و پریشان ساخته است. گرفتاری یک کانتینر مملو از ١٩ تن مواد انفجاری در اکتوبر سال ٢٠١٠ در نیمروز که به طالبان فرستاده می‌شد، ارسال جنگ‌جویان با سلاح از بیرجند، یزد، زابل و زاهدان در سال ١٣٩۵ به جنگ‌های فراه، بازداشت چندین بسته‌ی قاچاق مواد مخدر در تانکرهای نفت‌کش ایرانی در مرز ابونصر فراهی، کشته‌شدن ملامنصور رهبر طالبان هنگام برگشت از ایران و… از مواردی‌ اند که شک افغان‌ها را نسبت به دوستی ایران بیشتر ساخته است.
غفلت امریکا و تلاش روسیه برای توسعه‌ی رقابت در سوریه، اوکراین و افغانستان نقش ایران را به جای همکاری، به مداخله بدل کرده است. ایجاد و شبیه‌سازی لشکر فاطمیون در برابر داعش در سوریه، این احتمال را نفی نمی‌کند که ایران از این‌گونه اقدام در افغانستان در برابر داعش نیز استفاده کند و جبهه جنگ علیه داعش در افغانستان را به واسطه خون افغان‌ها میسر سازد.
ایران در سیاست خارجی‌اش دچار بد‌ترین چالش است. رقابت با امریکا از جبهه‌ی روسیه، حمایت مرموز از طالبان، استفاده از افغان‌های آواره در جنگ‌های نیابتی، شامل بودن در رقابت جنگی در سوریه، عراق و یمن، مواجهه با عربستان سعودی و کشورهای خلیج، بحیره‌ی سرخ را خوناب‌تر خواهد ساخت که در آن صورت پرداخت بهای آن برای ایران ارزان نخواهد بود.
روی‌ هم‌رفته جهان سیاست، جهانی متغیر است. ایران بیشترین گنجایش برای بهبود روابط با غرب در افغانستان را دارد. این جغرافیا مساعدت خواهد کرد تا ایران سیمای منفی‌اش در کشورهای عربی و خاورمیانه را از کانال افغانستان بهبود ببخشد و هزینه‌های سیاست منفی‌اش را کاهش دهد. از این مجرا، ایران می‌تواند سیاست پرخاش، رقابت و تصادم را به سیاست همکاری و سازنده‌گی تغییر دهد.
نقش جغرافیای افغانستان برای اقتصاد منطقه معمولاً تابع استراتژی سیاسی- امنیتی است، البته که در مورد ایران و پاکستان، افغانستان می‌خواهد با روابط پایدار و مستقیم اقتصادی این دو همسایه را به شریک دایمی بدل کند، از این که ایران مشترکات متعدد دینی، فرهنگی و اقتصادی با افغانستان دارد، گزینه‌ی افغانستان جز دوستی و موالات با ایران چیزی دیگری نمی‌تواند باشد. افغانستان امن، می‌تواند فرصت‌های منفعتی را برای بسیاری‌ها ایجاد کند.
مبرم‌بودن راه‌های ترانزیتی افغانستان، آسیایی میانه، چین و هند به چابهار، نیاز منطقه و افغانستان به منابع وافر انرژی، از شمار فرصت‌های طلایی برای گسترش روابط با این کشور به شمار می‌رود.
میزان مبادلات تجارتی با افغانستان که در حال حاضر، بدون بهره‌برداری از چابهار، به بیش از ۳.۵ میلیارد دالر می‌رسد، در صورت تکمیل و بهره‌برداری از چابهار و راه لاژورد، این رقم چندین برابر فزونی خواهد گرفت.
فراموش نباید کرد که جنگ داعش و سایر گروه‌های آشوب‌گر، جنگ ارزش‌ها است. نظام افغانستان و مردم افغانستان همه در این جنگ طرف هستند و هم قربانی. جنگ با جماعت‌های تکفیری و گروه‌های متمرد و بغاوت‌گر از روی دفاع مشروع و از روی باورمندی به پیش می‌رود، این جنگ در برابر قوم و مذهب خاصی نیست، بلکه جنگ حق و باطل، جنگ جهالت و روشنی، جنگ پیشرفت و پس‌مانی و بالاخره جنگ نجات افغانستان است. نباید این جنگ را به جنگ نیابتی و جنگ یک جغرافیای مشخص بدل کرد. شیرازه‌ی وحدت مردم افغانستان در گستره‌ی تاریخ، همیشه با ارزش‌های مشترک پیوند خورده، رهبران احزاب افغانستان نیز باید متوجه باشند که مبارزات بر حق مردم ما نه قومی است و نه هم مذهبی و نه هم به خاطر منافع دیگران؛ اینجا موضوع سرنوشت یک ملت مطرح است، موضوع درد مشترک و ارزش‌های مشترک.

اشتراک گذاري با دوستان :