زکـام و راه‌های پیش‌گیـری

- عاطفه طیب

با فرارسیدن زمستان و سرما، دغدغه‌ی ابتلا به زکام به لیست سایر مشکلات این فصل افزود می‌شود. زکام را می‌توان بیماری‌ای رایج عنوان کرد که اکثر مردم با در نظر داشت استعداد مختلف‌شان به طور معمول به آن دچار شده و بهبود می‌یابند. با وجودی که زکام مریضی‌ای شایع و نسبتاً بی‌ضرر است، اما به مجرد ابتلا به آن، چنین نمی‌نماید و برخلاف توقع، بسیار زجردهنده است.
در اصطلاح طب سنتی، اگر آب‌ریزش از بینی به سمت خارج باشد، زکام و اگر به طرف حلق و سینه ره‌سپار گردد، نزله نامیده می‌شود که به گفته‌ی بقراط این پایه‌ی اولیه امراض ریه‌ای به علت سینوزیت‌ها است و زمینه را برای برنشیت و ورم ریه و سایر امراض ریه‌ای مستعد می‌سازد. از لحاظ طب مدرن، زکام عبارت است از التهاب بافت مخاطی بینی که آزاد شدن واسطه‌های التهابی مانند هیستامین موجب آب‌ریزش بینی، احتقان بینی و کاهش حس بویایی می‌شود.
این مریضی، مجاری تنفسی که به نام سرماخورده‌گی نیز شناخته می‌شود، مانند سایر امراض عوامل زیادی در عارض شدن آن دخیل‌اند و می‌توان گفت که برخلاف باور اکثریت، یگانه دلیل ایجاد آن سردی هوا نیست، بلکه از نقش داشتن بیش از ۲۰۰ ویروس در بروز زکام سخن گفته می‌شود که «رینو ویروس‌ها» شایع‌ترین علت شناخته شده‌ی آن هستند. به همین دلیل زکام در دو گروه ویروسی و غیر ویروسی گنجانده می‌شود که این دو دسته از هم‌دیگر متفاوت‌اند. در زکام غیر ویروسی، عوامل فزیکی و کیمیایی باعث ایجاد آن می‌شود. عوامل فزیکی از خارج نظیر سرما و رطوبت و گرم و سرد شدن ناگهانی بدن و عوامل کیمیایی مانندِ بعضی مواد غذایی یا دوایی که بدن را برای ابتلا به زکام آماده می‌سازند. مثلا، زیاد خوردن غذاهای گرم و خشک یا مصرف بعضی ادویه مانند: مرچ تند و یا بعضی از داروهای ضعیف‌کننده گلوبول‌های سفید، بدن را برای ابتلا به زکام آماده می‌کنند که می‌توان آن را یک عکس‌العمل طبیعی و غیر ویروسی بدن دانست.
باید خاطر نشان ساخت که زکام ساری بوده و خود افراد نیز در این انتقال نقش پر رنگی دارند. یعنی زکام علاوه بر این که از طریق عطسه و سرفه می‌تواند منتقل شود، اغلب استفاده از وسایل مشترک و تماس دست با دست با شخصی که زکام دارد نیز باعث انتقال این مریضی می‌گردد. در این نوع زکام، سیستم دفاعی بدن ضعیف می‌شود و به همین سبب توان بدن برای مقابله با سرما و دیگر عفونت‌ها کاهش می‌یابد.
از آن‌جایی که همه‌ی ما زکام را تجربه کرده‌ایم و همواره با آن آشنایی داریم شاید نیازی به ذکر علایم آن نباشد، اما باز هم از دشوار بودن تنفس از راه بینی، غنه کلام و سخن گفتن از راه بینی و خروج رطوبات و ترشحات از راه بینی گرفته تا گرفته‌گی صدا به ویژه اول صبح بعد از بیدار شدن از خواب و علایمی، مانند سوزش گلو، اشک‌ریزی، سرخی چشم، خارش گلو و گرفته‌گی بینی در زمره‌ی علایم زکام به حساب می‌آیند و گاه‌گاهی با تب و لرزه نیز همراه است. اکثر اوقات در اثر زکام، درد سر نیز حادث می‌شود که این سردرد‌ها با سنگینی سر، احساس کسالت روان و روح و خروج رطوبت و سفید یا کبود رنگی از بینی و حلق همراه است.
باید اذعان داشت که دست‌کم گرفتن زکام و بی‌توجهی به مداوای آن سر انجام مشکلات مدیدی را بار می‌آورد و باعث تضعیف بدن و مزمن شدن این مریضی می‌شود. از عواقب بی‌توجهی به زکام، می‌توان به پدید آمدن نارسایی‌هایی در چشم، گوش و دهان اشاره کرد. هم‌چنان امراض کبدی، کلیه‌ای، ضعف مغز، امراض پوست، مفصلی، هاضمی و اختلال رشد اطفال و نوجوانان و اختلالت نسایی را نیز بر جا می‌گذارد که به همین دلیل طبیبان سنتی از آن به «ام‌الامراض» یا مادر بیماری‌ها یاد می‌کنند.
برای تداوی زکام ادویه‌ی خاص وجود ندارد و از آن‌جایی که گرفته‌گی بینی احساس ناخوش‌آیندی در فرد ایجاد می‌کند، معمولاً برای رفع این بیماری، از آنتی‌هیستامین و یا انواع تابلیت و شربت‌های دیگر استفاده می‌شود. اگر چه ادویه‌های سنتی می‌توانند موثر باشند، اما راه کارهای خانه‌گی تداوی آن نیز خالی از بهره نیستند.
نبود و یا کمبود استفاده‌ی مواد غذایی تند و تیز، اغلب به عنوان راهی برای زدودن زکام از بدن قلم داد می‌شود. گفتنی است که تهویه‌ی هوای مناسب نیز نقش مهمی در کاهش این میزان ابتلا به این بیماری دارد. استفاده از مایعات رقیق و گرم هم‌مانند سوپ و استحمام نیز پیشنهاد می‌شود. بهتر است مبتلایان به زکام در طول مدت مریضی سر را پوشیده نگه دارند و از قرار گرفتن در هوای سرد و شمالی بپرهیزند. علاوه بر آن، هر چند فرد عطش داشته باشند، نباید آب سرد بنوشند. افراد دارای زکام کمتر به پشت بخوابند، زیرا ماده‌ی بیماری‌زا بیشتر می‌تواند به سوی حلق سرازیر شود. پیشنهاد می‌شود این افراد زیاد‌تر به حالت نیمه‌نشسته به سر برند و استراحت کامل اختیار کرده و خود را از مواد محرک و عطسه‌آور دور داشته باشند.
در اخیر قابل یادآوری است که برای وقایه از زکام، علاوه بر داشتن پوشش گرم در این فصل، تطبیق واکسین آن بسیار مفید است. هم‌چنان باید دانست که کودکان به طور اخص به زکام مستعد اند، زیرا نسبت به اغلب ویروس‌هاى عامل سرماخورده‌گى هنوز مقاومت کسب نکرده‌اند. از طرفی کودکان، اوقات زیادى را با گروه هم‌سن و سال خود سپری می‌کنند و در شستن دست‌های‌شان دقت لازم به خرج نمی‌دهند؛ لذا به راحتى ویروس زکام وارد بدن آن‌ها مى‌شود. بناً توصیه می‌شود والدین گرامی در این زمینه توجه کنند و با گرم نگه داشتن اطفال‌شان برای وقایه از این مریضی، تلاش کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :