سیما سمر: وضعیت حقوق بشر در میانمار را جدی بگیرید

۸صبح، کابل: کنفرانس سال ۲۰۱۷ مجمع نهادهای ملی حقوق بشر کشورهای حوزه آسیا پاسیفیک، با میزبانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تایلند برگزار شد.
در این کنفرانس که هر دو سال بعد با حضور روسای نهادهای ملی حقوق بشری کشورهای حوزه آسیا پاسیفیک برگزار می‌شود، وضعیت حقوق بشر در حوزه آسیا پاسیفیک مورد بحث قرار گرفت.
داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که همزمان ریاست مجمع نهادهای ملی حقوق بشری کشورهای حوزه آسیا پاسیفیک را نیز به عهده دارد، در آغاز این نشست خواستار تلاش‌های بیشتر برای بهبود وضعیت حقوق بشر در حوزه کشورهای آسیا پاسیفیک شد.
داکتر سیما سمر در کنفرانس مجمع سال ۲۰۱۷ نهادهای حقوق بشری حوزه آسیا پاسیفیک که روز پنج‌شنبه‌ گذشته در شهر بینکاک تایلند برگزار شد، گفت: «من و همکارانم در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قویا برای توسعه و حمایت از حقوق بشر در افغانستان کار کرده‌ایم و کار می‌کنیم. ما باید در سطح بین‌المللی و منطقوی نیز دست به دست هم بدهیم و برای کاهش موارد نقض حقوق بشر تلاش کنیم.»
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که فعالیت این کمیسیون در افغانستان تاثیرات قابل ملاحظه‌ا‌ی در زمینه بهبود وضعیت حقوق بشر در قبال داشته و نهادهای ملی حقوق بشری حوزه آسیا پاسیفیک می‌توانند از تجارب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان استفاده کنند. سیما سمر گفت: «ما در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بخش آمبودزمن را ایجاد کردیم تا حقوق بشر را به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور آموزش بدهیم، از اجراآت آنها نظارت کنیم و به این ترتیب تهدیدات علیه زنان شاغل در این نهادها را کاهش بدهیم.»
سیما سمر هم‌چنین افزود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکنون روی چندین موضوع مهم حقوق بشری در کشور تحقیق کرده و نتیجه این تحقیقات پیامدهای خوبی در قبال داشته است. خانم سمر گفت: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد قتل‌های ناموسی، تجاوز جنسی، پدیده بچه بازی و حق دسترسی به خدمات صحی تحقیق ملی انجام داده و اکنون یک تحقیق مهم در زمینه حمایت از حقوق قربانیان جنگ و تروریزم را تحت کار دارد. تمامی این برنامه‌های تحقیقی نتایج مثبت و قابل ملاحظه به همراه داشته است و باعث تغییر مثبت و بهبود وضعیت در افغانستان شده است.»
داکتر سیما سمر در عین‌حال تاکید کرد افرادی که احکام قانون را رعایت نمی‌کنند، می‌توانند مرتکب جرایم دیگری نیز شوند. او گفت که حاکمیت قانون از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های تامین ارزش‌های حقوق بشری به شمار می‌رود. خانم سمر هم‌چنین روسای کمیسیون حقوق بشر کشورهای بنگله‌دیش و میانمار را مورد خطاب قرار داده و از آنان خواست تا بحث حقوق بشر در این دو کشور را جدی‌تر بگیرند. داکتر سیما سمر که ریاست مجمع آسیا پاسیفیک را نیز به عهده دارد گفت: «وضعیت حقوق بشر در میانمار باید جدی گرفته شود، باید از حقوق بشری تمام افراد اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان در میانمار حمایت صورت گیرد، لازم است بین کمیسیون حقوق بشر بنگله‌دیش و میانمار مذاکره و همکاری صورت گیرد و اگر نیاز باشد مجمع آسیا پاسیفیک برای رعایت حقوق بشر در میانماربا شما کمک خواهد کرد.»
خانم سمر افزود: «اگر همه باهم و به صورت هماهنگ کار کنیم، قدم‌های بزرگی برای حقوق بشر بر می‌داریم.»
محمدموسی محمودی رییس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز، در کنفرانس روسای نهادهای ملی حقوق بشر کشورهای حوزه آسیا پاسیفیک گفت که این نهادها نقش سازنده و مهمی در تامین و تحقق ارزش‌های حقوق بشری دارند و از همین‌رو باید هدفمند کار کنند. آقای محمودی از ایجاد بخش «بررسی ویژه» نیز در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خبر داده گفت: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور نظارت بر رعایت حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در جریان منازعات مسلحانه و رسیده‌گی به موارد نقض حقوق بشر ناشی از منازعه، یک بخش خاص بنام بخش بررسی ویژه را ایجاد کرده است و با جدیت فعالیت و تلاش می‌نماید.»
در همین‌حال، علی نواز چوهان، رییس کمیسیون حقوق بشر پاکستان نیز، فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را مورد ستایش قرار داده می‌گوید که از تجارب و دست‌آوردهای این کمیسیون می‌توان برای بهبود وضعیت حقوق بشر در حوزه آسیا پاسیفیک استفاده کرد.
مجمع آسیا پاسیفیک، مشتکل از نهادهای ملی حقوق بشر در سطح قاره آسیا و اقیانوسیه است.
بیام بادورج جمزران رییس کمیسیون حقوق بشر منگولیا در دوره قبلی ریاست این نهاد را به عهده داشت و از روز چهارشنبه، هشتم قوس، برای دو سال آینده ریاست این مجمع رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عهده دارد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که واگذاری مسوولیت رهبری مجمع آسیا پاسیفیک به رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، جایگاه و اعتبار این نهاد ملی را در سطح منطقه‌‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :