انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان: نگاه ایرانی‌ها به افغان‌ها واقع‌بینانه نیست

- حسین حیدری

دومین دور گفت‌و‌گو‌های فرهنگی افغانستان و ایران با حضور شخصیت‌های علمی و سیاسی دو کشور در کابل برگزار شد. محوریت موضوع بحث این دور‌ گفت‌و‌گو‌ها مهاجرت افغان‌ها در ایران بود.
دکتر داوود مرادیان، رییس انستیتیوت مطالعات استراتژیک در این نشست گفت که افغان‌های مهاجر، چهار دهه است که در ایران زنده‌گی می‌کنند، اما هنوز به جامعه‌ی ایران ادغام‌ نشده‌اند و مشکلات حقوقی زیادی دارند.
آقای مرادیان افزود که در «گفت‌و‌گو‌های فرهنگی افغانستان و ایران»، گره‌ها شناسایی و برای گشودن آن، هر دو طرف راه حل پیدا می‌کنند.
دور نخست این گفت‌و‌گو، سال گذشته با میزبانی دانشگاه طباطبایی در تهران برگزار شده بود.
دکتر مرادیان هم‌چنان گفت: «در این گفت‌و‌گو‌ها، نماینده‌گان هر دو دولت حضور دارند و به سخنان جامعه‌ی مدنی گوش می‌کنند و خودشان سخنرانی نمی‌کنند، این بازتعریف نقش دولت‌ها است، دولت‌ها نمی‌توانند همه کاره باشند، خیلی از این گره‌ها را دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند بگشایند، دولت‌ها نیاز دارند به همکاری نهاد‌های غیر دولتی، که این گره‌ها را بگشایند؛ مهاجرت، گرهی است که دو دولت نمی‌توانند آن را به تنهایی باز کنند، بخشی از مهاجرت، مشکلات جامعه است و این نیاز به کار دانشگاهی و پژوهش دارد.»
این انستیتوت در رابطه به برداشت افغان‌ها از ایران، نظرسنجی‌ای را نیز راه‌اندازی داده است. این نظرسنجی در روز‌های آینده نشر خواهد شد. داوود مرادیان در رابطه به نظرسنجی نهاد مزبور، گفت: «تصور غالبی که افغان‌ها از ایران دارند، دو واژه است، تبعیض و تحقیر، تبعیض در ساختار‌های دولتی و تحقیر در میان جامعه‌ی ایرانی، تصوری که ایرانی‌ها دارند، ما میزبان‌های بسیار سخاوت‌مند بودیم و افغان‌ها یک مشکل امنیتی برای جامعه ایران شدند.
در دید هر دو گروه، اغراق است و نگاه‌ ایرانی‌ها نسبت به افغان‌ها غیر واقع‌بینانه است.»
در همین حال سیدعسکر موسوی، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر گفت که بحث مهاجرت ایران و افغانستان از سال‌های پیش مطرح بوده، هست و خواهد بود. آقای موسوی مهاجرت را پدیده‌ی مثبت دانست و گفت که امریکا و مملکت‌های اروپایی، کشور‌های مهاجرت ‌اند.
او هم‌چنان گفت: «جنبه‌های مثبت مهاجرت، نسبت به جنبه‌های منفی آن بیشتر است، اما تبعیض فرهنگی به صورت سیستماتیک در ایران وجود دارد و این مشکل نظامش است، در افغانستان هم غیر از تبعیض، چیزی دیگر نداریم.» داکتر موسوی نیز تأکید کرد که به افغان‌های مهاجر در ایران، پاسپورت داده شود تا آنان از بی‌هویتی بیرون شوند.
در عین حال سیدرسول موسوی، رییس پیشین ستاد افغانستان، مهاجرت را یک پدیده‌ی اجتماعی و بین‌المللی دانست و گفت که کشور‌های اسلامی تعریفی انسانی‌تر و فرهنگی‌تری از پدیده مهاجرت دارند، اما کشور‌های اروپایی امروز مهاجران را با تروریسم ارتباط می‌دهند و مرز‌های‌شان را به روی آنان می‌بندند.
داکتر موسوی خاطرنشان کرد: «تقسیم و سهمیه‌بندی مهاجران در کشور‌ها، با سابقه‌ی مهاجرت در منطقه ما هیچ‌ قابل مقایسه نیست، پدیده‌ی مهاجرت میلیونی را ما هم داشتیم، اما از کنارش گذشتیم، در کشور‌های اروپایی، بیگانه‌ستیزی است، بیشتر مهاجران بازداشت شده‌اند.»
او هم‌چنان گفت که عامل مهاجرت مردم سوریه و لیبی، مداخلات کشور‌های اروپایی است.
در عین حال غلام‌علی چگنی‌زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه طباطبایی گفتبر اساس یک نظرسنجی، افغان‌ها نسبت به کشور ایران بی‌اعتماد‌ اند. آقای چگنی‌زاده افزود که تعلق جدی در بین‌ افغان‌ها و ایرانی‌ها نسبت به کشورشان وجود ندارد و هر کدام‌شان بتوانند از این دو کشور به کشور‌های دیگر فرار می‌کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه طباطبایی خاطر نشان کرد که باید هر دو کشور جامعه‌ی مدنی‌شان را نسبت به گرفتاری‌های آینده متوجه سازند و هم‌چنان آنان نسبت به اولویت‌های روزمره حساس شوند.
این مقام علمی کشور ایران یادآور شد که افغانستان حتا مشکلات روزانه‌ی خود را نمی‌تواند حل کند و به همین خاطر به گرفتاری‌هایی که در آینده پیش‌رو دارد، هم نمی‌تواند فکر کند.
عضو هیأت علمی دانشگاه طباطبایی، گرفتاری‌های ایران را هم بزرگ دانست و گفت که دولت ایران به مسایل کوچکی، چون مهاجرت فرصت فکر کردن نمی‌تواند پیدا کند. آقای چگنی‌زاده پیشنهاد کرد که نهاد‌های مدنی در کنار دولت باید بایستند و کار کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :