سفیر جاپان: پولیو را ریشه‌کن می‌کنیم

- حسین حیدری

سفارت جاپان با مسوولان یونیسف و برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد در کابل تفاهم‌نامه‌هایی برای ریشه‌کن‌سازی پولیو یا فلج اطفال و جلوگیری از شیوع امراض دیگر در اطفال و بهبود معیشت خانواده‌ها در مرز افغانستان و تاجیکستان امضا کرد.
ارزش این تفاهم‌نامه‌ها حدود ۱۷٫۷ میلیون دالر امریکایی است. این پول برای خرید واکسین برای وقایه‌ی ۱۰.۳ میلیون طفل در برابر پولیو مصرف می‌شود، با استفاده از این مقدار پول ۲.۵ میلیون زن در حین بارداری مصون داشته می‌شوند و زنده‌‎گی ۱.۸ میلیون شهروند دیگر در ولسوالی‌های سرحدی مرکز تاجیکستان- افغانستان رونق پیدا می‌کند.
متسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در حین امضای این قرارداد‌ها، روز دوشنبه، ۶ قوس گفت که در سال گذشته در افغانستان ۱۳ مورد پولیو و در سال روان ۱۰ رویداد پولیو ثبت شده است. این ارقام نشان‌دهنده بهبود در مبارزه با محو پولیو است.
آقای سوزوکا افزود که با انجام کمک‌های امسال، بیشتر از ۱۰ میلیون کودک زیر پوشش برنامه واکسیناسیون پولیو قرار می‌گیرند. او هم چنان گفت: «دولت جاپان مصمم است برای محو این بیماری شوم که آینده امیدبخش اطفال را از بین می‌برد، با افغانستان همکاری کند.»
او هم‌چنان در بخش دیگر سخنانش گفت که در مرحله اول پروژه‌ توسعه‌ای مناطق زراعتی افغانستان و تاجیکستان، برای ارتقای زنده‌گی ۱.۵ میلیون تن همکاری کرده‌اند.
در همین حال نماینده صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال یا یونیسف در این کنفرانس گفت که این کمک جدید کشور جاپان، یونیسف را قادر خواهد کرد، تا ۱۰.۳ میلیون اطفال در مقابل فلج و ۲.۵ میلیون زن ‌باردار برای مصونیت در جریان سال ۱۳۹۷ واکسین شوند.
نماینده یونیسف افزود: «رسیدن به هدف محو پولیو آسان نخواهد بود، ولی با کمک دولت جاپان می‌توانیم به آن نایل شویم، کمکی که امروز صورت گرفت، یونیسف و وزارت صحت عامه افغانستان، واکسین‌های مهم وقایه‌ای اطفال در مقابل امراضی مانند، توبرکلوز، سرخکان، تیتانوس، گلو‌دردی مزمن، سرفه‌های بلغم‌دار، زردی سیاه و فلج را تطبیق خواهند کرد.»
او هم‌چنان گفت: «امروز جهان به محو کامل فلج، در سطح دنیا نزدیک شده ‌است. اگر موفق شدیم -که باید موفق شویم- این یکی از بزرگ‌ترین دست‌آورد‌های تاریخ خواهد بود.»
در عین حال فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور در این برنامه گفت که با حمایت دوام‌دار دولت جاپان خدمات صحی به شمول خدمات مصونیت را برای کودکان و زنان در کشور آماده کرده‌اند.
آقای فیروز مصونیت دورانی را یکی از اصول کلیدی، جلوگیری از شیوع ویروس پولیو در کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که این نهاد‌های همکار، به مصونیت دورانی در کشور به عنوان اولویت کلیدی پایبند باشند.
در کنار برنامه‌‌های صحی، سفارت جاپان به‌منظور رشد سطح زنده‌گی باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی افغانستان- تاجیکستان تفاهم‌نامه‌ای را با برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد به امضا رساند. در حین امضای این قرارداد، سفیر کشور تاجیکستان نیز حضور داشت.
شراف‌الدین امام، سفیر تاجیکستان مقیم کابل در این برنامه گفت: «روابط و همکاری مرزی و بندری افغانستان با تاجیکستان ثمره بلند و نتیجه‌های مهم و مضمون بلند انسانی دارد.» سفیر تاجیکستان افزود که در بخش امنیت و اداره‌ی مرز مشترک، آنان با تطبیق استراتژی جامع و سنجیده، این مرز را از لحاظ امنیتی مطمین و معاصر ساخته‌اند که در طول ۱۵ سال گذشته هیچ قاچاق‌بر، جنایت‌کار و تروریست وارد افغانستان نشده است.
او هم‌چنان گفت: «در تحکیم و تقویت مرز افغانستان- تاجیکستان ما پیوسته تلاش می‌کنیم، روابط و همکاری مرزی را گسترش ‌دهیم و مرز دو کشور را به مرز نمونه‌ی دوستی و همکاری بدل می‌کنیم.»
شراف‌الدین امام گفت که برق دایمی ولایت‌های هم‌مرز را تأمین و پروژه‌های انکشافی را عملی می‌کنند. سفیر تاجیکستان یادآور شد که: «طبیبان ما در ولایت‌های مرزی، بدخشان، تخار، کندز و بلخ فعالیت دارند که با نجات‌دادن زنده‌گی زنان و کودکان، رسالت بزرگی انسانی را انجام می‌دهند.»
سفیر تاجیکستان تأکید کرد که آنان به طبیان و متخصصان صحی افغانستان زمینه‌ی آموزش را با نصف هزینه، در دانشگاه‌ طبی‌شان فراهم می‌کنند.
گفتنی است که با استفاده از کمک‌های بلاعوض دولت جاپان در ۱۰ سال اخیر حدود ۱۱.۶ میلیون کودک در برابر پولیو و ۹.۲ میلیون زن در زمان‌ بارداری در مقابل پنج مرض‌ساری واکسین شده‌اند. هم‌چنان دولت جاپان در سال ۱۹۸۰ با سیاست دولت برای واکسیناسیون دسته‌جمعی بیماری پولیو را از کشور‌شان ریشه‌کن کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :