دانش در نشست ریکا: هدف همکاری‌ها امنیت، کاهش فقر و تأمین رفاه در منطقه است

۸صبح، عشق‌آباد: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، در هفتمین نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان (ریکا) گفت که هدف اصلی و بنیادی همه همکاری‌ها در منطقه، رسیدن امنیت و ثبات پایدار، کاهش فقر و تأمین رفاه و آسایش مردمان منطقه است.
معاون دوم رییس‌جمهور از پیش‌رفت‌ها، فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که در سطح منطقه صورت گرفته استقبال کرد، اما یادآور شد که: « این پیش‌رفت‌ها نباید ما را از حجم عظیم مشکلات و چالش‌ها غافل سازد. منطقه ما هنوز هم یکی از کم‌انسجام‌یافته‌ترین مناطق در سطح جهان می‌باشد و فاکتورهای ناشی از وجود خلاهای زیربنایی و موانع تجارتی و ترانزیتی نیز یک مشکل اساسی است. منطقه ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به تقویت اتصال و گسترش تجارت دارد و در این زمینه باید سرمایه‌گذاری روی زیربناها از جمله زیربناهای ترانسپورتی افزایش یابد.»
او هم‌چنان افزود که باید اقدامات جدی جهت رفع موانع تجارتی و ترانزیتی اتخاذ شود و در این زمینه اجرای اثرگذار موافقت‌نامه‌های تجارتی و ترانزیتی و گسترش آن‌ها به سایر کشورها از اهمیت زیادی برخوردار است. باید به نیازها و چالش‌های خاص کشورهای محاط به خشکی بر اساس اسناد و توافقات بین‌المللی، توجه ویژه صورت گیرد.
معاون دوم ریاست‌جمهوری از کشورهای منطقه و اشتراک‌کننده در هفتمین نشست ریکا در شهر عشق‌آباد خواست: «اشتغال‌زایی باید به عنوان یک عنصر عمده در پروژه‌ها و برنامه‌های منطقه‌ای در نظر گرفته شود و مردم افغانستان و منطقه باید تأثیرات ملموس اجرای پروژه‌ها بر وضعیت معیشت و اشتغال خود را مشاهده کنند و در این صورت، خود مردم بزرگ‌ترین حامی و ضامن اجرا و تکمیل پروژه‌های منطقه‌ای خواهند بود. رشد سکتور خصوصی و مخصوصاً توان‌مندسازی اقتصادی بانوان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.»
آقای دانش درباره‌ امنیت و ثبات در منطقه اظهار کرد: «ما به عنوان حکومت افغانستان هرگز نمی‌خواهیم و هیچ‌گاه نخواسته‌ایم که عامل بحران و تهدید باشیم و هیچ‌گاه نخواهیم خواست که از مرزهای ما کشورهای دور و نزدیک ما مورد تهدید قرار بگیرند، اما انتظار داریم که همه کشورهای منطقه و همسایه با افغانستان نیز با همین دید بنگرند و در مبارزه با تروریزم بدون تفکیک میان تروریست خوب و بد، ما را در تأمین صلح و امنیت کمک کنند. افراط‌‌گرایی و تروریزم نه تنها افغانستان بلکه در حقیقت همه کشورهای منطقه را هدف گرفته است.»
هفتمین نشست ریکا به روز سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۳ و ۲۴عقرب) در شهر عشق‌آباد در پایتخت ترکمنستان برگزار شد. در این نشست سران کشورهای اشتراک‌کننده، تعهدشان به همکاری‌‌های اقتصادی و تجارتی در منطقه را اعلام کردند.
در همین حال صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه کشور نیز در این نشست صحبت کرد و گفت که این‌گونه میکانیزم‌های خوب کشورهای منطقه، می‌توانند بهتر پیش برود و سطح همکاری‌ها میان این کشورها تقویت و گسترش می‌یابد.
او در مورد بی‌ثباتی و ناامنی گفت که افغانستان اکنون نیاز بیشتر به ثبات در منطقه دارد و برای همین، هفتمین نشست ریکا می‌تواند به این خواست‌ها پاسخ مثبت بدهد. آقای ربانی نیز علاوه کرد که ما می‌توانیم وظیفه‌ی خود را بهتر پیش ببریم و در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای گام‌های خوب برداریم.
در هفتمین نشست ریکا در شهر عشق‌آباد، نماینده‌گان ۴۴ کشور و ۳۸ سازمان بین‌المللی حضور یافته بودند. در این نشست در مورد توان‌مندسازی زنان تجارت‌پیشه و دست‌رسی‌شان به بازارهای منطقه و جهان، چالش‌ها و موانع، هم‌چنان نیازهای مالی و سرمایه‌گذاری در رابطه با پروژه‌های منطقه‌ای دارای اولویت در عرصه‌های انرژی، شبکه‌های ترانسپورتی، تسهیل تجارت و ترانزیت، مخابرات و ارتباطات، تقویت روابط همکاری بین تاجران و سرمایه‌گذاران در سطح منطقه و اعزام کارگران بحث صورت گرفت.
این نخستین بار است که در نشست ریکا، درباره توان‌مندسازی زنان تجارت‌پیشه گفت‌وگو صورت می‌گیرد. در این نشست رولا غنی بانوی اول کشور و نزدیک به ۲۰ بانوی تجارت‌پیشه از افغانستان نیز اشتراک کرده بودند.
در حاشیه‌ی این نشست موافقت‌نامه راه لاژورد میان کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه نیز امضا شد.
حسن سروش، رییس همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه کشور درباره راه لاژورد گفت: «نهایی‌شدن متن موافقت‌نامه راه لاژورد تقریباً سه سال [موضوع] مذاکرات تخنیکی بین کشورهای عضو بوده است. از دید ما موافقت‌نامه راه لاژورد، یکی از مهم‌ترین موافقت‌های منطقه‌ای در عرصه ترانزیت و ترانسپورتی منطقه‌ای است. هدف از تدوین این موافقت‌نامه ایجاد یک سیستم منسجم ترانسپورت و ترانزیت نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح آسیا خواهد بود. ما به این باور هستیم که با اجرای موثر این موافقت‌نامه در عرصه اتصال منطقه‌ای و میان‌منطقه‌ای و هم‌چنین در عرصه‌ی گسترش تجارت شاهد پیش‌رفت‌های چشم‌گیر خواهیم بود.»
او اشاره کرد که موافقت‌نامه راه لاژورد روی دو عرصه مشخص تمرکز دارد، یکی بحث طرزالعمل‌های ترانسپورتی و دوم موضوع زیرساخت‌های ترانسپورتی است: «با اجرای موافقت‌نامه امیدواریم که رسیده‌گی به خلاهای زیرساخت‌ها و زیربنایی در سطح منطقه، هم‌چنان در عرصه هم‌آهنگ‌سازی، موضوعات و تسهیلات گمرکی از لحاظ ترانزیتی، صدور ویزا برای تاجران و سرمایه‌گذاران شاهد نتایج مثبت موافقت‌نامه باشیم.»
نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان یا «ریکا» از ابتکار افغانستان است که نخستین نشست آن در سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر کابل برگزار شد.
نشست ریکا هر دو سال یک بار در کشورهای مختلف منطقه‌ برگزار می‌شود. ششمین نشست همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان نیز در کابل برگزار شد که نزدیک به ۴۰ کشور و ۳۰ سازمان‌ بین‌المللی شرکت کرده بودند.
از دست‌آوردهای نشست ریکا می‌توان به افتتاح پروژه‌ی انتقال گاز تاپی، آغاز کار اجرای پروژه کاسا یک‌هزار، تکمیل مطالعات امکان‌سنجی پروژه انتقال برق ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، نهایی‌شدن متن موافقت‌نامه راه لاژورد که آماده امضا است، موافقت‌نامه چابهار، خط آهن آتامراد- امام‌نظر- آقینه و خط آهن خواف- هرات نام برد.

اشتراک گذاري با دوستان :