روابط تجارتی افغانستان و ترکمنستان به یک میلیارد دالر می‌رسد

۸صبح، عشق‌آباد: همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع افغانستان در نخستین روز هفتمین نشست «ریکا» در شهر عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان گفت که قرار است روابط تجارتی افغانستان و ترکمنستان افزایش‌ یابد.
آقای رسا افزود که اکنون میزان تجارت بین افغانستان و ترکمنستان به ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسد. او اظهار کرد: «میزان تجارت بین افغانستان و ترکمنستان روز به روز افزایش‌ می‌یابد و قرار است که روابط تجارتی خود را از یک میلیارد دالر زیادتر بسازیم.»
وزیر تجارت و صنایع افغانستان در روز نخست هفتمین نشست ریکا، در عشق‌آباد گفت که در این دو روز در بخش‌های گوناگون صحبت و قراردادهای زیادی نیز امضا می‌شود. او هم‌چنان می‌گوید که این نشست با نشست‌های قبلی ریکا متفاوت‌تر است و آن سهم بیشتری به خانم‌های تجارت‌پیشه داده شده است.
آقای رسا در صحبتی با روزنامه ۸صبح نیز گفت که اکثر چالش‌های حوزه ریکا رو به حل‌شدن است و قرار است قرارداد ترانزیت را با ازبکستان نیز امضا کند. اما حسن سروش، رییس همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه درباره چالش‌ها گفت: «‌در حوزه منطقه، در بعضی از پروژه‌های منطقه‌ای یک مقدار شاهد چالش‌های اجرایی متعدد بوده‌ایم، از جمله بحث کم‌ بود سرمایه است. ما در چارچوب رویکرد جدید ریکا می‌خواهیم از منابع متنوع مالی بخش خصوصی و تجارتی استفاده بکنیم.»

توان‌مندسازی زنان تجارت‌پیشه

نخستین روز نشست ریکا با برنامه‌های تجارتی و توان‌مندی زنان تجارت‌‌پیشه در شهر عشق‌آباد برگزار شد. در این نشست‌ها رولا غنی، بانوی اول کشور، همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع، عتیق‌الله نصرت، رییس اتاق‌‌های تجارت افغانستان و مقامات ترکمنستانی صحبت کردند. قرار است امروز (چهارشنبه) نشست وزاری ریکا با حضور سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری افتتاح شود.
این نخستین بار است که نشست ریکا یکی از برنامه‌های اصلی خود را در مورد توان‌مندسازی زنان افغان و منطقه و دست‌رسی آنان به بازارهای منطقه‌ای و جهانی انتخاب کرده است.
رولا غنی، بانوی اول کشور گفت که اشتراک زنان در اقتصاد تأثیر مهم دارد و «مرد و زن می‌توانند به هم کمک کنند و مکمل یک دیگر باشند».
او افزود که در این نشست دختران و خانم‌های تجارت‌پیشه افغان حضور دارند و در ماه مارچ اتاق تجارت زنان افغانستان ساخته شد.
در هفتمین نشست ریکار نزدیک به ۲۰ زن تجارت‌پیشه افغان اشتراک کرده‌اند. این زنان نمایشگاهی را نیز در هوتل «میزان» برگزار کردند.‌ اکثر غرفه‌های زنان تجارت‌پیشه افغان را صنایع دستی تشکیل می‌دادند.

امضای موافقت‌نامه راه لاژورد

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دیگر هفتمین نشست ریکا، مراسم امضای مواقفت‌نامه راه لاژورد است. به گفته حسن سروش، رییس همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه کشور، قرار است که این موافقت‌نامه روز چهارشنبه در بخش افتتاحی نشست وزاری ریکا امضا شود.
آقای سروش درباره راه لاژورد گفت: «از دید ما موافقت‌نامه راه لاژورد، یکی از مهم‌ترین موافقت‌های منطقه‌ای در عرصه ترانزیت و ترانسپورتی منطقه‌ای است. هدف از تدوین این موافقت‌نامه ایجاد یک سیستم منسجم ترانسپورت و ترانزیت نه تنها در منطقه سطح منطقه بلکه در سطح آسیا خواهد بود. ما به این باور هستیم که با اجرای موثر این موافقت‌نامه در عرصه اتصال منطقه‌ای و بین‌المنطقه‌ای و هم‌چنین در عرصه گسترش تجارت شاهد پیش‌رفت‌های چشم‌گیر خواهیم بود.»
او اشاره کرد که موافقت‌نامه راه لاژورد در دو عرصه مشخص تمرکز دارد، یکی بحث طرزالعمل‌های ترانسپورتی و دوم موضوع زیرساخت‌های ترانسپورتی است: «با اجرای موافقت‌نامه امیدوار هستیم که رسیده‌گی به خلاهای زیرساخت‌ها و زیربنایی در سطح منطقه، هم‌چنان در عرصه هماهنگی‌سازی، موضوعات و تسهیلات گمرکی از لحاظ ترانزیتی، صدور ویزا برای تاجران و سرمایه‌گذاران شاهد نتایج مثبت موافقت‌نامه باشیم.»
در موافقت‌نامه راه لاژورد ۵ کشور عضو است، شامل افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه می‌شود.
در هفتمین نشست ریکا در شهر عشق‌آباد نماینده‌گان ۴۴ کشور و ۳۸ سازمان‌المللی اشتراک کرده است. هدف اساسی هفتمین نشست ریکا ارزیابی پیش‌رفت‌های صورت‌گرفته از ششمین نشست ریکا، بحث روی چالش‌ها و موانع هم‌چنان نیازهای مالی و سرمایه‌گذاری در رابطه با پروژه‌های منطقه‌ای دارای اولویت در عرصه‌های انرژی، شبکه‌های ترانسپورتی، تسهیل تجارت و ترانزیت، مخابرات و ارتباطات، تقویت روابط همکاری بین تاجران و سرمایه‌گذاران در سطح منطقه و اعزام کارگران است.
نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان یا «ریکا» از ابتکارات افغانستان است که نخستین نشست آن در سال ۲۰۰۵ میلادی در کابل برگزار شد.
نشست ریکا هر دو سال یک بار در کشورهای مختلف منطقه ‌برگزار می‌شود. ششمین نشست همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی منطقه‌ای راجع به افغانستان نیز در کابل برگزار شد که نزدیک به ۴۰ کشور و ۳۰ سازمان‌ بین‌المللی در آن شرکت کرده بودند.
از دست‌آوردهای نشست ریکا می‌توان به افتتاح پروژه انتقال گاز تاپی، آغاز کار اجرای پروژه کاسا یک‌هزار، تکمیل مطالعات امکان‌سنجی پروژه انتقال برق ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، نهایی‌شدن متن موافقت‌نامه راه لاژورد که آماده امضا است، موافقت‌نامه چابهار، خط آهن آتامراد- امام‌نظر- آقینه و خط آهن خواف- هرات نام برد.

اشتراک گذاري با دوستان :