وزارت صحت: ۴۳ درصد مردم بدون ضرورت دوای ضد مکروب استفاده می‌کنند

- حسین حیدری

مسوولان وزارت صحت عامه کشور می‌گویند که سالانه حدود ۸۰۰ میلیون دالر ادویه به کشور وارد می‌شود.
آنان می‌گویند که دوا‌های ضد مکروب یا انتی بیوتیک، آن ‌هم بدون ضرورت بیشترین مصرف را دارد.
حفیظ قریشی رییس خدمات دوایی وزارت صحت عامه در برنامه هفته آگاهی‌دهی چگونه‌گی از دوا‌های ضد مکروب، روز دوشنبه ۲۲ عقرب گفت که دوا باید مسوولانه استفاده شود و همه در برابر استفاده از آن مسوولانه عمل کنند. آقای قریشی تصریح کرد که استفاده زیاد از انتی بیوتیک‌ها حیات بشر را تهدید می‌کند.
آقای قریشی افزود که ۴۳ درصد مردم در کشور بدون ضرورت از انتی بیویتک یا دوا‌های ضد مکروب استفاده می‌کنند.
به قول او چند سال پیش، ۵۰ درصد مردم بدون ضرورت از این دوا‌ها استفاده می‌کردند.
با وجود آن‌که این وزارت، کاهش ۷ درصدی استفاده بدون ضرورت انتی بیوتیک‌ها را یک دست‌آورد می‌داند، اما با توجه به خطر جانبی دوا‌ها ۴۳ درصد هنوز یک رقم بالا است. این رقم نشان می‌دهد که ۴۳ درصد از مسوولان شفاخانه‌های خصوصی و دولتی بدون ضرورت به یک بیمار انتی بیوتیک تجویز می‌کنند.
از طرف دیگر شماری از شهروندان کشور نیز پیش از این‌که نتیجه‌ی بیماری‌شان مشخص شود، به‌طور خودسرانه به دواخانه می‌روند و بدون نسخه داکتر معالج دوای ضد مکروب می‌خواهند. مسوولان وزارت صحت تأکید کردند که باید آگاهی داکتران و مردم عامه از استفاده بدون ضرورت انتی‌ بیوتیک‌ها بالا برود.
رییس خدمات دوایی وزارت صحت هم‌چنان گفت: «این، یک چالش بزرگ است که هر روز استفاده دوا‌های ضد مکروب در کشور زیاد می‌شود، یک تعداد شفاخانه‌های دولتی و خصوصی از رهنمود ملی تدوای هم استفاده نمی‌کنند و بدون ضرورت به مریضان انتی بیوتیک را تجویز می‌کند، انتی بیوتیک‌ها سبب می‌شود که مقاومت دوایی بالا برود.»
او تأکید کرد که استفاده کم و یا بی‌رویه انتی‌ بیوتیک‌ها زنده‌گی افراد را تهدید می‌کند.
حفیظ قریشی افزود: «اگر انتی بیوتیک‌ها درست استفاده نشود، مقاومت مکروب در بدن بالا می‌رود و بار دیگر مقاومت مکروب در برابر انتی بیوتیک بالا می‌رود و تأثیر انتی‌ بیوتیک کم می‌شود و اگر از انتی بیوتیک زیاد هم استفاده شود، مقاومت مکروب بالا می‌رود.
در این صورت وقتی مقاومت مکروب بالا رفت و آن مکروب به شخص دیگر انتقال کرد، در بدن شخص دوم هم انتی بیوتیک‌ها بی‌تأثیر می‌شود.»
در همین نجیب‌الله صافی، نماینده سازمان صحی جهان در این برنامه گفت که از دوا‌ها به شکل غیر معقول و بدون نسخه داکتر استفاده می‌شوند.
او افزود که دوا در لب‌های سرک توسط اشخاص غیر متخصص به فروش می‌رسد و این، اختلالات زیادی را به وجود آورده است.
آقای صافی هم‌چنان گفت: «هر قدر تداوی طولانی شود، مصارف مالی مریض و مقاومت دوایی زیاد می‌شود، مریضان باید دوا را مطابق به نسخه داکتر تطبیق کنند، متأسفانه در کشور ما از دواهای آنتی‌بیوتیک استفاده درستی صورت نمی‌گیرد و داکتران نیز در تجویز آن معیارها را رعایت نمی‌کنند، دواهای آنتی‌بیوتیک در دواخانه‌ها به شکل خودسرانه فروخته می‌شود، بناٌ نیاز است تا برای شهروندان آگاهی‌دهی شود که از استفاده زیاد آن خودداری کنند.»
در عین حال عاشق‌خان سعادتی، نماینده وزارت صحت عامه هدف از برگزاری این برنامه را فهم استفاده درست از ادویه‌های ضد مکروبی دانست و گفت که شهروندان، باید چالش‌های استفاده نادرست از این ادویه‌ها را بدانند.
آقای سعادتی افزود که وزارت صحت عامه در تلاش است تا بیماری‌های انتانی را کاهش دهد و از این طریق مصرف دواهای آنتی‌بیوتیک نیز کاهش یابد.
نماینده وزارت صحت هم‌چنان از دکتران خواست که در تجویز دوا‌های ضد مکروب احتیاط به خرج دهند.
گفتنی است که هدف از نام‌گذاری هفته‌ی جهانی آگاهی‌رسانی در مورد آنتی بیوتیک‌ها اطلاع‌رسانی در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی است. شعار ام‌سال این کمپین محافظت از اثر آنتی بیوتیک‌ها است . به این معنا که این داروها باید فقط زمانی که توسط داکتر تجویز می‌شوند، برای درمان عفونت‌های باکتریایی مصرف گردند‌.

اشتراک گذاري با دوستان :