بسترهای نوین گسترش روابط ایران با ازبکستان

- فرزاد رمضانی‌بونش/پژوهشگر و کارشناس مسایل منطقه‌ای

روابط گذشته

ایران در سال ۱۳۷۰ جمهوری ازبکستان را به رسمیت شناخت. این دو کشور در سال‌های بعد، نخستین نماینده‌گان سیاسی خود را به تاشکند و تهران فرستادند، ولی روابط در طول دو و نیم دهه چندان پیش‌رفت خاصی نداشت و حتا رو به کاهش بود. در این بین متغیّرهایی چون نظام سیاسی متفاوت دو کشور، بدبینی به نیات ایران، ترس از فعالیت گروه‌ها و احزاب سیاسی اسلامی، هراس از نفوذ ایران در منطقه و ازبکستان، وجود اقلیت تاجیک و فارسی‌زبان در ازبکستان، روابط خوب ایران با تاجیکستان و مشکلات دامنه‌دار دو همسایه یعنی تاجیکستان و ازبکستان در کنار عوامل ژیوپولیتیکی چون نبود مرز مشترک دو کشور و نقش بازیگران خارجی دیگر موجب توسعه‌نیافتن روابط دو کشور شده بود. در این بین نوشتار زیر به بسترها و دلایل توجه به گسترش روابط ایران با ازبکستان پرداخته است.

بسترهای نوین همکاری‌های اقتصادی:

در راهبرد ۵ ساله توسعه سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ در ازبکستان نوین، نوسازی در بخش مدیریت دولتی، افزایش سیستم قضایی، آزادسازی اقتصادی و انجام اصلاحات در بخش‌های مختلف اجتماعی از دیگر بخش‌های برنامه رشد تاشکند است. در این شرایط افزایش کیفیت محصولات، کاهش تورم و تلاش برای فاصله گرفتن از اقتصاد تک‌محصولی در دو عرصه کشاورزی و انرژی در دستور کار رهبران نوین ازبکستان با هدف نوسازی و دگرگونی‌های اقتصادی در همه بخش‌ها است. در این میان هر چند ایران و ازبکستان در دو و نیم دهه گذشته همکاری‌هایی اقتصادی با هم داشته‌اند و بیش از ۵۹ اسناد امضاشده و کمیسیون‌های مشترک بین دولتی تشکیل شده است. در همین راستا در سال ۲۰۱۵ در شهر تاشکند یازدهمین نشست کمیسیون مشترک ازبکستان و ایران برگزار شده و در سال ۲۰۱۴، حجم مبادلات تجارتی بین دو طرف ۳۷۴٫۹ میلیون دالر بوده و تاکنون با مشارکت سرمایه‌گذاری ایران، بیش از ۱۱۶ کارخانه در این کشور فعال شده است، اما واقعیت آن است که بسترهای همکاری‌های اقتصادی دو کشور بسیار گسترده‌تر است.
در این میان اقتصاد، مهم‌ترین دلیل و انگیزه گسترش روابط دو کشور در وضعیت کنونی است. در واقع با توجه به توجه ازبکستان به گسترش روابط و مبادلات دو کشور به ویژه در حوزه بازرگانی از یک‌سو می‌توان بخش راه‌آهن و ترانزیت را با توجه به نیاز و محصور در خشکی بودن ازبکستان گسترش بسیار داد و با رویکردهایی چون راه‌اندازی قطار مسافرتی ایران- ازبکستان، افزایش تعداد کشورهای قرارداد عشق‌آباد و بنیان دالان ازبکستان- ترکمنستان- ایران- عُمان، افزایش روابط حمل‌ونقلی با ایران، تلاش و کوشش دوسویه در بهره‌برداری از پروژه خط آهن سراسری افغانستان به نفع هر سه کشور (ایران، ازبکستان و افغانستان) همکاری‌ها را توسعه داد. در بعد دیگری، با در نظر داشت علاقه‌مندی ازبکستان به خریداری نفت از ایران و تولید کم نفت ازبکستان، صادرات نفت ایران به ازبکستان، صادرات نفت به این کشور از راه خشکی و راه‌آهن در کنار توجه به همکاری‌های گازی (ازبکستان یازدهمین تولیدکننده گاز دنیا است.) را مد نظر قرارداد. در بعد دیگری، باید توجه داشت که با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های همه‌جانبه دو کشور، مذاکرات تعرفه ترجیحی، حضور و فعالیت کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خصوصی دو کشور در یک‌دیگر و جلب‌توجه تاشکند به چابهار به‌عنوان نزدیک‌ترین مسیر دست‌یابی بازرگانان ازبکستانی به آب‌های آزاد، تقویت ارتباطات بانکی به‌عنوان زیربنای تبادلات اقتصادی، می‌توان حجم مبادلات تجارتی بین ایران و ازبکستان با سالیانه حدود ۴۲۰ میلیون دالر کنونی را نخست به سالیانه یک میلیارد دالر و در میان‌مدت گسترش بسیاری بخشید.

امنیت و مقابله با تندروی

تهدیدها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی ازبکستان بعد از کریم‌اُف در شرایط حضور الگوی لائیسم و سکولاریسم به‌عنوان نوع نظام سیاسی در شرایطی است که خلای دینی و اعتقادی موجود در جامعه برجای‌مانده از دوران حاکمیت کمونیسم در مقابل وجود گروه‌های رادیکال در فرغانه (کانون گسترش تفکرات و جریانات سلفی تکفیری شامل یک استان ازبکستان) و دیگر مناطق قرار گرفته و حضور و رشد گروه‌های افراطی و تکفیری در ازبکستان جدی‌تر از سایر کشورهای آسیای مرکزی است. در این شرایط اگر در گذشته هراسِ ناشی از سرایت انقلاب اسلامی ایران به ازبکستان، در نتیجه اغراق مد نظر رهبران ازبک بود، اینک اسلام‌گرایی از نوع بنیادگرا به‌عنوان مهم‌ترین تهدید جدی علیه حاکمیت و امنیت مطرح شده و جدا از جنبش اسلامی ازبکستان یا جنبش اسلامی ترکستان با هدف سرنگونی دولت ازبکستان و برپایی دولتی اسلامی، اتحادیه‌ی جهاد اسلامی و متحدان و پیروان داعش نیز به‌شدت تحت نظر می‌باشند.
در این میان باید گفت طبق برخی برآوردها خطر بازگشت حدود هزار نفر از جنگ‌جویان ازبک حاضر در عراق و سوریه از راه، افغانستان و گشایش جبهه‌ی نوی به نام آسیای مرکزی برای داعش، با توجه به مرز ازبکستان با افغانستان در کنار خطر قدرت‌گیری داعش در افغانستان و مرز با کشورهای منطقه با توجه به موقعیت مهم ژیوپولتیک افغانستان و شمال افغانستان (به‌عنوان پایگاه برای گسترش حضور در آسیای مرکزی) اکنون مد نظر رهبران تاشکند است. در این میان با در نظرداشت مسأله تروریسم و افراط‌گرایی به عنوان دغدغه‌ی مشترک تهران و تاشکند و هراس تاشکند از خطر نفوذ و بهره‌گیری بازیگران غیر منطقه‌ای از گروه‌های تروریستی در آسیای مرکزی و تجهیز آن‌ها، این امر می‌تواند بستری مناسب برای توجه به همکاری‌های مناسب در عرصه امنیت آفرینی به نفع امنیت ازبکستان باشد.

فرهنگی و علمی

هرچند ازبکستان، شمار باشنده‌گان تاجیک این کشور را پیرامون پنج درصد کل جمعیت اعلام کرده است، اما نخبه‌گان تاجیک به حضور۷۰ درصد سمرقند، ۹۰ درصد مردم بخارا و بخش‌هایی چون شمال‌شرقی تاشکند، بخش‌هایی از درّه فَرغانه، ولایت‌هایی چون سرخاندریا و کشکهدریا و… تاجیکان با جمعیت ۶ تا ۷ میلیون یا ۲۵ تا ۳۰ درصد کشور اشاره می‌کنند. در این بین، هر‌چند ازبکستان درگذشته به ملی‌گرایی تاجیکی هم‌مانند خطری با بنیادگرایی اسلامی می‌نگریست و با انکار هویت تاجیکی در ازبکستان، در مقابل تمایل تاجیک‌های ازبکستان و گرایش به همسایه‌گان فارسی‌زبان‌شان در تاجیکستان، افغانستان و ایران نگاه می‌کرد. در همین راستا همین امر موجب شده بود تاشکند همواره به خطر حضور ایران و نقش آن در احیای ناسیونالیسم تاجیکی را مد نظر قرار دهد، اما بی‌گمان با گسترش روابط دوشنبه و تاشکند و گذار از روابط بد دوران کریم‌اُف، نگاه تاشکند به حضور فرهنگی ایران نیز با دوران کریم‌اف تغییر کرده است. در همین حال باید توجه داشت که با در نظر داشت تلاش «ازبکستان» برای احیای صنعت گردش‌گری می‌توان با بنیان کنسول‌گری در سمرقند یا بخارا، کمک به آسان‌سازی در صدور گذرنامه سفر به ازبکستان و بالعکس، گسترش و توسعه انجمن دوستی ایران و ازبکستان و… در جهت افزایش همکاری‌های فرهنگی دو کشور گام برداشت. علاوه بر این نیز در حوزه‌ی عملی با توجه به نیاز دو کشور می‌توان در حوزه‌های مختلف نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، توسعه روابط علمی و فن‌آوری کمیسیون، توسعه همکاری‌های دانشگاهی و تربیت نیروی مهندس و متخصص از ایران به همکاری‌های علمی دو کشور کمک کرد.

تغییر سیاست خارجی تاشکند

هر‌چند پس از استقلال ازبکستان از شوروی تاشکند کوشیده است تا با توجه به توانایی‌ها و موانع داخلی و منطقه‌ای سیاست خارجی خود را تنظیم و با خصوصیتی کاملاً عمل‌گرایانه ازبکستان در فضای اختلافات بین روسیه و امریکا برای تأمین منافع خود حرکت کند و با در نظر گرفتن عواملی هم‌چون موقعیت منطقه‌ای خود و نیازهای اقتصادی و سیاسی خود، بازی پیچیده‌ای را آغاز و در رقابت با قزاقستان برای به دست گرفتن زمام رهبری منطقه باشد. اما در وضعیت نوین و پساکریم‌‌اف دولت نوین ازبکستان با تدوین برنامه و راهبرد توسعه این کشور برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ سیاست خارجی را در اولویت برنامه توسعه ازبکستان قرار داده است. در این راستا تاشکند در صدد استفاده از همه ظرفیت‌ها برای افزایش جایگاه ازبکستان در عرصه معادلات سیاسی برآمده و با بازتعریف سیاست خارجی ازبکستان، سیاست خارجی نوین و مستقل ازبکستان را با فاصله‌گرفتن از رفتار پاندولی پیشین نقش‌آفرینی اثرگذارتری در منطقه و ارتباط‌گیری با بسیاری از کشورهای منطقه را مد نظر قرار داده است. در همین راستا، در یک سال گذشته جدا از نشست معاونین وزیران خارجه ایران و ازبکستان در تاشکند که پس از هفت سال وقفه، «شوکت میر ضیایف»، رییس‌جمهور ازبکستان در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در قزاقستان با حسن روحانی خواستار گسترش مناسبات همه‌جانبه با ایران شده است.
آن‌چه مشخص است روابط دو کشور به‌رغم عضویت ایران و ازبکستان در سازمان همکاری اقتصادی اکو و حضور ایران به‌عنوان عضو ناظر در سازمان شانگهای می‌تواند از رشد مناسبی برخوردار شود. در این بین با در نظر داشت متغیّرهایی چون حمایت تاشکند از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برخلاف برخی دوره‌ها، دعوت از رییس‌جمهور ایران برای سفر رسمی به ازبکستان، اعلام آماده‌گی برای بسط روابط دوجانبه در حوزه‌های مورد علاقه دو سو، جایگاه و موقعیت جغرافیایی و ژیوپلیتیک کشور ازبکستان در منطقه (در میان کشورهای هم‌سود، از نظر پهناوری پنجم و از لحاظ جمعیت سوم است) جمعیت ۳۰ میلیونی، مساحتی نیم میلیون کیلومتر مربعی، توان اثربخشی و حل‌وفصل مسایل کلیدی منطقه، تلاش تاشکند برای رسیدن به هژمونی منطقه‌ای، نیروی نظامی قدرت‌مند و برتر در آسیای مرکزی، موقعیت ممتاز ژیوپلیتیکی و…. ایران باید از بهبود روابط با این کشور مهم کشورهای آسیای مرکزی استقبال کند. در این بین باید توجه داشت که جدا از رفتار سیاست خارجی تاجیکستان در قبال ایران طی دو سال اخیر، تهران باید در رویکرد «نگاه به شرق» به‌عنوان محور سیاست خارجی ایران توجه به اهمیت دیگر بازیگران مهم در آسیای مرکزی را دوباره مد نظر قرار دهد و پیوندها میان تهران و این کشور مهم را تحکیم و تثبیت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :