شفاخانه‌های خصوصی: جریمه سنگینی بر ما وضع شده است

- حسین حیدری

مسوولان شماری از شفاخانه‌های خصوصی در کابل با راه‌اندازی راه‌پیمایی‌ای می‌گویند که بر آنان جریمه سنگینی از طرف وزارت مالیه وضع شده است و آنان قادر به پرداخت آن نیستند.
آنان می‌افزایند که شفاخانه‌های خصوصی مالیات‌شان را به موقع پرداخته‌اند، اما این وزارت از پیش خود، بدون هیچ اصولی بر شماری از شفاخانه‌های خصوصی، به خاطر کتمان مالیات از پنج تا سی میلیون افغانی جریمه وضع کرده است.
در همین حال آمنه احمدی، رییس بخش مالیه‌دهنده‌گان کوچک وزارت مالیه در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح گفت که باید مالیات به شکل شفاف پرداخته شود و مالیه‌دهنده‌گان در اظهارنامه‌ی مالیاتی خود، مصارف و عوایدی را که داشته‌اند، به شکل واقعی انعکاس دهند.
به قول او این شفاخانه‎ها در اظهار‌نامه‌های مالیاتی عواید‌شان را به شکل واقعی نرسانده‌اند و وزارت مالیه بعد از آن که دریافته این نهاد‌ها عواید‌شان را به شکل درست ثبت نکرده‌اند، بر اساس قانون مالیات بر عایدات بر آنان جریمه وضع کرده و از آنان خواسته است که مالیات باقی‌مانده‌ی‌شان را بدهند.
وزارت مالیه در سال روان مالی حدود هفت شفاخانه را بررسی کرده و دریافته است که عوایدشان بالاتر از آن است که در اظهار‌نامه‌ی مالیاتی‌شان رسانده‌اند.
رییس بخش مالیه‌دهنده‌گان کوچک وزارت مالیه افزود: «شفاخانه‌داران می‌گویند که این مالیه را با جرایمش پرداخته نمی‌توانند، مالیات‌شان در گذشته بررسی نشود و بعد از این اصلاح می‌شوند».
خانم احمدی تصریح کرد که آنان مسوولیت تطبیق قانون را دارند و این خواهش غیر قانونیِ شماری از مالکان شفاخانه‌ها را نمی‌توانند قبول کنند.
در همین حال فردین غرمان، رییس انجمن شفاخانه‌های خصوصی که روز یک شنبه، ۱۴ عقرب در این راه‌پیمایی حاضر بود، گفت که بیشترین دست‌آورد‌های عرضه خدمات صحی مربوط به این شفاخانه‌ها می‌شود.
او افزود که در شفاخانه‌های خصوصی، عملیات‌‌های قلب باز، پیوند کلیه انجام می‌شود و در شفاخانه‌های دولتی آموزش این عملیات‌ها «هیچ» داده نمی‌شود.
او هم‌چنان گفت: «بر علاوه خدمات صحی، در بخش شغل‌زایی، حدود ۲۸ هزار تن در شفاخانه‌های خصوصی کار می‌کنند، ما برای بهبود وضعیت صحی طرح‌هایی داریم اگر دولت ما را حمایت کند، آن را با حکومت در میان می‌گذاریم، متأسفانه به جای این که ما از سوی حکومت حمایت شویم، بیشتر سرکوب شده‌ایم.»
رییس انجمن شفاخانه‌های خصوصی هم‌چنان طرح حکومت مبنی بر این که یک شفاخانه برای گرفتن جواز تا یک میلیون افغانی بپردازد را ظالمانه دانست و گفت که در هر ۳ سال مالکان شفاخانه‌ها مکلف ‌اند که ۳۰۰ هزار افغانی به خزانه‌ی دولت اضافه کنند و هم‌چنان برای برکناری یک کارمند خود باید از کمیسیون دولتی اجازه بگیرند و اگر این کار را نکنند، کمیسیونی که متشکل از نماینده‌های ۱۰ وزارت است، مالک شفاخانه را مجرم می‌پندارد.
آقای غرمان تصریح کرد که مصارف شفاخانه‌های خصوصی بلند است و آنان از مریضان زیاد پول نمی‌گیرند.
او به یک مورد در این بخش اشاره کرد: «برای معیاری‌سازی خدمات صحی از نظر تکنولوژی، برق یک عنصر اساسی است، در مقابل ۲۴ ساعت برقی که ما برای مریضان خود تهیه می‌کنیم، در ماه باید ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی به ریاست برق بپردازیم، قیمت یک اتاق برای یک مریض در ۲۴ ساعت در بیشتر شفاخانه‌های خصوصی بین یک هزار تا ۱۵۰۰ افغانی است، با این حال هم مردم شکایت دارند که شفاخانه‎ها ما را چور می‌کنند، این طور نیست، مصارف ما بلند است، آن‌چه که ما از مریض می‌گیریم، با مصارف ما قابل مقایسه نیست.»
فردین غرمان تأکید کرد که مالیات دولت را می‌پردازند و باید شامل طرح حمایتی حکومت شود. بر اساس این طرح، حکومت در بخش‌های مختلف با سکتور صنعت همکاری می‌کند. با آن که مسوولان شفاخانه‌های خصوصی از کیفیت بالای خدمات ‌صحی‌شان یادآوری کردند، اما شماری از مریض‌داران در کشور شکایت دارند که افراد غیر متخصص در شفاخانه‌‎ها به عنوان داکتر و کارمند گماشته می‌شوند.
ظریف محمدی، یکی از مریض‌داران می‌گوید که بیماری‌های کمی سخت، در کشور قابل تداوی نیستند و آنان مجبور‌ اند که به کشور‌های همسایه سفر کنند.
آقای محمدی افزود که کنترل دولت بر عرضه‌ی خدمات صحی در شفاخانه‌های خصوصی کم است و مالکان شفاخانه‌ها از مجبوری مریض‌داران، برای گرفتن پول زیاد استفاده سوء می‌کنند. گفتنی است در همین پیوند اداره ملی تنظیم امور ادویه و محصولات صحی، جواز فعالیت ۸۱۷ شرکت وارد‌کننده دوا را به دلیل رعایت‌نکردن قانون، برای یک ماه، تا اصلاح شدن‌شان، به حالت تعلیق درآورده است.

اشتراک گذاري با دوستان :