قلیان، قاتل خاموش

- عاطفه طیب

سازمان جهانی صحت مدعی است که مصرف دخانیات (محصولات تنباکو) سالانه به طور متوسط منجر به مرگ چهار-پنج میلیون انسان در جهان می‌شود. آمارها نشان داده‌اند که این مصرف محصولات تنباکو در قرن بیستم، حدود ۱۰۰ میلیون انسان را به کام مرگ کشانده است که با روند جاری احتمال می‌رود، این عدد تا پایان قرن بیست‌و‌یکم به یک بیلیون برسد.
از میان دخانیات، قلیان یکی از بزرگ‌ترین تهدیدکننده‌های سلامت بشر به حساب می‌آید. بنا بر شواهد موجود، استفاده از قلیان در اواسط دهه ۱۹۸۰ کاهش یافته بود، اما بعداً به پدیده‌ی نوظهوری بدل گشت؛ طوری که در حال حاضر، درکشورهای کم‌درآمد رشد فزاینده و درکشورهای پیش‌رفته روند رو به کاهش دارد. هرچند استفاده از قلیان در کشور ما امر تازه‌ای نیست، ولی امروزه سیل افراط در مصرف آن به شدت جاری بوده و به بحران مصرف بی‌رویه‌ی آن به ویژه در بزرگ‌شهرها مواجه هستیم. استفاده از قلیان را می‌توان یکی از جاذبه‌هایی قلم‌داد کرد که اکثریت قریب به اتفاق افراد جامعه، حداقل یک بار آن را تجربه کرده و یا هم تمایل به تجربه‌ی آن دارند.
همه‌ی ما از اضرار دودکردن سگرت و پی‌آمد‌های خطرآفرین آن مطلع هستیم و می‌بینیم که چگونه به افراد سیگاری به دیده‌ی ناخوش نگریسته می‌شود و استفاده از آن تا حدی به عمل مردود بدل گشته، اما این حساسیت درباره‌ی قلیان هیچ وجود ندارد. تصور کل، حاکم بر این است که سگرت به مراتب مضرتر از قلیان می‌باشد، درحالی که اگر در این مورد کمی کنکاش شود، می‌بینیم که در بسیاری موارد قلیان به مراتب مضرتر از سگرت بوده و مواد مصنوعی افزودنی به آن، گازهای زهری زیادی تولید می‌کند.
تنباکوهای میوه‌ای، علاوه بر داشتن ۴۰۰ نوع ماده‌ی زهری موجود در سگرت، مواد مضرتری نیز در ترکیب خود دارند که از پوست میوه‌ی تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد معجونی از حساسیت، نفس‌تنگی، مشکلات قلبی، سرطان‌های ریه، خون و دهان شوند. بعد از ۴۵ دقیقه از مصرف قلیان، کاربن مونواکساید، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به میزان قابل ملاحظه‌ی افزایش می‌یابد.
نیکوتین که یکی از ماده‌های شناخته شده و اعتیادآور تنباکو است، در قلیان نیز یافت می‌شود و باعث می‌شود که فرد استفاد‌ه‌کننده‌ی آن، به میزان استفاده خود، بسنده نکرده و برای برآورده‌کردن نیاز خود در طول زمان بیشتر، قلیان زیادتری استفاده کند. در نتیجه، یک قلیان می‌تواند ده‌ها مراتب بیشتر از یک سگرت دود را به بدن انتقال دهد و ریه‌ها را آکنده از گازهای سمی کند. طوری که بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، مصرف یک نوبت قلیان، برابر دود ۱۰۰ نخ سگرت است.
در بیان واضح‌تر این‌که در مقایسه با یک تار سگرت، دود قلیان مقدار بیشتری ارسنیک، سرب و نیکل دارد. ۳۶ بار بیشتر از سگرت، حاوی تار و ۱۵ بار بیشتر از سگرت حاوی کاربن مونواکساید است.
تحقیقات نشان داده: افرادی که قلیان استفاده می‌کنند بیشتر از سیگاری‌ها، معروض به اعتیاد به مواد مخدر و حشیش ‌اند. هرچند استفاده قلیان بلافاصله فرد را معتاد نمی‌سازد، اما در دیر هنگام آثار سوء و صدمات جبران‌ناپذیر خود را مشخص کرده و به مرور زمان، موجب مرگ بیش از نیمی از مصرف‌کننده‌گان خود می‌شود.
از آن‌جایی که دود قلیان قبل از استنشاق وارد آب می‌شود، این سوء تعبیر وجود دارد که دود، مواد مضر تنباکو را فلتر می‌کند. هم‌چنین مصرف میوه‌ها به عنوان طعم‌دهنده، تندی تنباکو را پنهان کرده باعث می‌شود عده‌ای گمان کنند این مواد کم‌خطرتر از تنباکو است در حالی که پژوهش‌های صورت گرفته در این راستا، نتایج خلاف این تصورات را روشن کرده است.
نکته دیگری که حایز اهمیت است، زغال قلیان است که به دلیل داشتن کاربن مونواکساید، آهن و سایر مواد کیمیایی سرطان‌زا، به میزان و شدت خطرات آن افزوده و بستر مناسب و عامل موجه برای مضاعف‌کردن آسیب‌های قلیان ایجاد می‌کند. افزون بر این، عطرهایی که برای ایجاد رایحه در قلیان استفاده می‌شود، خود عوارض جداگانه و شدیدی را به همراه دارند و مشخص است که از سوخت این ترکیبات ناشناخته، چندین ماده‌ی زهری، سرطان‌زا و کشنده تولید می‌شود و تهدید بزرگی برای سلامتی به حساب می‌آید. مصرف قلیان عموماً نوعی مشغولیت اجتماعی است و غالب افراد به‌طور مشترک از دهانه‌ی قلیان استفاده می‌کنند که این خود، احتمال انتقال امراضی مثل آنفولانزا، عفونت، هپاتیت، توبرکلوز و حتا تب خال‌دهانی را بیش‌تر می‌سازد. با توجه به آن‌چه ذکر رفت، می‌توان نتیجه گرفت که قسمت عمده‌ای از اعتیاد به قلیان، مربوط به عادات و رسوم استفاده از قلیان در برخی جمع‌های دوستانه و خانواده‌گی است و به منظور پیش‌گیری از آن، ارتقای دانش و اطلاعات، تغییر نگرش، تصحیح باورهای غلط و آموزش مهارت‌های خاص از اقدامات ضروری و مفید محسوب می‌شود. افزون بر این، عادات و رسوم، نیاز بسیار جدی احساس می‌شود تا پالیسی‌سازان صحی نیز این موضوع را اولویت داده و برای کاهش سیل عظیم جمعیت استفاده‌کننده از قلیان، تدابیری را سنجیده و عملی بسازند تا باشد که مانع بدل‌شدن این معضل، به قلب مشکلات صحی کشور شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :