زنان در تصمیم‌گیری مسایل حساس کشور نقش ندارند

- حسین حیدری

مسوولان شکبه زنان افغانستان می‌گویند که زنان در کشور هنوز هم از نقش اصلی‌شان محروم‌ اند.
آنان می‌افزایند که زنان هیچ‌نوع نقشی در تصمیم‌گیری مسایل حساس کشور، مانند صلح و امنیت ندارند.
این مسوولان در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه، ۹ عقرب گفتند که در ۱۷ سال گذشته پیشرفت زنان در سکتور امنیت ضعیف بوده است تا حدی که دو درصد نیرو‌های دفاعی و امنیتی را زنان تشکیل می‌دهند.
حسینه صافی، رییس اجرایی شبکه زنان در یک کنفرانس خبری روز سه‌شنبه، هفت عقرب گفت که زنان در سکتور امنیت با چالش‌های متعددی، چون عدم اراده سیاسی، ظرفیت پایین، وجود تبعیض و آزار و عدم نقش تصمیم‌گیری در مسایل حساس کشور رو‌به‌رو ‌اند.
خانم صافی افزود، زنان در شورای عالی صلح نقش سمبولیک دارند که دلیل آسیب‌پذیری‌شان در این شورا کم‌بودن‌شان در مقایسه به تعداد مردان می‌باشد و هم‌چنان بسیاری از نماینده‌گان شورای عالی صلح اعضای احزاب سیاسی، نماینده‌گان «جنگ‌سالاران» و عالمان دین می‌باشند که این‌ها نظریات مختلفی در مورد حضور زنان در شورای عالی صلح دارند.
رییس اجرایی شبکه زنان تصریح کرد که با وجود تغییر در ساختار عضویت زنان در این شورا هماهنگی چندانی بین زنان در داخل شواری عالی صلح و بیرون از آن وجود ندارد.
پیش از این حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح نیز گفته بود که یک‌صدایی میان زنان در شواری عالی صلح وجود ندارد. خانم سرابی در گفته‌های‌اش یادآور شده بود که زنان در این شورا سهم سمبولیک دارند و تصمیم‌ها را مردان شورای عالی صلح در خفا می‎‌گیرند. او به نشست چهارجانبه صلح مسقط نیز اشاره کرده که در این نشست زنی از آدرس شورای عالی صلح اشتراک نداشت.
در همین حال رییس اجرایی شبکه زنان گفت که در جلسه مشترک وزیر دفاع امریکا با مقام‌های کشور هیچ‌یک از زنان کابینه، مجلس نماینده‌گان و شورای عالی صلح دعوت نشده بودند در حالی که مردان بی‌ربط در جلسه دیده می‌شدند.
حسنیه صافی افزود که در وزارت‌های کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولان و تحصیلات عالی که پیش از این زنان در آن‌ها به حیث وزیر کار می‌کردند اکنون وزیران مرد معرفی شده‌‌اند.
حکومت وحدت ملی در این اواخر عبدالطیف روشان و فیض‌الله ذکی را به ترتیب به عنوان سرپرستان وزارت‌های تحصیلات عالی و کار و امور اجتماعی معرفی کرده است.
پیش از آقای روشان، فریده مومند وزیر تحصیلات عالی کشور بود.
رییس اجرایی شبکه زنان افغانستان گفت که در بیشتر ولایت‌ها به جز از رییس امور زنان هیچ زن دیگر دیده نمی‌شود و در بسیاری مجالسی که از سوی والی و یا تیم وی دایر می‌شود، حتا رییس امور زنان ولایت مربوط دعوت نمی‌شود.
در عین حال سمیرا حمیدی، رییس بورد شبکه زنان گفت که با وجود تشکیل واحد‌های ویژه رفع خشونت علیه زنان در سارنوالی، هنوز هم خشونت یک چالش جدی بر ضد زنان است.
خانم حمیدی افزود که در سال روان میلادی زنان در ولایت‌های مختلف کشور مورد خشونت‌هایی چون تجاوز، قتل، تیزاب‌پاشیدن و ازدواج‌های اجباری قرار گرفته‌اند.
او هم‌چنان گفت: «وضعیت امنیتی در کشور به زنان صدمه‌ زیادی وارد کرده است، در ولایت کندز که وضعیت امنیتی غیر قابل کنترل می‌باشد، بخش خانم‌های جامعه مدنی و رسانه‌ها فعالیت‌‌های‌شان را در اطراف این ولایت کاهش داده‌اند، در ولایت قندهار پنج تن از کارمندان میدان هوایی که زن بودند در یک حمله جان باختند، در لوگر به زنان اخطار داده شده است که در خانه‌های‌شان باقی بمانند.»
رییس بورد شبکه زنان تصریح کرد که مکاتب دخترانه در بیشتر ولایت‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد، در حالی که حکومت مکلف به تسهیل محیط‌کاری برای زنان می‌باشد، متاسفانه هیچ‌نوع میکانیزم مصونیت وجود ندارد تا زنان بتوانند در لحظه خطر به کمک فوری دسترسی یابند.
مسوولان شبکه زنان افغان از سران حکومت وحدت ملی خواستند که در بحث‌ها و تصمیم‌های ملی و بین‌المللی مثل صلح، امنیت و انکشاف، که در مورد آینده کشور گرفته می‌شود زنان را به‌طور جدی شامل سازند.
این مسوولان هم‌چنان گفتند: «زن کارمند باید در سراسر کشور مصون باشد، ما از حکومت وحدت ملی خواهان تأمین امنیت بیشتر زنان با تشکیل یک میکانیزم حمایتی و قابل دسترس برای زنان کارکن استیم.»
با آن‌که حضور زنان در شماری از ولایت‌های کشور نظر به سال‌های پیشتر افزایش پیدا کرده است، اما بیشتر فعالان زن از این نقش‌شان راضی نیستند و خواهان سهم بیشتر و فعال‌تر در اداره‌های کشور هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :