در گرامی‌داشت از روز جهانی غذا: سوء‌تغذیه، عامل ۳۳ درصد مرگ کودکان است

- حسین حیدری

ریاست اجرایی و شماری از سازمان‌های بین‌المللی هم‌زمان با راه‌اندازی آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه، روز جهانی غذا را در کابل گرامی داشتند.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در این برنامه گفت که این آجندا حاصل تجارب کارشناسان و متخصصان ملی و بین‌المللی است. آقای عبدالله افزود که پیش از این نیز در بخش‌های مصونیت غذایی و تغذیه طرح‌هایی داشته‌اند، اما برای این که در سطح بین‌المللی در بخش تغذیه و مصونیت غذایی همکاری بهتر و بیشتر بتوانند، آجندای ملی را ساخته‌اند.
وزارت‌های صحت‌ عامه، کار و امور اجتماعی و احیا و انکشاف دهات اعضای اصلی در آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه اعضای اصلی و وزارت‌های معارف، امور زنان، انرژی و آب، تجارت و صنایع، خارجه و مالیه اعضای حمایتی این اجندا هستند.
هم‌چنان از این آجندا بانک جهانی، صندوق وجهی سازمان ملل، «یو‌اس‌آی‌دی» و شماری از سازمان‌های دیگر بین‌المللی حمایت می‌کنند.
در همین حال خوشحال نبی‌زاده کارشناس تغذیه می‌گوید که آجندای ملی مصونیت غذایی و تعذیه روی چهار هدف عمده کار می‌کند. تأمین موجودیت غذایی، تأمین عرضه‌ی آن به بازار در تمام وقت‌ها به خصوص در جریان حوادث، بهبود کیفیت مواد غذایی و استفاده مؤثر از جمله‌ی اهداف عمده‌ی این آجندا می‌باشد.
آقای نبی‌زاده افزود که آنان کیفیت محصولات داخلی را بالا می‌برند و از واردات مواد غذایی خارجی حمایت می‌کنند.
در عین حال فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه گفت، «تغذیه‌ی خوب، اساس سلامتی انسان به شمار می‌رود، اما تغدیه‌ی نامناسب سبب عواقب ناگوار، مانند افزایش امراض، مرگ‌و‌میر و هم‌چنان خسارات اجتماعی و اقتصادی می‌شود.»
آقای فیروز افزود که بیشتر از یک‌سوم واقعات مرگ‌و‌میر در میان کودکان زیر سن پنج سال به سبب سؤتغدیه حاد اتفاق می‌افتد.
وزیر صحت عامه عامل سؤتغذی در کشور را ناشی از نداشتن مصونیت غذایی و امنیت غذایی، سطح پایین تحصیلی مادران، آب آشامیدنی غیرصحی و رعایت نکردن حفظ‌الصحه دانست و گفت که سؤتغدی سبب کوتاهی قد در روند رشد نیز می‌شود.
طبق آمار این وزارت در سال ۲۰۰۳ شیوع قدکوتاهی در کشور در حدود ۶۰ درصد در میان کودکان زیر پنج سال بوده، اما حالا این شمار به قول او، به «۴۰ درصد» کاهش یافته است. گفته می‌شود کودکانی که تا دو ساله‌گی قدشان از ۸۰ سانتی‌متر بیشتر نشود، به نقص قدکوتاهی دچار اند.
هم‌چنان طبق سروی‌ای که وزارت صحت انجام داده بیشتر از ۸۰ درصد کودکان زیر سن پنج‌سال به این دلیل سؤتغذی شده‌اند که مادران در جریان ساعت اول ولادت، شیردادن به کودک‌شان را شروع نکرده‌اند و دوم تغذیه‌نشدن خالص با شیر مادر در جریان ۶ ماه اول و ادامه‌ آن تنها با شیر مادر تا دو سالگی است.
به قول وزیر صحت: «اگر شیر مادر برای نوزاد در ساعت اول ولادت تا دوساله‌گی داده شود، ۸۰ درصد واقعات سؤتغذی، امراض ساری، اسهالات و قدکوتاهی از میان می‌رود، از زمان القاح تا دوساله‌گی، مهم‌ترین زمانی است که ما می‌توانیم سؤتغذی و کوتاهی قد کودک را مهار کنیم، این عوارض غیر قابل برگشت است، اگر تغذیه درست شود، تمام امراض در میان اطفال از میان می‌رود.»
در کنار قدکوتاهی در کودکان زیر پنج سال، وزیر صحت عامه می‌گوید که ۹۵ درصد مادران در افغانستان به کم‌بود ویتامین دی مواجه‌اند.
۱۶ اکتوبر/ ۲۴ میزان برابر است با روز جهانی غذا و افغانستان در حالی این روز جهانی را تجلیل می‌کند که عضویت حرکت جهانی برای توسعه‌ی خدمات تغذی را نیز کسب کرده است.
گیردا ویربورگ، هم‌آهنگ‌کننده حرکت جهانی برای بهبود خدمات تغدی در این همایش گفت که این حرکت، خدمات تغدی اطفال را در مراحل اول زنده‌گی بهبود می‌بخشد.
خانم ویربورگ افزود که اولین ۱۰۰۰ روز زنده‌گی یک دختر یا پسر نه تنها برای رشد فیزیکی، بل برای رشد مغز نیز تعیین‌کننده و حایز اهمیت است.
او هم‌چنان گفت: «اگر مغز تا سن دو ساله‌گی به اندازه‌ی کافی رشد نکرده باشد، این حالت یک روند غیر قابل برگشت بوده و بر خلاف یک پل یا جاده‌ی دیگر قابل ترمیم نیست، تغذیه، بهترین محرک برای توسعه و تطبیق اهداف انکشاف پایدار جهانی نیز هست.»
گفتنی است که برای ایجاد و اجرایی‌شدن طرح میکانیزم‌های هم‌آهنگی مصونیت غذایی و تغذیه برای دو سال آینده سازمان خوراک و زراعت ملل‌متحد، صندوق وجهی سازمان ملل و سازمان غذایی جهان، افغانستان را همکاری می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :