گفتگوهای امنیتی هرات شروع به کار کرد

- فریدون آژند

ششمین دور گفتگوهای امنیتی هرات روز گذشته در میان تدابیر امنیتی ویژه در ارگ تاریخی هرات برگزار شد. این کنفرانس دو روزه که به همت انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شده است، با موضوع محوری آینده دولت‌های ملی کار خود را آغاز کرده است. در این کنفرانس برعلاوه‌ی تعدادی از آگاهان امور سیاسی کشور، نماینده‌گان و دیپلومات‌های هفده کشور جهان حضور به هم رسانده‌اند.
داکتر داوود مرادیان رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در یک نشست خبری در آغاز کنفرانس گفت که این نشست فرصتی غنیمت برای گردهم‌آیی آگاهان و پالیسی‌سازان است تا با هم به تبادل نظر بپردازند. او گفت: «ما گفتگوهای امنیتی هرات را شروع کردیم تا برای دانشمندان و پالیسی‌سازان کشورهای منطقه و جهان آدرسی پیدا شود که تا بیایند با یک‌دیگر گفتگو و تبادل نظر داشته باشند. هدف اصلی سلسه نشست‌های گفتگوهای امنیتی هرات، احیای دوباره‌ی هویت این ولایت به عنوان مرکزی برای گفتگوی فرهنگ‌ها، تبادل تجارب و افکار می‌باشد.»
داکتر مرادیان هم‌چنان گفت تا امروز به شکل کلی تفاهم دقیقی میان افغانستان و کشورهای حتا همسایه به وجود نیامده است و برگزاری این‌گونه کنفرانس‌ها به شکل قدم به قدم در پی گسترش همین هدف می‌باشد و تلاش دارد تا تداوم گفتگوها و تفاهم‌ها شکل بگیرد.
به عقیده آقای مرادیان کنفرانس گفتگوهای امنیتی در اصل یک پروسه طولانی‌مدت است و تا ده سال دیگر نتایج ملموس و روشن این گفتگوها به خوبی احساس خواهد شد.
در همین حال محمدآصف رحیمی والی هرات نیز در سخنان افتتاح کنفرانس برگزاری این نشست را در تقویت جایگاه هرات به عنوان یک حوزه تمدنی تاریخی مهم دانست. آقای رحیمی گفت: «انتخاب شهر هرات با پیشینه‌ی درخشان تاریخی، امکانات بالقوه اقتصادی، منابع سرشار طبیعی، نیروی بشری متخصص و کادرهای جوان به عنوان محل اصلی برگزاری این نشست، نشان از تثبیت جایگاه ویژه این حوزه تمدنی و مستعد به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در بین جامعه اکادمیک و شخصیت‌های ملی دارد.»
ویس برمک سرپرست وزارت داخله هم در یک نشست خبری جداگانه در حاشیه‌ی این نشست گفت هر چند انتظار نتیجه‌ی مشخص در کوتاه‌مدت از این کنفرانس وجود ندارد، اما به گفته‌ی او این گفتگوها در درازمدت موثر خواهد بود.
آقای برمک گفت: «شما وقتی که در مورد قضیه افغانستان بحث می‌کنید تنها امریکا و کشورهای عضو ناتو نیستند که این‌جا به صورت مشترک ذی‌دخل اند. طبعاً منافع جیوپولیتک یا جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه هم در حضور و عدم حضور آنان تاثیر خود را دارد. باور ما این است که وضعیت منطقه تغییر کرده و کشورهایی هستند که حضور نیروهای بین‌المللی را تهدید می‌دانند، اما این‌طور نیست. و افغانستان هم با در نظر داشت پیش‌رفت‌هایی که در عرصه‌ی دولت‌سازی و تحکیم پایه‌های نهادهای امنیتی شروع کرده این روند ادامه دارد.»
پس از سخنرانی‌های افتتاحی، نشست‌های اختصاصی با موضوعات متنوع روی دست گرفته شد. موضوعاتی چون دولت‌های ملی، خوشبختی یا بدبختی، آیا دولت‌های ملی در قرن بیست و یک دوام می‌آورند، دولت در اندیشه و عمل اسلامی، ایدیالسم، واقع‌گرایی و ناامیدی و راه دشوار دولت‌سازی در افغانستان، مشروعیت، ظرفیت و سلطه‌جویی، جزء اجندای روز اول کنفرانس گفتگوهای امنیتی است.
در روز دوم کنفرانس نیز روی موضوعاتی چون دولت دموکراتیک، جامعه دموکراتیک و آینده دموکراسی و هم‌چنان بحث ویژه در مورد استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان به بحث و تبادل نظر گرفته می‌شود.
کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات از شش سال به این سو به عنوان محوری برای بحث و تبادل نظر منطقه‌ای و جهانی در شهر هرات دایر می‌شود. با این‌که دغدغه‌های امنیتی عامل مهم عدم دلبسته‌گی آگاهان بین‌المللی برای حضور در افغانستان است. ولی کنفرانس امنیتی هرات توانسته با ایجاد حاشیه‌ای امن برای این کنفرانس، علاقه‌مندی کشورهای مختلف منطقه و جهان را برای حضور در این نشست‌ها ایجاد کند. با این‌که هنوز این کنفرانس امنیتی در آغاز روند شکل‌گیری خود قرار دارد، ولی پوشش این کنفرانس توسط بزرگ‌ترین رسانه‌های بین‌المللی نشان‌گر ایجاد جایگاه معتبر برای این کنفرانس در افکار جهانی می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :