گروه‌های جهادی با نگرانی حملات ترکیه در انتظار هستند

در ولایت ادلب سوریه، گروه‌های جهادی‌ای که اکثرا بر محور تعلق قدیمی خود به سازمان القاعده گرد آمده‌اند، در وضعیت نامساعدی قرار گرفته‌اند. خطر حمله ترکیه در میان این گروه‌ها تفرقه ایجاد کرده و انشعاب‌ها و ایتلاف‌های گوناگون در میان آن‌ها صورت گرفته است. برخی از این گروه‌ها اینک به فکر مذاکره با آنکارا افتاده‌اند اما برخی دیگر جنگ را ترجیح می‌دهند.
به گزارش رادیو فرانسه، ولایت ادلب واقع در شمال غربی سوریه و در مرز ترکیه، هنوز خارج از اختیار بشار اسد و جایگاه چندین گروه مسلح اسلام‌گرای تندرو یا جهادی است. قدرت اصلی همچنان در دست گروهی است که قبلا جبهه النصره نامیده می‌شد و خود را شاخه القاعده معرفی می‌کرد و سپس به جبهه فتح الشام تغییر نام داد.
نزدیک به ٩ ماه قبل پنج گروه‌ جهادی از ادغام و اتحاد خود خبر دادند. حاصل این ایتلاف، سازمانی است که امروزه تحریر شام یا «هیأت تحریر الشام» نامیده می‌شود.
گروه‌های موتلف عبارت بودند از: جبهه فتح الشام که همان جبهه النصره سابق است، گروه «نورالدین زنکی» و گروه‌های «جیش‌السنه»، جبهه «انصارالدین» و «لواء‌الحق.»
جبهه النصره که قبلا شاخه‌ای از القاعده به حساب می‌آمد در تابستان ٢٠١۶ از القاعده جدا شد و خود را جبهه فتح‌الشام نامید. رهبر این گروه ابومحمد جولانی است که روس‌ها طی چند روز اخیر زخمی‌شدن وی را خبر داده‌اند و فعلا خبر دقیقی از حال و روز او در دست نیست.
گفته می‌شود ایتلاف بزرگی که چند ماه قبل به اسم تحریرالشام شکل گرفت تنها یک «ویترین» و نمای ظاهری است و قدرت و امکانات واقعی، همچنان در دست همان جبهه فتح الشام مانده است.
اما به هرحال این مجموعه جهادی در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است. به عقیده کارشناسان ترک، دست‌پاچه‌گی و تزلزلی که در میان نیروهای جنگنده ایجاد شده، بدون تردید با ورود مستقیم ترکیه به میدان جنگ ادلب مرتبط است. این گروه‌ها از مدت‌ها پیش می‌دانستند که ترکیه دیر یا زود عملیات نظامی خود را در منطقه گسترش خواهد داد.
آنکارا تلاش می‌کند تا در میان این گروه‌ها دودسته‌گی بیندازد و نیروهای وفادار به ابومحمد جولانی را منزوی کند. شاید به همین دلیل میان تحریرالشام و گروه دیگری به اسم احرارالشام اختلاف افتاد و سرانجام کار به جایی رسید که احرارالشام تقریبا از بین رفت. پس از آن گروه دیگری به اسم جیش‌الاحرار هم راه خود را جدا کرد. گفته می‌شود که گروه نورالدین زنکی هم با چند هزار نیروی جنگنده از ایتلاف بزرگ فاصله گرفته است.
در میان این تفرقه، دو گرایش بزرگ دیده می‌شود: یک طرف، گرایش قدیمی‌ای که به نگرش و روحیات القاعده نزدیکی بیشتری دارد و طرف دیگر، گروه‌هایی که می‌گویند باید به هر طریق با ترکیه وارد مذاکره شد.
به گفته چارلز لیستر کارشناس انستیتوت خاورمیانه در واشنگتن، جنگ سوریه به مرحله تازه‌ای رسیده است. از این پس نیروهای مخالف رژیم بشار اسد فهمیده‌اند که گروه‌های جهادی «سَمّی» و خطرناک‌اند و هیچ نوع همکاری یا نزدیکی با آنان به صلاح نیست. منظور از نیروهای مخالف رژیم بشار اسد گروه‌ها و سازمان‌هایی هستند که مثل گرایش‌ جهادی ندارند.
روز شنبه رجب طیب اردوغان اعلام کرد نیروهای مخالف بشار اسد که توسط آنکارا حمایت می‌شوند، حمله تازه‌ای را در منطقه ادلب آغاز می‌کنند. بیست و چهار ساعت بعد، تیراندازی‌های پراکنده‌ای میان نیروهای ترک و گروه‌های جهادی درگرفت اما عملیات به طور جدی شروع نشد. با این‌حال جهادی‌ها می‌دانند که اردوغان برای پاک‌سازی مناطق مرزی مصمم است.

اشتراک گذاري با دوستان :