چرا به مواد مخدر توجه نمی‌شود؟

رییس‌جمهور غنی در مصاحبه با بی‌بی‌سی به نکته‌ای اشاره کرده است که در تلکس‌های خبری رسانه‌های دنیا مطرح نمی‌شود. رییس‌جمهور گفته است که طالبان بزرگ‌ترین صادر‌کننده‌گان مواد مخدر جهان اند. آقای غنی در این مصاحبه، سوال مهمی‌ مطرح می‌کند و می‌پرسد که چرا دنیا به مواد مخدر توجه نمی‌کند. این پرسش مهم و اساسی است. صدور مواد مخدر ماشین جنگی طالبان را تمویل می‌کند. در گذشته هم طالبان از درآمد مواد مخدر، بهره‌مند بودند. آنان در سال آخر حاکمیت‌شان کشت و تولید مواد مخدر را منع کردند، اما در همان زمان سازمان ملل متحد گزارش داد که انبارهای بزرگ مواد مخدر در مناطق زیر کنترول طالبان وجود دارد و منع کشت این مواد به هدف افزایش قیمت مواد مخدر در بازار جهانی صورت گرفته است.
در حال حاضر یکی از منابع تمویل شورش طالبان، مواد مخدر است. در مناطق زیر کنترول آنان کوکنار کشت می‌شود. در آن مناطق مواد مخدر تولید می‌شود. راه‌های قاچاق مواد مخدر به کشورهای همسایه هم در کنترول طالبان است. یک همسویی نانوشته میان طالبان و شبکه‌های قاچاق مواد مخدر وجود دارد. طالبان از شبکه‌های قاچاق مواد مخدر باج می‌گیرند و در بدلش از آنان حمایت می‌کنند. شبکه‌های قاچاق هم تلاش می‌کنند که در مسیرهای قاچاق مواد مخدر طالبان مسلط باشند.
روشن است که شبکه‌های قاچاق مواد مخدر در کشورهای منطقه عوامل نفوذی قدرتمند دارند. آنان در سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای همسایه نفوذ دارند. این شبکه‌ها به عوامل نفوذی‌شان پول می‌دهند، تا مسیرهای قاچاق را برای آنان امن نگه دارد. بعید نیست که مقام‌های امنیتی کشورهای منطقه به واسطه شبکه‌های قاچاق مواد مخدر با برخی از فرماندهان طالبان نیز رابطه داشته باشند. به نظر می‌رسد که ایتلافی بین برخی ازمقام‌های امنیتی کشورهای منطقه، شبکه‌های قاچاق و سردسته‌های گروه طالبان وجود دارد و آنان همدیگر را حمایت می‌کنند و سود حاصل از تجارت مواد مخدر را تقسیم می‌کنند.
جامعه‏ی جهانی باید با تجارت مواد مخدر مبارزه‏ی جدی کند. جهان در هماهنگی با افغانستان باید زمینه را برای نابودی کارخانه‌های تولید مواد مخدر، کشت‌زارهای کوکنار، سران شبکه‌های قاچاق و قاچاقچی‌های بزرگ، فراهم کند. تا زمانی که با اقتصاد جرمی‌ مبارزه نشود، مبارزه با تروریسم آن‌طوری که لازم است به پیروزی نمی‌رسد. اقتصاد جرمی‌ تروریسم را تقویت می‌کند. اقتصاد جرمی‌ باید هدف قرار بگیرد. در یک اقتصاد مشروع هیچ گروه تروریستی نمی‌تواند نفوذ کند. اقتصاد مشروع تحمل گروه‌های تروریستی را ندارد. مناسبات اقتصادی نامشروع، حامی‌تروریسم است.
ناتو باید کاروان‌های قاچاق مواد مخدر را هدف قرار دهد. مردم عام در ولایت نیمروز افغانستان می‌دانند که مسیر قاچاق کجا است، مقام‌های دولتی آن ولایت هم حقیقت را می‌دانند. منظور این است که دست‌یافتن به اطلاعات دقیق در مورد مسیرهای قاچاق، زیاد دشوار نیست. باید با تجارت مواد مخدر که منبع تمویل تروریسم است، برخورد جدی، قاطع و مشروع صورت بگیرد. جامعه جهانی که بار اصلی مبارزه با تروریسم را به دوش دارد، باید آن عده از مقام‌های کشورهای منطقه را که حامی‌ شبکه‌های قاچاق مواد مخدر هستند، افشا کنند. نام‌های غول‌های قاچاقچی باید به اطلاع عموم برسد و مسیرهای قاچاق زیر ضربات شدید قرار گیرد تا منبع تمویل تروریسم بخشکد.

اشتراک گذاري با دوستان :