معلم در روزش تجلیل نشد

۸صبح کابل: در اکثر کشورهای جهان به شمول افغانستان از پنجم اکتبر / ۱۳ میزان به ‌عنوان روز معلم گرامی‌داشت می‌شود. اما ام‌سال به ‌خاطر رخصتی‌های پی در پی، به ویژه در کابل این روز تجلیل نشد. وزارت معارف کشور گفته است که قرار است امروز شنبه از روز معلم تجلیل شود.
مراسم روز معلم با اشتراک مسوولان بلندپایه معارف در لیسه عالی رابعه بلخی شهر کابل برگزار می‌شود.
روز معلم در حالی سپری شد که روند تعلیم و تربیه در افغانستان با مشکلات زیاد رو به رو است. براساس گزارش‌ها مکاتب افغانستان با کمبود شدید معلم، به خصوص معلمان مسلکی مواجه است. هم‌چنان معلمان کشور هرازگاهی به‌خاطر مشکلات‌شان در برخی از ولایت‌های کشور دست به اعتراض و تظاهرات می‌زنند. محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور در اوایل حکومتش وعده‌های کلانی به معلمان داده بود.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در صفحه فیسبوکش روز معلم را تبریک گفته و اشاره کرده است: «از روز جهانى معلم در حالى تجلیل مى‌کنیم که با تاسف هنوز هم معلمین عزیز ما که بار اصلى تعلیم و تربیه اولاد وطن را به دوش می‌کشند، از کمبود معاشات و امکانات کافى شکایت دارند.»
آقای عبدالله در باره مشکلات معلمان افزوده است که حکومت وحدت ملى بهبود وضع معیشتی معلمین، بازسازی و ترمیم مکاتب، تهیه وسایل لابراتواری، میز و چوکی و مواد تدریسى را در اولویت کارى خویش قرار داده و تلاش دارد وضعیت زنده‌گى شخصى و محیط کارى معلمین عزیز را بهبود بخشد.
ارگ ریاست‌جمهوری نیز به نقل از رییس‌جمهور غنی روز معلم را تبریکی داده و در پیامی نگاشته است که حکومت در حمایت از حقوق معلمین گران‌قدر، خود را متعهد می‌داند.
اشرف غنی رییس‌جمهور کشور در ۲۳ میزان سال ۱۳۹۳ گفته بود که تا شش ماه آینده به تمام معلمان کشور یک نمره رهایشی توزیع شود. آقای غنی اشاره کرده بود: «به همه‌ی والیان و مسوولین محلی هدایت داده می‌شود تا که در توزیع شهرک‌ها و نمرات رهایشی برای معلمین اقدام عاجل نموده و در طی شش ماه از توزیع یک یک نمره زمین به هر معلم به ما اطمینان دهند».
در همین حال، اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف کشور در پیامی با اشاره به معلمان گفته است: «بدون شک معلمان گرامی، با تحمل تمام مشکلات و از جمله معضلات اقتصادی و چالش‌های امنیتی بازهم شجاعانه و مصممانه توانسته‌اند با نهایت دلسوزی و صداقت وظایف محوله خویش را که همانا عرضه خدمات تعلیمی تربیتی و تدریس به اولاد وطن می‌باشد، به وجه احسن انجام دهند که واقعاً قابل یادآوری و تحسین می باشند.»
آقای بلخی در پیام تبریکی‌اش اظهار کرده است: «ما همیشه در صدد این هستیم که امکانات بهتر زنده‌گی را برای معلمان گرامی فراهم سازیم، از این رو امسال معاشات منطقوی و معاشات تشویقی برای استادان دارای درجات تحصیلی لیسانس و بالاتر از آن را عملی کرده‌ایم و درعین حال جد و جهدهای جدی جریان دارد که امکانات دیگر نیز برای بهبود در زنده‌گی معنوی و مادی استادان فراهم گردد.»
اسدالله حنیف‌ بلخی وزیر معارف، در مراسم آغاز سال تعلیمی، گفته بود که در سال ۱۳۹۵ به تعداد ۹۷۵ هزار دانش‌آموز جدید به مکاتب جذب شدند و رقم مجموعی دانش‌آموزان به ۹,۲ میلیون تن رسید. امسال قرار است بیش از یک میلیون دانش‌آموز جدید به شمول سی و چهار درصد دختر در مکاتب جذب شوند.
دفتر حمایت از کودکان می‌گوید که هم اکنون ۳,۷ میلیون کودک از رفتن به مکتب محروم اند و ممکن است با تشدید روند بازگشت مهاجرین از ایران و پاکستان، افزایش خشونت‌های مسلحانه و بی‌جاشدن خانواده‌ها از مناطق اصلی‌شان، امسال نزدیک به چهارصد هزار کودک از رفتن به مکتب باز بمانند.
برخی‌ها مشکلات عمده معارف افغانستان را نبود مکتب، امنیت، کمبود مواد درسی و معلمان مسلکی می‌دانند. با وجود این مشکلات، چند سال پیش سیگار اداره بازرسی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از وجود «مکاتب خیالی» در مناطق جنگی افغانستان خبر داده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :