جایزه نوبل صلح ۲۰۱۷ به کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌‌های هسته‌ای اهدا شد

کمیته ناروژی نوبل صلح، روز جمعه ششم اکتوبر، کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌‌های هسته‌ای (ICAN) را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۷ اعلام کرد. او دلیل اهدای انتخاب این سازمان را «تلاش برای جلب توجه درباره پیامدهای انسانی فاجعه‌ هرگونه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و هم‌چنین تلاش‌های انقلابی برای رسیدن به یک معاهده ممنوعیت این سلاح‌ها» عنوان کرد.
اهدای نوبل صلح به یک کارزار بین‌المللی در زمینه مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای در شرایطی صورت گرفته که تنش‌های هسته‌ای بین امریکا و کوریای شمالی افزایش یافته و هم‌چنین احتمال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران بیش از پیش قوت گرفته است.
به نقل از رادیو فرانسه، خبرگزاری فرانسه از اسلو نوشته که هفتاد و دو سال پس از بمباران اتومی هیروشیما و ناکازاکی، کمیته نوبل صلح با این جایزه به قدرت‌های بزرگ اتومی این پیام را می‌فرستد که در زمینه ازبین‌بردن سلاح اتمی خود «مذاکرات جدی» کنند.
بریت ریس اندرسون، رییس کمیته ناروژی نوبل صلح، در مراسم اعلام برنده جایزه گفت: «ما در جهانی زنده‌گی می‌کنیم که‌ خطر به کار گیری از سلاح‌های هسته‌ای بیشتر از هر زمانی است.»
وی اضافه کرد: «برخی کشورها، سلاح‌های هسته‌ای خود را نو می‌‌کنند و همان‌طور که کوریای شمالی نشان می‌دهد، خطر این‌که کشورهای بیشتری به این سلاح‌ها دست یابند بیشتر شده است.»
کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌‌های هسته‌ای که سال ۲۰۰۷ به راه افتاد، پس از تصویب معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای که روز هفتم جولای گذشته با رای موافق ۱۲۲ کشور جهان در سازمان ملل متحد، فعالیت خود را گسترش داد.
اکنون ۴۶۸ نهاد غیردولتی در ۱۰۱ کشور جهان عضو این کارزار هستند.
بیاتریس فین، مدیر اجرایی کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای دقایقی پس از اعلام کمیته نوبل صلح، با انتشار بیانیه‌ای از همه ملت‌های جهان خواست تا مخالفت خود را با سلاح‌های هسته‌ای اعلام کنند.
در این بیانیه آمده است: «اکنون در جهان تنش برزگی است، در حالی که اظهارنظرهای آتشین می‌تواند همه ما را به راحتی، ناگزیر، به سوی یک وحشت نامحدود هدایت کند.»
این بیانیه می‌افزاید: «اگر زمانی برای اظهار صریح مخالفت ملت‌ها در زمینه سلاح‌های اتومی باشد، آن زمان، اکنون است.»
در واکنش به اهدای جایزه نوبل صلح به کارزار بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای، آلساندرا ولوچی، سخنگوی سازمان ملل متحد در جینوا گفت که این «نشانه خوبی» است تا معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای امضا و سپس اجرا شود.
هم‌چنین روسیه با اعلام این‌که به این جایزه «احترام» می‌گذارد، مدعی شد که این کشور به سیاست خود در زمینه منع گسترش سلاح اتومی وفادار است.
دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، گفت: «باید به تصمیم کمیته نوبل احترام گذاشت.» وی اضافه کرد: «روسیه یکی از اعضای مسوول باشگاه کشورهای اتمی است و موقعیت خود را به خوبی می‌شناسد که بر‌اساس آن برابری اتومی بسیار مهم و برای ثبات و امنیت منطقه‌ای بدون جای‌گزین است.»

اشتراک گذاري با دوستان :