سام؛‌ از نشست بزرگ صلح تا قناعت تمویل‌کننده‌گان

- ظفرشاه رویی

اکلیل حکیمی وزیر مالیه می‌گوید که دولت افغانستان در سومین نشست هیأت عالی‌رتبه کشورها و سازمان‌های تمویل‌کننده در کابل، موسوم به «سام» با ارایه گزارشی از عمل‌کردهایش طی یک‌ سال گذشته و پس از کنفرانس سال گذشته بروکسل، توانست قناعت تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی را به دست بیاورد.
سومین نشست سام با حضور نماینده‌گان و مقام‌های بیش از چهل کشور و سازمان بین‌المللی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته در کابل برگزار شد. برای برگزاری این نشست تدابیر شدید امنیتی در کابل گرفته شده بود. هدف از برگزاری نشست سام، بررسی تعهدات دوجانبه دولت افغانستان و جامعه جهانی خوانده شده است.
روز نخست این نشست با سخنرانی رولا غنی، بانوی اول کشور با تمرکز بر توانمندسازی اقتصاد زنان در افغانستان آغاز شد. خانم غنی وضعیت اقتصادی زنان در افغانستان را در حال تغییر و تحول توصیف کرده گفت که زنان اکنون توانایی انجام فعالیت‌های اقتصادی در تمام عرصه‌ها را دارند. او گفت که نقش زنان در عرصه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری طی سه‌ سال اخیر بیشتر شده و آنان تلاش دارند تا به خودکفایی اقتصادی برسند.
بانوی اول کشور گفت که زنان در افغانستان آماده‌اند تا مسوولیت‌های بزرگ‌تری را به عهده گیرند. به گفته‌ی او، همین اکنون نزدیک به سه‌هزار زن در افغانستان به صورت مشترک در عرصه‌های مختلف اقتصادی فعالیت دارند.
روز دوم نشست «سام» تحت نام پیشرفت‌ها و دست‌آوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات با گزارش طولانی اشرف‌ غنی رییس‌جمهور در باره برنامه‌های عملی‌شده‌ی دولت افغانستان براساس تعهدات این کشور در کنفرانس‌های لندن، بروکسل و هم‌چنین برنامه‌های آینده دولت آغاز به کار کرد.
رییس‌جمهور غنی گفت که دولت افغانستان طی سه سال اخیر چندین بحران از جمله بحرانی امنیتی و سیاسی را پشت‌ سرگذاشته با وجود آن تلاش‌های زیادی در عرصه حکومت‌داری انجام داده است. او گفت که شهروندان افغانستان هنوز هم زیر خطر فقر قرار دارند اما دولت برای مبارزه با آن برنامه میثاق شهروندی را آغاز کرده است.
رییس‌جمهور به تصمیم حکومت برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در دو سال آینده تاکید کرد و گفت: «ما تلاش می‌ورزیم تا انتخابات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افغانستان با معیارهای لازم و با شفافیت تام برگزار گردد و یک اجماع را در جهت عدالت و شفافیت تأمین نماید.»
اشرف‌ غنی در گزارش کارکرد سه‌ساله حکومت تحت رهبری خود از تلاش‌ها به منظور حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری نیز خبر داد و گفت مشکلاتی در این زمینه‌ها وجود دارند حل خواهند شد. آقای غنی با اشاره به اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی و هم‌چنان روند مبارزه با فساد اداری تاکید کرد که مرکز عدلی و قضایی از زمان آغاز به کارش تاکنون، ۳۰۰ قضیه فساد مربوط به مقامات ارشد حکومتی را دنبال کرده و شماری از این مقام‌ها در حبس قرار دارند.
رییس‌جمهور به طرح استراتیژی مبارزه با فساد اداری نیز اشاره کرد و گفت که اجرای این طرح روند مبارزه با فساد اداری را سرعت می‌بخشد. آقای غنی افزود: «موقف حکومت در این زمینه جدی است و ما به شرکای بین‌المللی و مردم خود اطمینان می‌دهیم.» او ابراز داشت که اصلاحات در بخش نهادهای امنیتی نیز صورت گرفته و اما این اصلاحات در بخش پولیس هم‌چنان ادامه دارد.

پیروز جنگ

رییس‌جمهور غنی در سخنرانی خود در جمع شرکت‌کننده‌گان سومین نشست «سام» به جنگ جاری در افغانستان نیز اشاره کرده می‌گوید که موقف دولت و نیروهای امنیتی در این جنگ روشن و برحق است. او گفت که گروه‌های تروریستی شکست خورده و نیروهای امنیتی افغانستان پیروز جنگ جاری می‌شوند.
اشرف ‌غنی افزود که گروه‌های تروریستی از جمله گروه طالبان به کشتار غیر نظامیان ادامه داده و فعالیت‌های زیادی را نیز انجام دادند، اما نتوانستند به اهداف‌شان دست ‌یابند. به گفته‌ی رییس‌جمهور، این گروه‌ها در مرحله‌ی از آغاز فعالیت‌ها و تحرکات‌شان با مقاومت شدید نیروهای امنیتی افغانستان مواجه شده‌اند. رییس‌جمهور غنی با ابراز خوش‌بینی نسبت به کارایی استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا، افزود که این استراتیژی می‌تواند محیط همکاری‌های منطقوی در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی را تغییر دهد. او تاکید کرد که اجرای این استراتیژی به تامین صلح و ثبات در منطقه و جهان تاثیرگذار خواهد بود.
اشرف‌ غنی در سخنرانی روز پنج‌شنبه به انجام گفتگوهای صلح نیز تاکید کرده اما گفت که تلاش‌ها برای مذاکره با گروه طالبان تاکنون نتیجه نداده است. او افزود که دولت افغانستان می‌خواهد روند صلح با پاکستان را به پیش‌ببرد. رییس‌جمهور می‌گوید: «در مذاکرات خود با پاکستان، دولت به دولت بحث خواهیم کرد.»
رییس‌جمهور در عین‌حال ابرازداشت که دولت افغانستان هیچ‌گاهی از تروریزم حمایت نکرده بلکه همیشه در تلاش بوده تا روابط و همکاری‌هایش را برای انکشاف و سرمایه‌گذاری منطقوی بیشتر سازد. او نسبت به این که افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه مبدل شود، ابراز امیدواری کرد.

تجویزهایی از روی کتاب

در همین‌حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، در پایان نشست «سام»، گفت که افغانستان نمونه‌ی کلاسیکی از کشورهای پسامنازعه نیست تا با تجویزهایی که در کتاب‌ها در این زمینه گفته شده درمان گردد. به گفته‌ی رییس اجرایی، قضیه افغانستان پیچیده‌تر است و این کشور بخش‌های متحرک مختلفی دارد و به‌خاطر شرایط بیرون از اداره‌اش زیاد قابل پیش‌بینی نیست.
رییس‌ اجرایی در عین‌حال تاکید کرد که حکومت افغانستان طی سه سال اخیر با وجودی که با دشواری‌ها و بحران‌های مختلفی روبه‌رو بود، اصلاحات را در محور برنامه‌های اصلی خود قرار داده و مبارزه با فساد اداری، گسترش ارایه خدمات، بهبود بخشیدن به حکومت‌داری و حاکمیت قانون، توانمندسازی زنان و توسعه بخش خصوصی را اولویت داده است.
داکتر عبدالله با تاکید براین که شرکت‌کننده‌گان نشست سام دست‌آوردها و چالش‌های موجود دولت افغانستان را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده‌اند، گفت که حکومت وحدت ملی به انجام تعهداتی که طی سه‌سال اخیر داده به اجرای به موقع آن پابند بوده است. داکتر عبدالله عبدالله گفت: «در بخش امنیت و دفاع باید بگویم که تمام تلاش‌های ما برای پایان‌بخشیدن به جنگی که بر ما تحمیل گردیده است تمرکز دارد. قوای مسلح حرفوی و مسوول ستون فقرات استراتیژی ما برای تأمین امنیت کشور، تأمین امنیت شهروان و صلح و آرامش منطقه‌ای و جهانی را تشکیل می‌دهد که توسط تروریزم و افراط‌گرایی صدمه دیده‌ است. بدون یک قوای مسلح موثر و مسوول نمی‌توانیم آن‌طوری‌که لازم است حکومت نماییم یا خدماتی را که مردم توقع دارند یا شایسته آن اند ارایه نماییم. در این راستا قابل تذکر می‌دانم که ماموریت حمایت قاطع برای افغانستان حیاتی است. از آموزش، مشوره، کمک، تجهیزات و راهنمایی‌هایی که در سالیان آینده به صورت مشروط ارایه می‌گردد و نه زمان‌بندی شده استقبال می‌کنیم.»
رییس اجرایی گفت که هدف اصلی حکومت وحدت ملی تأمین صلح و ثبات دایمی است که به گفته‌ی او، برای برآورده‌شدن این هدف نیاز به «جنگ موثر و قاطع» است تا گروه‌های تروریستی و مخالف دولت به این نتیجه برسند که تنها مذاکره و گفتگو تحت رهبری و مالکیت شهروندان افغانستان، توافق به حاکمیت ملی، قانون اساسی و دست‌آوردهای بیش از یک دهه اخیر راه حل اساسی است.
رییس اجرایی به برگزاری شفاف انتخابات نیز تاکید کرد و گفت که او و رییس‌جمهور غنی متعهد هستند تا انتخابات‌های پارلمانی، شوراهای ولسوالی‌ها و ریاست‌جمهوری آینده «معتبر و قابل قبول» برگزار شود. داکتر عبدالله گفت:‌ «ما از انتخابات‌های گذشته درس‌های فراوانی آموخته‌ایم که کمیسیون مستقل انتخابات و دیگر نهادهای مسوول را کمک می‌کند تا انتخابات آزاد و منصفانه‌ای را برگزار نمایند. ما مشترکاً باید افغان‌ها را قناعت بدهیم که رای آنان مهم است و نظام در مجموع با آوردن اصلاحات تلاش می‌کند یک حکومت نماینده و همه‌شمول را به جای یک حکومت انحصاری و کمتر نماینده روی صحنه بیاورد.»

دزدسالاری

داکتر عبدالله عبدالله به روند مبارزه با فساد اداری نیز اشاره کرد و گفت که فساد مانع تامین امنیت، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری، حکومت‌داری خوب و داشتن قوه عدلیه و مقننه قابل اعتماد می‌شود. به گفته‌ی او، زمانی که فساد با دزدسالاری و خویش‌خوری یک‌جا گردد، نهادهای دولتی تضعیف می‌گردند و حلقه‌ی را با مواد مخدر و قاچاق شکل‌ می‌دهد. آقای عبدالله می‌گوید‌: «حالا که می‌دانیم فساد تا چه اندازه می‌تواند ویران‌گر باشد، نیازمند نشان‌دادن اراده قوی سیاسی برای مبارزه با فساد و محو آن می‌باشیم. تنها حرف‌زدن و نوشتن در باره فساد کفایت نمی‌کند. نیازمند اقداماتی هستیم که کارا اند و می‌توانند تغییر بیاورند.»
عبدالله عبدالله هم‌چنین گفت که اقتصاد افغانستان نیز با کندی در حال برگشت به صعود است. به گفته‌ی او، کندی رشد اقتصادی ناشی از تغییراتی است که در سال ۲۰۱۴ و قبل از آن وارد شد. رییس اجرایی افزود که کسر تجارت با کاهش واردات تغییر کرده و دولت می‌خواهد با حمایت از تولیدات داخلی و فراهم‌سازی مشوق‌ها برای تاجران، اقتصاد داخلی را تقویت کند.
رییس اجرایی کشور گفت که طی سه سال‌های اخیر وضعیت زنان نیز در افغانستان تغییر کرده است. او با اشاره به محتوای روز نخست نشست در باره توانمندسازی اقتصاد زنان گفت که بهبود شرایط اقتصادی زنان سیاست اصلی حکومت را تشکیل می‌دهد. عبدالله عبدالله هم‌چنین گفت که زنان در افغانستان بنا به دلایل و انگیزه‌های مختلفی رنج می‌کشند و برای رسیده‌گی به این قضیه، حکومت کمیته هماهنگی برای محو خشونت علیه زنان و دختران ایجاد کرده‌ است.

به دست آوردن قناعت تمویل‌کننده‌گان

با پایان‌یافتن نشست دو روزه سام در کابل، اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان، روز جمعه در یک کنفرانس خبری مشترک با نماینده خاص سازمان ملل متحدر افغانستان، گفت که دولت افغانستان در این نشست توانست قناعت تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی خود را به دست آورد. آقای حکیمی که در باره نتایج سومین نشست سام گزارش می‌داد گفت: «تعهدات دوجانبه حکومت افغانستان و جامعه جهانی به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گرفت که ما این امتحان را موفقانه به انجام رسانیدیم.» وی هم‌چنین تاکید کرد: «طی نشست متذکره گزارش مفصلی از اجراات یک‌ساله حکومت افغانستان را بعد از کنفرانس بروکسل با تمویل‌کننده‌گان و شرکای بین‌المللی ارایه نمودیم که در نتیجه توانستیم قناعت تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی را به دست بیاوریم.»
حکیمی از یک نشست بزرگ صلح در کابل تا سه ماه آینده نیز خبر داد و گفت که در این نشست سیاست‌مداران، مقام‌های دولتی و نماینده‌گان جامعه جهانی به منظور بحث روی نقشه راه برای صلح افغانستان گردهم می‌آیند.
در همین حال تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز، در کنفرانس خبری دیروزی، بحث‌های جامعه جهانی با دولت افغانستان در نشست‌ روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته را سازنده توصیف کرده گفت که دولت افغانستان اکثریت تعهدات خود را عملی ساخته است.
آقای یاماموتو هم‌چنین گفت که او به نماینده‌گی از جامعه جهانی بر اجرای تعهدات‌شان در مطابقت به اهداف انکشافی دولت افغانستان تاکید می‌کند.
سومین نشست سام در کابل، تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. دولت افغانستان روز چهارشنبه را به‌خاطر برگزاری این نشست در کابل تعطیل اعلام کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :