معامله تسلیحاتی میلیاردی میان روسیه و عربستان سعودی

سلاح، نفت و تاثیرگذاری منطقه‌ای هدف اصلی سفر پادشاه عربستان به روسیه است.
در نخستین سفر یک رهبر عربستان سعودی به روسیه، هردو کشور به توافق‌نامه‌های میلیاردی معاملات تسلیحاتی و انرژی دست یافتند. در جریان ملاقات شاه سلمان بن عبدالعزیز با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، مجموعه‌ای از چندین توافق‌نامه به امضا رسید.
به گزارش دویچه‌وله، ریاض می‌خواهد سیستم دفاع هوایی «اس ۴۰۰»، سیستم‌های ضد تانک و راکت‌اندازها را بخرد. چندی پیش نیز ترکیه که عضو ناتو است، قرارداد خرید سیستم دفاع هوایی «اس ۴۰۰» را با روسیه امضا کرد.
علاوه بر این روسیه در آینده برای عربستان سعودی نیز سلاح تولید خواهد کرد. هردو کشور روی آموزش نظامی، مثلا انتقال فن‌آوری جنگ افزارها به اردوی عربستان توافق کردند.
یک سخنگوی عربستان در مسکو گفته که این توافق‌نامه‌ها باید «نقش کلیدی را در رشد و توسعه» صنعت نظامی عربستان سعودی بازی کنند.
سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه توضیح داد که توافق‌نامه‌های امضا‌شده «همکاری میان روسیه و عربستان سعودی را به سطحی بلند برده که در گذشته هرگز وجود نداشته است.»
عربستان سعودی که متحد نزدیک واشنگتن است، تاکنون بیشترین سلاحش را از تولیدکننده‌گان امریکایی و بریتانیایی می‌خرید. ترمپ در ماه می در اولین سفر خارجی‌اش به عنوان رییس‌جمهور امریکا به عربستان، به ارزش میلیاردها قرارداد تسلیحاتی را با این پادشاهی امضا کرد.
هم‌چنان در مورد نفت نیز میان عربستان و روسیه وحدتی واضح ایجاد شد. دولت‌های ریاض و مسکو پشت چرخه تولید نفت قرار دارند و می‌خواهند با شماری از دولت‌های عضو و غیرعضو در سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا «اوپک»، بازار جهانی را با ثبات سازند.
عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت در «اوپک» و روسیه به عنوان یک کشور غیر عضو در این سازمان، در آغاز سال جاری روی کاهش تولید نفت توافق کردند. این دو کشور باهم ۲۵ درصد از مصرف نفت جهان را تامین می‌کنند. شاه سلمان از این اتحاد استقبال کرد و گفت که همکاری مشترک با کرملین در این زمینه ادامه خواهد داشت. این اعلام، قیمت نفت را بالا برد.
بدون توجه به اختلافات در جنگ سوریه، عربستان و روسیه اینجا یک خط را دنبال می‌کردند. عربستان سعودی در جنگ سوریه از شورشیان حمایت می‌کند، در حالی که روسیه از دولت در دمشق پشتیبانی دارد.
وزیر خارجه روسیه در مقابل خبرنگاران در مسکو گفت که کرملین از تلاش ریاض برای یک‌جا کردن اپوزیسیون در جنگ داخلی سوریه حمایت کرده است. پوتین و سلمان از گفتمان میان طرفین درگیر در این بحران حمایت می‌کنند. تاکنون روسیه از نیروهای رژیم در سوریه با بمباران‌های هوایی حمایت می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :