عفو بین‌الملل: اروپا اخراج مهاجران افغان را متوقف کند

- حسین حیدری

مسوولان سازمان عفو بین‌الملل با نشر گزارشی در کابل می‌گویند که حکومت افغانستان بر خلاف وعده‌‌اش به کشور‌های اروپایی آماده‌ی برگشت مهاجران از هیچ کشور خارجی را ندارد.
این مسوولان می‌گویند که هیچ‌ نقطه افغانستان برای مهاجران امن و مصون نیست و باید کشور‌های اروپایی اخراج مهاجران افغان را متوقف کنند.
به قول آنان حکومت افغانستان بر خلاف قوانین بین‌المللی مهاجرت، برای جذب کمک مالی جهانی با شماری از کشور‌های اروپایی توافق‌نامه‌هایی را امضا و زمینه اخراج مهاجران را فراهم کرده است.
حوریه مصدق، پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل در یک کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه، ۱۳ میزان گفت که بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تعداد مهاجران اخراج‌شده نسبت به سال ۲۰۱۵ از کشور‌های اروپایی ۳ برابر شده است. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳ هزا ر افغان از کشور‌های اروپایی به دلیل این‌که درخواست پناهنده‌گی‌شان قبول نشده اخراج نشده‌اند، اما به قول پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل این رقم بین‌سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ۱۰ هزار تن رسیده است.
خانم مصدق ‌از سیاسی‌شدن اخراج مهاجران از کشور‌های اروپایی ابراز نگرانی کرد و گفت که کتله‌ی بزرگی از مهاجران باز هم در معرض خطر اخراج‌شدن از کشور‌های اروپایی قرار دارند.
پژوهش‌گر عفو بین‌الملل افزود که آنان با کمیشنری سازمان بین‌الملل در امور مهاجران و سازمان‌های دیگری که در بخش مهاجران کار می‌کنند، دیدار داشته و آنان را از وخیم‌شدن اوضاع افغانستان، بی‌جا‌شده‌گان داخلی و مهاجران برگشت‌‌کننده آگاه کرده‌اند.
این مسوول سازمان عفو بین‌الملل گفت که بعد از درخواست افغانستان مبنی بر اخراج مهاجران، آنان به بهانه‌های غیر موجه مهاجران افغان را از کشور‌های‌شان بیرون می‌کنند.
او هم‌چنان اشاره کرد مهاجرانی که از کشور‌های اروپایی به کشور بازگشتانده می‌شوند، فقط برای دوهفته حمایت حکومت را دارند و بعد از آن اگر دوست و فامیل خود را پیدا نتوانند، روی سرک می‌مانند.
به غیر از سرپناه نداشتن، در گزارشی که سازمان عفو بین‌الملل نشر کرده سرنوشت‌ تلخ شماری از افغان‌های دیگر نیز که از اروپا اخراج شده‌اند، آمده است.
عفو سازمان بین‌الملل روی این گزارش تحقیقی‌اش مدت ۹ ماه کار کرده است. در این گزارش با مهاجران اخراج‌شده، مهاجرانی که در معرض خطر اخراج‌شدن از اروپا قرار دارند و وکلای مدافع آنان گفتگو شده است.
مهاجران افغان در گفتگو با عفو بین‌الملل از بازگشت اجباری‌شان به کشور اظهار نگرانی کرده و گفته‌اند که اگر به افغانستان بروند با ناامنی و مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند.
عفو بین‌الملل نیز این ادعای مهاجران افغان را پذیرفته و گفته که افغانستان امنیت و امکانات رفاهی- اجتماعی زنده‌گی را ندارد. براساس گزارش عفو بین‎الملل کشور‌های اروپایی، کابل را بر خلاف این‌که بیشترین حملات تروریستی و انتحاری در آن صورت می‌گیرد، برای مهاجران مصون دانسته است.
در همین حال عمر ورایچ، رییس سازمان عفو بین‌الملل بخش جنوب آسیا در این کنفرانس خبری گفت، آنان تلاش دارند که کشور‌های اروپایی را قناعت دهند تا از اخراج مهاجران افغان دست بکشند.
او هم‌چنان از حکومت افغانستان خواست که در مورد توافق‌نامه اخراج مهاجران از کشور‌های اروپایی تجدید نظر کند.
آقای ورایچ افغانستان را کشوری ناامن و بدون امکانات رفاهی و اجتماعی دانست و گفت که کشور‌های اروپایی باید براساس واقعیت‌های افغانستان تصمیم بگیرند.
بر اساس یافته‌های او در سال گذشته‌ی میلادی در کشور ۱۱ هزار فرد ملکی کشته شده‌ که ۱۹ درصد این کشته‌شده‌گان باشنده‌های کابل می‌باشند.
مسوولان سازمان عفو بین‌الملل با توجه این رقم تلفات در یک سال، گفتند که اروپای‌ها افغانستان را برای اتباع خود امن نمی‌دانند. آنان گفتند باید اروپایی‌ها درک و حس این را نیز داشته باشند که افغانستان برای مهاجرانش هم امن نیست.
شماری از آگاهان حقوقی بر اساس قوانین بین‌المللی بشر‌دوستانه نیز می‌گویند که هیچ کشوری، درخواست پناهنده‌گی یک فرد را بدون دلیل موجه یا داشتن جرم سیاسی، رد کرده نمی‌تواند.
با این حال عفو بین‌الملل دلیل اخراج بیشتر افغان‌ها از اروپا را ناموجه می‌دانند.
در همین حال محمداحسان مهاجری که از آلمان چند ماه پیش اخراج شده می‌گوید که حالا بدون سرنوشت در کشور مانده است.
او افزود: «چندین سال سرمایه‌ام را برای رسیدن به اروپا هزینه کردم، با قبول تمام خطر به اروپا سفر کردم، اما بعد از دو سال اخراج شدم، حالا نمی‌دانم که چه کار کنم.»
احسان به دنبال سرپناه امن دریا‌های پرتلاطم بین آسیا و اروپا را در نورده بوده است. او که درخواست پناهنده‌گی‌اش قبول نشده و حالا دوباره به کشور آمده، می‌گوید که دل‌‌سرد از ادامه‌ی زنده‌گی در کشور شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :