آغاز پاک‌سازی «فندقستان» و بی‌باوری «مردم شمال» به اراده‌ی سرکوب طالبان

- مجتبی هاشمی

وزارت امور داخله در حالی‌‌ از آغاز عملیات بازپس‌گیری قریه «فندقستان» در منطقه غوربند ولایت پروان و پاک‌سازی بخش‌هایی آن توسط نیروهای امنیتی از وجود افراد طالبان خبر می‌دهد که «مردم شمال» با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که حکومت محلی و مرکزی، اراده‌ای برای سرکوب طالبان در این منطقه ندارند.
نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخله، روز دوشنبه، در یک کنفرانس خبری گفت که افراد طالبان در سنگری بنام «مارسینگ» حضور دارند اما حملات هوایی و زمینی برای پاک‌سازی این قریه جریان دارد. آقای دانش گفت: «ضربات هوایی امروز و دیروز صورت گرفته و به قدر کافی نیرو از اردوی ملی و پولیس ملی در این منطقه اعزام شده و قطعات خاص هم در محل حضور دارند. شخصاً قوماندان امنیه پروان، قوماندان لوای اردوی ملی و قوماندان قطعه خاص، کسانی که هستند که در آن‌جا جنگ را مدیریت و رهبری می‌کنند.»
قریه فندقستان غوربند دو روز پیش از کنترول نیروهای امنیتی خارج شد.
وزارت امور داخله تأکید کرده که از آغاز عملیات پاک‌سازی تا نیمه‌روز دوشنبه، بیست و دو تن از افراد طالبان کشته و شماری هم زخمی شده‌اند. سخنگوی وزارت امور داخله گفت که در جریان این عملیات سه مامور پولیس به شمول دو پولیس نظم عامه و یک پولیس محلی به شهادت رسیده‌اند. در همین حال، «مردم شمال» با نشر اعلامیه‌ای، مقام‌های محلی و حکومت را در سرکوب طالبان در پروان بی‌اراده خوانده است. «مردم شمال» در اعلامیه‌ی خود از «بی‌اراده‌گی» دولت برای سرکوب طالبان در قریه‌ی فندقستان ولسوالی سیاه‌گرد و دیگر نقاط ولایت پروان شکایت کرده و گفته‌اند که دولت از نیروهای امنیتی حمایت و دستور حمله بر طالبان را صادر نمی‌کند. در اعلامیه‌ی آنان آمده است: «در روزهای اخیر صدها طالب به رهبری ملا نسیم باشنده سیدخیل، والی نام‌‌نهاد طالبان در پروان، نظرگل باشنده کوه صافی، رییس کمیسون نظامی طالبان و قوماندان شیرین باشنده سردره فندقستان با بسیج صدها جنگ‌جوی طالب از مناطق تاله و برفک، میدان وردک، سیدخیل، شیخ‌علی، کوه صافی و قره‌باغ بالای دره فندقستان غوربند و سایر بخش‌های ولسوالی سیاه‌گرد حمله وحشیانه کرده و باعث سقوط فندقستان، آواره‌شدن حدود ۱۳۰۰ خانواده، تخریب مکتب‌ها و منازل رهایشی و مزارع مردم شدند، نیروهای مقاومت محلی دو روز مقاومت کردند و باز هم از مرکز خواستار حمایت همه‌جانبه شدند، ولی مانند قبل مورد بی‌توجهی قرار گرفتند تا این‌که دره به دست طالبان سقوط نمود و هم‌چنان دولت مرکزی تا اکنون حاضر نیست دستور حمله بر طالبان را صادر کند.»
آنان می‌گویند: «بى‌میلى مقامات حکومتی به مبارزه با طالبان باعث شده که این گروه به اهداف خود نزدیک شوند و به وسیع‌ساختن جغرافیاى تحت اداره‌ى‌شان بپردازند. برنامه‌ی عملیات به هدف نابودسازى طالبان در این منطقه پیشنهاد شده ولى مسوولان در پروان در این مورد بی‌توجهی کرده‌اند.»
آنان در اعلامیه‌ی خود گفته‌اند: «سربازان ما همیشه به تشویق و حمایت نیاز دارند، در حالى که طالبان به عنوان یک گروه وحشى، جنایت‌کار به سربازان خود رسیده‌گى می‌کنند ولى مقام‌های ولایت پروان ‌والى، قوماندان امنیه و معاون ولایت حتا برای یک بار هم به ساحه سفر نکرده‌اند تا سربازان را در خط نبرد تشویق و تقدیر کنند.»
مردم شمال در اعلامیه‌ خود گفته‌اند که حضور و فعالیت طالبان در چند سال گذشته در ولسوالی‌های غوربندِ پروان، باعث محرومیت هزارها کودک از رفتن به مکتب و هم‌چنان مانع تطبیق پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی شده است.» در اعلامیه‌ی مردم شمالی نیز این درخواست‌ها مطرح شده است: «مسوولان دولتی و نهادهای بین‌المللی فوراً به وضعیت بی‌جاشده‌گان ولسوالی سیاگرد غوربند رسیده‌گی کنند، باید نیروهای کمکی از مرکز به ولسوالی سیاه‌گرد اعزام شود و جلو پیش‌رَوی طالبان گرفته شود، ما خواستار عملیات هوایی نیروهای حمایت قاطع بر مواضع طالبان و گروه‎های هراس‌افگن بر ولسوالی‌های غوربند هستیم، حکومت محلی و بی‌کفایت پروان، نیز بی‌پروایی را نسبت به ناامنی‌های ولسوالی‌ها کنار گذاشته و راه‎حل اساسی به ناامنی‌ها بسنجد؛ وکلای پروان در شورای ملی، شورای ولایتی و نماینده‎گان پروان در دولت که در پیوند به ناامنی‌های این ولایت مهر سکوت بر لب زده‌اند، باید از خواب غفلت بیرون شده و از ادامه‌ی رنج و مشقت و دربه‌دری مردم جلوگیری کنند.»
آنان هم‌چنان هشدار داده‌اند که اگر به خواست‌های‌شان توجه نشود، اعتراض خواهند کرد. نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله نیز تأیید کرده که با ورود افراد طالبان به این منطقه، نزدیک به نود و پنج درصد از باشنده‌گان محل از خانه‌های خود بی‌جا شده و در مناطقی در مرکز ولایت پروان و ولسوالی سیاه‌گرد جابه‌جا شده‌اند.
در همین حال، ذکیه سنگین از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گوید که از چهار روز به این‌سو، ولسوالی سیاه‌گرد ولایت پروان هدف تهاجم طالبان قرار گرفته است. او با اشاره به سقوط قریه فندقستان به دست طالبان، افزود که دولت اراده‌ی برای تأمین امنیت مردم را ندارد. خانم سنگین می‌گوید که طالبان با سقوط دادن فندقستان، می‌توانند مستقیماً مرکز ولایت پروان را نیز هدف حملات خود قرار دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :