رییس‌جمهور در دیدار با لوی‌درستیز پاکستان: گام‌های عملی برای اعتمادسازی برداشته شود

۸صبح، کابل: رییس‌جمهور غنی با جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار و در باره مسایل مختلف گفتگو کرد.
جنرال قمر باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان روز یکشنبه در راس یک هیات به کابل آمد.
ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای در مورد سفر این هیات به نقل از رییس‌جمهور غنی نگاشته است: «رییس‌جمهور غنی این سفر هیات پاکستان را فصل جدیدی برای همکاری میان دو کشور عنوان کرد و آن را در شرایطی که فرصت‌های همکاری خوبی ایجاد شده است، مهم خواند.»
در این دیدار هر دو جانب روی مسایل مختلف هم‌چون امنیت، روابط دوجانبه، صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم، روابط ترانزیت و تجارت، مناسبات میان‌مدت و درازمدت افغانستان و پاکستان گفتگو کرده‌اند.
رییس‌جمهور غنی در این دیدار گفته است که تیم کاری دو جانب گام‌های بعدی را در سکتورهای مختلف بردارند تا چارچوب واضح همکاری همه‌جانبه به‌خاطر تأمین صلح و ثبات در منطقه تدوین و گام‌های عملی در این راستا برداشته شود. او بر ایجاد سیستم نظارتی و زمان‌بندی‌شده برای هریک از تعهدات طرفین تأکید کرد.
به گزارش ارگ ریاست‌جمهوری، جانب پاکستان تعهد سپرد که آن کشور به هرگونه همکاری در راستای مبارزه با تروریزم که تهدید مشترک می‌باشد، آماده است و از میکانیزم صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.
هر دو جانب در این دیدار گفته‌اند که نباید اسیر گذشته شوند و با توجه به شرایط حاضر، نیاز جدی است که آینده‌نگر باشند.
رییس‌جمهور کشور در دیدار با مقام‌های پاکستانی افزوده است که به ‌خاطر فضای مناسب ایجادشده باید گام‌های عملی برداشته شود و فضای اعتماد میان دوطرف به‌گونه واضح به جود آید. «ثبات افغانستان و پاکستان به نفع دو کشور و منطقه می‌باشد و می‌تواند شهروندان دو کشور را از فقر نجات دهد.»
در همین حال هارون میر، کارشناس مسایل سیاسی در باره سفیر رییس ستاد ارتش پاکستان به افغانستان می‌گوید: «سفر رییس ستاد ارتش پاکستان مهم‌تر از هر کسی دیگر به افغانستان است. بدون شک پاکستان تحت فشار قرار دارد. این یکی از سفرهای عمده است چون تا هنوز پاکستان در قبال استراتژی امریکا چیزی را واضح اعلان نکرده است. چون از طرف افغانستان و امریکا تقاضا صورت گرفته است که پاکستان باید لانه‌های تروریزم در کشورش را نابود و خانه‌های امنی که به رهبران طالبان داده آن‌ها را مسدود بسازند. اما تاحالا این کشور اقدامی نکرده است.»
آقای میر به سیاست‌های جدید امریکا در قبال پاکستان اشاره کرد که قبل از ترمپ، امریکا پاکستان را من‌حیث یک متحد نظامی در منطقه می‌دانست. اکنون این موضوع پایان پیدا کرده است.
این نخستین بار نیست که ملاقات‌هایی در سطح بلند با مقام‌های پاکستانی صورت می‌گیرد. اشرف غنی در اوایل ریاست‌جمهوری‌اش چندین مرتبه با مقامات پاکستانی دیدار کرد و مذاکرتی در باره صلح و مبارزه با تروریزم انجام داد.
هارون میر در باره مذاکرات افغانستان و پاکستان بر مسایل مختلف می‌گوید که در گذشته مذاکرات نتیجه ملموسی را در پی نداشت، بلکه روابط افغانستان و پاکستان بحرانی‌تر شد. او اظهار کرد: «این مرتبه هم هیچ نوع ضمانتی برای بهبودی روابط وجود ندارد. شاید در این سفر، تقاضای رییس ستاد ارتش پاکستان از سرگیری ملاقات‌ها و مذاکرات باشد.»
این در حالی است که پیش از سفر جنرال قمر باجوه به افغانستان، جمیز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به هند و سپس به کابل سفر کرده بود.
در همین حال داوود مرادیان، رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان می‌گوید: «سفر وزیر دفاع امریکا در ادامه اعلان استراتژی جدید ایالات متحده امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، نشان‌دهنده ظهور یک ایتلاف نانوشته سه‌جانبه بین افغانستان، هندوستان و امریکا در منطقه است. ایالات متحده امریکا دو شریک استراتژیک خود را در منطقه یکی هندوستان و دیگری افغانستان انتخاب کرده است. سفیر اخیر وزیر دفاع امریکا به هند و سپس به افغانستان نشان‌دهنده ظهور این ایتلاف سه‌جانبه می‌باشد.»
آقای مرادیان در باره سفر جنرال قمر باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان به کابل افزود: «از طرف دیگر سفر رییس ستاد ارتش پاکستان دو نشانه می‌تواند داشته باشد، یکی این‌که نگرانی‌هایی که پاکستان دارد، تحولات به نفع پاکستانی‌ها نیست و امروز هم در جبهه نظامی در داخل افغانستان پاکستانی‌ها تقریباً ناکام شدند و هم در جبهه دیپلوماتیک نشانه انزوای دیپلوماتیک و سیاسی پاکستان را می‌بینیم. هم‌چنان شاید نشانه این سفر این باشد که پاکستانی‌ها می‌خواهند به این زودی از صحنه کناره‌گیری نکنند بلکه بازی خود را به شکل و شمایلی متفاوت ادامه دهند.»
رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان به این باور است که زمان نشان خواهد داد که چقدر تغییرات جدی در پاکستان به وجود آمده است: «به هر صورت تحولات چند هفته آینده نشان می‌دهد که آیا واقعاً تغییرات جدی در پاکستان به وجود آمده است یا این که چنین سفرهایی بیشتر یک نوع مانوردهی‌ دیپلوماتیک پاکستانی‌ها در برابر این ایتلاف رو به رو شد افغانستان هند و امریکا می‌باشد.»
جمیز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا و ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هفته گذشته به کابل سفر کرده بودند.
وزیر دفاع امریکا در یک نشست خبری مشترک در باره استراتژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا گفت: «با استراتژی جنوب آسیا، ما می‌توانیم افغانستان را خوب‌تر و بهتر حمایت کنیم. نیروهای امنیتی افغانستان هم در مقابل تروریزم بهتر مبارزه می‌کنند.
هدف این است اطمینان به‌ دست آوریم که افغانستان بازهم پناه‌گاه امن برای تروریزم بین‌المللی مبدل نشود. یکی از راه‌ها این است که افغان‌ها را قادر بسازیم تا به ‌اندازه‌‌ای قوی باشند که این‌ کار را انجام داده بتوانند. تحت استراتژی جدید ما به این مشکل در چوکات بهتر و خوب‌تری می‌پردازیم.»
آقای متیس هم‌چنین گفت که اسلام‌آباد بار دیگر فرصت یافته است تا پناه‌گاهی تروریستی را در پاکستان نابود کند.
پیش از این سفر، وزیر دفاع امریکا به هند سفر کرده بود و با نخست وزیر هند در مورد ثبات و امنیت منطقه گفتگو کرده بود. آقای متیس در گفتگو با مقام‌های هند خواهان نقش بیشتر هند در روند ایجاد ثبات در افغانستان و مبارزه با تروریزم شده بود. در همین حال، دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در زمان اعلان استراتژی جدید امریکا برای جنوب آسیا و افغانستان در باره هند گفته بود: «یکی دیگر از بخش‌های مهم استراتژی جنوب آسیا، توسعه همکاری بیشتر با هند است. هند بزرگترین دموکراسی جهان، کلید امنیت و همکاری اقتصادی امریکا است. ما از کمک‌های مهم هند در ثبات افغانستان قدردانی می‌کنیم. ما از هند می‌خواهیم تا ما را بیشتر در افغانستان در بخش اقتصادی و توسعه کمک کند.»

اشتراک گذاري با دوستان :