رییس‌جمهور در مراسم عاشورا: ما یک صف و یک ملت هستیم

- ظفرشاه رویی

اشرف ‌غنی رییس‌جمهور کشور، در مراسم گرامی‌داشت از دهم محرم روز عاشورا، با حضور در مسجد امام زمان در شمال شهر کابل، اعلام کرد که تمامی شهروندان افغانستان، پیروان هر دو مذهب شیعه و سنی در یک صف قرار دارند و از همین‌رو، هر خطری که متوجه اهل تشیع باشد، متوجه اهل تسنن نیز خواهد بود.
رییس‌جمهور غنی در مسجد امام زمان، جایی که چندی قبل شاهد یک حادثه خونین تروریستی بود، گفت: «من امروز یک نمازگزار مسجد امام زمان هستم، هر خطری را که یک نمازگزار مسجد امام زمان قبول می‌کند، رییس‌جمهور افغانستان به دل و جان بر سر خود قبول می‌کند. دشمنان ما باید بفهمند که در بین ما تفرقه آورده نمی‌توانند. ما یک صف هستیم، یک ملت هستیم، به دین واحد عقیده داریم و هر مذهب ما موجب افتخار ماست و مسوولیت نگهداری‌اش مسوولیت هر افغان و هر مسلمان است.»
روز جمعه سوم سنبله، مسجد امام زمان در منطقه قلعه‌نجارها هدف یک حمله خونین تروریستی قرار گرفت. در این حمله نزدیک به سی تن جان باخته و حدود پنجاه نفر دیگر زخمی شدند.
رییس‌جمهور در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشورا، شرایط امروزی افغانستان را با شرایطی که امام حسین و یارانش در آن زمان مقایسه کرد و از تمامی شهروندان کشور خواست تا صفوف خود را منسجم‌تر، دست‌ها را محکم‌تر و دل‌ها را عمیق‌تر از همیشه به‌هم پیوند بدهند. آقای غنی تاکید کرد که چنین همبسته‌گی‌ها و پیوندها از آرمان‌های رهبران معنوی اسلام است.
اشرف‌ غنی از گروه‌های تروریستی فعال در کشور به عنوان «یزیدیان عصر» یاد کرده گفت که این گروه‌ها می‌خواهند زنده‌گی شهروندان افغانستان را تلخ، پریشان و در به در سازند. رییس‌جمهور تاکید کرد: «شما می‌بینید و می‌شنوید که یا مانع رفتن پسران و دختران به مکاتب می‌شوند، یا پل‌ها و سرک‌ها را ویران می‌کنند و یا جلو کلینک، داکتر و واکسین را می‌گیرند. شما می‌بینید که در بازارها، مساجد و مناطق پر ازدحام حملات انتحاری را انجام می‌دهند و برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان در مساجد قتل عام می‌کنند، آرزوی‌شان این است که در این سرزمین، هر روز یک کربلای جدید به وجود بیاورند.»
رییس‌جمهور غنی در سخنرانی خود در مراسم عاشورا افزود که ایستادن شهروندان افغانستان در برابر توطیه‌ها و پرده‌برداشتن از نیت‌های شوم و تفرقه‌افگنانه گروه‌های مسلح مخالف دولت، بخشی از همان اصلاحی است که امام حسین و دیگر یارانش در نظر داشته‌اند. او در عین‌حال نسبت به وحدت میان مذاهب در افغانستان ابراز خرسندی کرده گفت: «خوش‌بختانه افغانستان نمونه‌ی قابل تمجیدی از هم‌زیستی مذاهب اسلامی است که با وجود تلاش‌های مکرر دشمنان ما، هیچ رخنه‌ای میان مردم آن به وجود نیامده است. عناصر افراطی و فرصت‌طلب که در پی دامن‌زدن به احساسات تنش‌آلود میان پیروان مذاهب هستند و گاهی حتا این رفتار را در جامه دوستی می‌پوشانند، جایی در میان مردم ما ندارند.»
رییس‌جمهور تاکید کرد که شهروندان افغانستان به اعتدال دینی باور دارند و تعبیرهای هیچ طرفی که باعث تفرقه و دشمنی شود را نمی‌پذیرند. به گفته‌ی رییس‌جمهور غنی، راهی که امام حسین در پیش گرفته بود، مسیر وحدت میان مسلمانان، اعتدال و خیر بود. آقای غنی می‌افزاید که افراط باعث تفرقه، جنگ و شر می‌شود و با جوهر و حقیقت اسلام مطابقت ندارد. رییس‌جمهور افزود: «هر اقدامی که در آن کینه، تفرقه، تعصب و بی‌رحمی باشد، در حقیقت اقدام مخالف درس‌ها و توصیه‌های حضرت امام حسین و سایر بزرگان دین است.»
اشرف‌غنی می‌گوید که دیروز امام حسین و یارانش در میدان کربلا در مقابل شمر، یزید و ابن‌ زیاد ایستاده‌گی کردند و امروز نیروهای امنیتی افغانستان با همان تعهد در برابر گروه‌های تروریستی «سنگ‌دل‌» می‌رزمند و برای دفاع از مردم قربانی می‌دهند. رییس‌جمهور گفت: «پیروی ما از خانواده‌ی پیامبر گرامی اسلام و از یاران نام‌دار او می‌طلبد که در این شرایط حساس کشور، همه‌ی ما یک‌دل و یک زبان در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی خویش قرار داشته باشیم و برای تحقق رویاهای نیاکان خود در جهت رسیدن به جامعه‌ای امن، مرفه و مترقی، مبتنی‌بر ارزش‌های اسلامی همه یک‌جا تلاش کنیم.»

وحدت مذاهب

هم‌چنین سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری که با رییس‌جمهور به منظور شرکت در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشورا به مسجد امام زمان رفته بود، نیز بر وحدت میان مذاهب و شهروندان افغانستان تاکید کرده گفت که شرایط موجود کشور ایجاب می‌کند تا همه بر محور قانون اساسی گرد هم آمده و از منافع ملی در برابر گروه‌های تروریستی دفاع کنند.
آقای دانش از وحدت میان مذاهب شیعه و سنی در افغانستان ستایش کرد و گفت که وحدت میان این دو مذهب در کشور در سطح جهان اسلام نمونه است. معاون دوم ریاست‌جمهوری بر هوشیاری مردم در برابر توطیه‌های تروریستان تاکید کرد و گفت که دولت افغانستان از پاکستان انتظار دارد تا دست صلح‌طلبی افغانستان را رد نکند. آقای دانش با اشاره به سفر لوی‌درستیز پاکستان به کابل گفت: «از کشورهای همسایه به خصوص پاکستان انتظار داریم که دست صلح‌طلبی ما را رد نکند و سفر لوی‌درستیز پاکستان را به کابل به فال نیک می‌گیریم.»
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز، با تاکید بر حفظ وحدت میان شهروندان و مذاهب شیعه و سنی در افغانستان، در پیامی گفته است: «ریاست اجراییه به همین مناسبت از عزاداران حسینی و مردم متدین افغانستان می‌خواهد تا وحدت، هم‌دلی، هوشیاری و همبسته‌گی‌شان را حفظ نموده تا با پاس‌داشت روح شهدای اسلام از واقعه کربلا تا امروز، بتوانیم دست نفاق‌افگنان و فتنه‌انگیزان زمان را از سرزمین مان کوتاه نماییم.»
محمدکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و معاون پیشین رییس‌جمهور نیز، در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشور در مسجد النبی با اشاره به قیام امام حسین گفت که افغانستان در شرایط امروزی نیاز به درس‌آموزی از این قیام دارد. آقای خلیلی تاکید کرد که پیام امام حسین وحدت و هم‌دلی مسلمانان بود و شهروندان افغانستان امروز به چنین وحدتی «سخت» نیاز دارند.
رییس شورای عالی صلح افزود: «به برکت عاشورای حسینی وحدت و هم‌دلی ملت مسلمان افغانستان را که الحمدالله وجود دارد، این را آن‌چنان محکم کنیم که به هیچ وجه دشمنان ما از خارج و داخل نتوانند کوچک‌ترین آسیبی به این وحدت و هم‌دلی برسانند. اجازه ندهیم که در سایه تکریم و گرامی‌داشت از عاشورای حسینی کوچک‌ترین شعاری، سخنی، گپی و موضعی در جهت آسیب‌رساندن به این وحدت و هم‌دلی ملت مسلمان افغانستان زده شود.»
محمدکریم خلیلی هم‌چنین افزود که فداکاری و دفاع از حق، عدالت و کشور دومین پیام قیام امام حسین بود. به گفته‌ی او، افغانستان امروز که با جنگ تحمیلی طولانی مواجه است، باید برای پایان‌دادن به این جنگ با حفظ وحدت و همدلی مبارزه شود. آقای خلیلی تاکید کرد هرگاه شهروندان افغانستان اتحاد و هم‌دلی نداشته باشند، «به هیچ وجه» موفق نخواهند شد.

هشدار در باره سوریه‌شدن افغانستان

محمدکریم خلیلی در عین‌حال نسبت به ادامه‌ی جنگ و تبدیل‌شدن افغانستان به «سوریه دیگر» هشدار داد و گفت هرگاه جنگ جاری پایان نیابد، افغانستان عرصه جنگ‌های نیابتی کشورهای نزدیک و دور خواهد شد. رییس شورای عالی صلح افزود که هم‌اکنون نیز تلاش‌هایی جریان دارد تا از افغانستان به عنوان عرصه جنگ نیابتی استفاده شود. او در عین‌حال تاکید کرد که شهروندان افغانستان چنین چیزی را اجازه نخواهند داد و در برابر آن ایستاده‌گی خواهند کرد. آقای خلیلی گفت: «ما از همه‌ی کشورهایی که همکار و دوست هستند، همسایه‌‌اند، کشورهای منطقه‌اند و همکار جهانی ما هستند انتظار داریم که ما را در جهت برقراری صلح و ختم جنگ کمک کنند و به شکلی رقابت نکنند که افغانستان تبدیل به سوریه‌ دیگر شود. اگر خدای نخواسته افغانستان به سوریه دیگر تبدیل شود، خیر هیچ یک از کشورها نخواهد بود. همان کشورهایی که تلاش می‌کنند افغانستان را عرصه جنگ نیابتی قرار بدهند، همان‌ها بیشتر در آتش این جنگ‌ها خواهند سوخت.»
مراسم روز عاشورا در کشور، با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. در این روز هزاران تن از نیروهای امنیتی و مردمی مصروف تامین امنیت به ویژه مکان‌های برگزاری مراسم عزاداری بودند. هرچند نگرانی‌ها در باره احتمال حملات تروریستی در مساجد و حسینیه‌ها بیشتر بود، اما گزارشی در باره وقوع چنین حوادثی در روزها عاشورا منتشر نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :