روابط هند و افغانستان پایدار و نامحدود است

۸صبح، دهلی نو: داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان که برای شرکت در نمایش‌گاه تجاری «گذار به رفاه» به هند سفر کرده بود، در یک نشست خبری در دهلی نو گفت که با نریندرا مودی نخست‌وزیر هند در مورد تمام ابعاد روابط دوجانبه صحبت کرده است. داکتر عبدالله عبدالله که به تاریخ ۲۸ سپتامبر به دهلی نو رسید، عصر همان روز در یک نشست خبری شرکت کرد. او در همین نشست خبری گفت کابل و دهلی نو دیدگاه و هدف مشترک دارند و تلاش می‌کنند که سطح روابط و همکاری خود را گسترده سازند. داکتر عبدالله در واکنش به اظهارات اخیر شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر پاکستان گفت که کابل به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که در سیاست خارجی افغانستان حق ویتو داشته باشد. شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر پاکستان اخیراً گفته بود که نقش نظامی و سیاسی هند در افغانستان را نمی‌پذیرد و می‌خواهد که هند صرف نقش اقتصادی در افغانستان داشته باشد.
رییس اجرایی افغانستان در پاسخ به سوال یک خبرنگار هندی در مورد نقش چین در منطقه گفت که پکن با کابل در سطح بسیار بالا تماس و همکاری دارد. او گفت کابل درک می‌کند که چین با کشورهای گوناگون منطقه در سطوح مختلف روابط دارد ولی روشن است که تروریزم برای چین نیز تهدید است و این امر، زمینه را برای همکاری ایجاد می‌کند. در این نشست‌ خبری سوال‌هایی در مورد کمک‌های احتمالی نظامی هند به افغانستان، سطح و نوعیت این کمک‌ها مطرح شد، اما رییس اجرایی افغانستان به هیچ یک از این سوال‌ها پاسخ مشخص نداد. داکتر عبدالله نخواست که در مورد بُعد نظامی همکاری‌های افغانستان و هند صحبت کند. در سند همکاری‌های استراتژیک هند و افغانستان که در زمان حامد کرزی امضا شده، آمده است که کابل و دهلی نو در عرصه‌های دفاعی و امنیتی همکاری می‌کنند.
در سفر رییس اجرایی به دهلی نو، افغانستان و هند سندهای تفاهمی مبادله کردند که بر مبنای آن، مربیان هندی، افسران پولیس افغان را آموزش می‌دهند. قبل از سفر رییس اجرایی افغانستان به دهلی نو، کابینه‌ی هند متن این یادداشت تفاهم را تصویب کرده بود. حکمت ‌خلیل کرزی معین وزارت خارجه‌ی افغانستان و هم‌تای هندی‌اش اسناد یادداشت تفاهم تقویت ظرفیت‌های پولیس افغانستان را امضا و مبادله کردند. قرار است که رییس‌جمهور غنی هم چند ماه بعد به دهلی نو سفر کند. احتمال آن وجود دارد که در سفر احتمالی رییس‌جمهور غنی به هند، چندین یادداشت در موارد مختلف امضا شود. مجیب‌الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی گفت که داکتر عبدالله در دیدار با نخست‌وزیر هند، از او خواسته است که دهلی نو در درمان افسران و سربازان زخمی نیروهای امنیتی افغانستان، کمک کند. به گفته‌ی آقای رحیمی نخست‌وزیر هند در پاسخ رییس اجرایی افغانستان گفت که دهلی نو این درخواست افغانستان را مورد غور و بررسی قرار می‌دهد و در آینده‌ی نزدیک به آن جواب خواهد داد. سفر آقای عبدالله به دهلی نو، بیشتر اهداف اقتصادی و بازرگانی داشت.
عبدالله عبدالله پیش از ۲۸ سپتامبر قبل از حضور در نشست خبری، یک نمایش‌گاه کالای بازرگانی تاجران افغان را در دهلی نو افتتاح کرد. در این نمایش‌گاه که زیر نام «گذار به رفاه» برگزار شده بود، تاجران و صنعت‌کاران افغان، تولیدات و فرآورده‌های صنعتی خود را به نمایش گذاشته بودند. میوه‌ی خشک، آب میوه، قالین و زعفران افغانستان در نمایش‌گاه «گذار به رفاه» به نمایش در آمده بود. این نمایش‌گاه به ابتکار دولت‌های هند و افغانستان و به همکاری مالی اداره‌ی توسعه‌ی بین‌المللی ایالات متحده، برگزار شد. در مراسم افتتاح این نمایش‌گاه سفیران ایالات متحده در هند و افغانستان سخنرانی کردند.
آنان بر ضرورت گسترش همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای منطقه تأکید داشتند. هر دو دیپلومات امریکایی گفتند که بر مبنای استراتژی جنوب آسیای دونالد ترمپ رییس‌جمهور ایالات متحده، واشنگتن از هم‌گرایی منطقه‌ای در افغانستان و مجموع جنوب آسیا حمایت می‌کند. آنان گفتند که ثبات، تقویت دموکراسی، رشد اقتصادی از طریق نقش پررنگ بخش خصوصی و امن‌سازی در افغانستان، اهداف مشترک دهلی نو، کابل و واشنگتن است.

داکتر عبدالله عبدالله هم در مراسم افتتاح نمایش‌گاه اقتصادی «گذار به رفاه» گفت اتصال تولیدات افغانستان به بازارهای هند، بخشی از برنامه‌ی بزرگ کابل برای وصل کشورهای منطقه از طریق تجارت و ترانزیت است. آقای عبدالله از کمک‌های مالی، اقتصادی و تخنیکی هند و ایالات متحده به افغانستان، قدر دانی کرد. او گفت همایش «گذار به رفاه» فرصتی در اختیار تاجران افغان و هندی قرار داده است تا با هم‌دیگر آشنا شوند و زمینه‌های همکاری و گسترش کسب و کارشان را فراهم کنند.
قرار بود عبدالله عبدالله به تاریخ ۲۷ سپتامبر برای افتتاح نمایش‌گاه تجارتی «گذار به رفاه» به دهلی نو سفر کند، اما به دلیل حمله‌ی موشکی به فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی، با یک روز تاخیر به هند آمد. رییس اجرایی افغانستان در مراسم افتتاح همایش «گذار به رفاه» با اشاره به این حادثه گفت که حمله‌های تروریستی، شاید برای یک یا چند روز، همایش‌های تجارتی را به تعویق بیندازد، اما «تروریستان» نمی‌توانند سیر پیش‌رفت و ترقی افغانستان را متوقف کنند.
وزیر تجارت و صنایع هند که از کشورش در همایش «گذار به رفاه» نماینده‌گی می‌کرد، گفت که دهلی نو آماده است، سهولت‌های لازم را برای گسترش روابط بازرگانی میان افغانستان و هند، فراهم کند. او گفت تاجران هندی علاقه دارند که در عرصه‌ی تولید انرژی، حمل و نقل، کشاورزی و معادن، در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.
رییس اجرایی پس از پایان مراسم افتتاح نمایش تجارتی، با شماری از تاجران و صنعت‌کاران هندی دیدار کرد و به آنان گفت که فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد و کابل زمینه‌های سرمایه‌گذاری را برای تاجران هندی فراهم می‌کند. داکتر عبدالله عبدالله گفت قوانینی مورد نیاز برای حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در افغانستان تصویب شده است و حکومت افغانستان تلاش می‌کند تا هیچ مانعی فرا راه سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان نباشد.
عبدالله عبدالله در روز دوم سفرش در یک پژوهش‌کده‌ی روابط خارجی در دهلی نو سخنرانی کرد. او در این سخنرانی دیدگاه‌های دولت افغانستان را در مورد هم‌گرایی منطقه‌ای و اتصال تجارتی و ترانزیتی جنوب آسیا با آسیای میانه، توضیح داد. در پایان این سخنرانی، پرسش‌هایی در مورد روابط افغانستان هند و پاکستان و نقش چین در تحولات منطقه مطرح شد. داکتر عبدالله خیلی با احتیاط در مورد چین صحبت کرد و گفت تروریزم مشترک برای کابل، دهلی نو، پکن، و واشنگتن است و این امر زمینه‌های همکاری را ایجاد خواهد کرد. چین قبلاً اعلام کرده بود که پاکستان را متحد و شریک راهبردی خودش می‌داند و از این کشور در برابر هر نوع فشاری از که از ناحیه‌ی امریکا اعمال شود، حمایت خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :