ماتیس و ستولتنبرگ: طالبان از طریق جنگ پیروز نمی‌شوند

- ظفرشاه رویی

جمیز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا و ینس ستولتنبرگ دبیرکل ناتو، لحظاتی پیش از شلیک چند فیر راکت در نزدیکی میدان هوایی کابل، در یک سفر از قبل اعلام‌ناشده وارد کابل شده و پس از گفتگو با رهبران حکومت وحدت ملی، به مبارزه علیه‌ گروه‌های تروریستی و به ویژه گروه طالبان تأکید کردند.
این دو مقام ارشد امریکایی و ناتو پس از گفتگو با رهبران حکومت وحدت ملی، با اشرف غنی رییس‌جمهور کشور در یک کنفرانس خبری مشترک حضور یافته و به ادامه‌ی حضور نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان تأکید کردند.
جمیز ماتیس به افزایش شمار سربازان امریکایی در افغانستان اشاره کرده گفت که این کشور با دیگر متحدان خود، افغانستان را به دست «دشمنان بی‌رحم» نخواهند گذاشت. آقای ماتیس گفت: «ما افغانستان را حمایت می‌‌کنیم و این کشور را به دشمن بی‌رحم نمی‌گذاریم تا مردم را بکشد و قدرت را به‌دست بیارود. تعهد مجدد ما نه تنها برای نگرانی‌های مشترک امنیتی ماست، بلکه براساس اعتماد ماست.» وی تأکید کرد: «با استراتژی جنوب آسیا، ما می‌توانیم افغانستان را خوب‌تر و بهتر حمایت کنیم. نیروهای امنیتی افغانستان هم در مقابل تروریزم بهتر مبارزه می‌کنند. هدف این است اطمینان به‌دست آوریم که به افغانستان بازهم پناه‌گاه امن برای تروریزم بین‌المللی مبدل نشود. یکی از راه‌ها این است که افغان‌ها را قادر بسازیم تا به ‌اندازه‌‌ای قوی باشند که این‌ کار را انجام داده بتوانند. تحت استراتژی جدید ما به این مشکل در چوکات بهتر و خوب‌تری می‌پردازیم.»
وزیر دفاع ایالات متحده افزود که سربازان اضافی امریکایی همراه با سربازان ناتو به افغانستان اعزام خواهند شد. به گفته‌ی او، با افزایش نیروها، گروه‌های تروریستی موفقیتی از طریق جنگ به‌دست نخواهند آورد. جمیز ماتیس می‌گوید: «هیچ گروه تروریستی موفق نخواهند شد اما بازهم به طالبان اشاره می‌‌کنم که یگانه راه برای‌شان مذاکره و گفتگو است. اگر این گروه خواهان صلح است، ما از آن استقبال می‌کنیم.»
جمیز ماتیس در عین حال وضعیت امنیتی افغانستان را جدی خواند و با اشاره به حملات راکتی بالای میدان هوایی کابل لحظاتی پس از ورود او و دبیرکل ناتو به افغانستان، گفت که کشورش متعهد به ادامه‌ی کمک و همکاری در راستای تامین امنیت در افغانستان است. آقای متیس هم‌چنین با اشاره به استراتژی جدید ایالات متحده امریکا و تأکید این استراتژی روی پاکستان، گفت که اسلام‌آباد بار دیگر فرصت یافته است تا پناه‌گاهی تروریستی را در پاکستان نابود کند. آقای ماتیس هرچند در باره اقدامات احتمالی امریکا علیه پاکستان در صورت بی‌توجهی اسلام‌آباد به خواست‌های مطرح‌شده در استراتژی جدید ایالات متحده جزییاتی ارایه نکرد، اما گفت که امریکا متوجه اقدامات پاکستان است.
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به افزایش نیروهای نظامی این کشور در افغانستان نیز اشاره کرد اما آمار مشخصی در این باره ارایه نکرد. او گفت که نمی‌خواهد شمار سربازان امریکایی را در افغانستان مشخص سازد تا گروه‌های تروریستی نتوانند در باره اقدامات امریکا آگاه شوند.
در همین حال، ینس ستولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز به حمایت این سازمان از افغانستان تأکید کرد و به گروه طالبان هشدار داد و گفت که این گروه نمی‌تواند از طریق جنگ به پیروزی دست یابد. دبیرکل ناتو می‌گوید: «طالبان باید این را بفهمند که آن‌ها نمی‌توانند در میدان نبرد از ما ببرند ولی می‌توانند از راه‌ مذاکرات دست‌آوردی خوبی داشته باشند. من افغانستان را تشویق می‌کنم تا زمینه گفتگو را فراهم سازد.»
دبیرکل ناتو تأکید کرد که امریکا و متحدانش افغانستان را ترک نخواهند کرد. به گفته‌ی او، هرچند جامعه جهانی از سال ۲۰۰۱ به این سو هزینه‌های سنگینی را در افغانستان متحمل شده، اما ترک افغانستان می‌‌تواند هزینه‌های سنگین‌تری را برای ناتو در قبال داشته باشد. به گفته‌ی ینس ستولتنبرگ، در صورتی که ناتو افغانستان را ترک کند، در آن صورت باید هزینه‌های بیشتری را بپردازد.
ینس ستولتنبرگ امنیت کشورهای عضو سازمان ناتو را با وضعیت امنیتی افغانستان مرتبط خواند و گفت که این سازمان به‌خاطر امنیت و مصونیت خود به حضورش در افغانستان ادامه می‌دهد. وی گفت: «ناتو افغانستان را ترک نمی‌کند و استقامت خود را حفظ می‌کند.»
دبیرکل ناتو به افزایش نیروهای نظامی این سازمان به افغانستان نیز اشاره کرده اما شمار دقیق این نیروها را بیان نکرد. او گفت که اعضای ناتو در جلسه ماه جون به افزایش نیرو در افغانستان تعهد کرده‌اند. آقای ستولتنبرگ وضعیت امنیتی افغانستان را نیز نامناسب خواند و با اشاره به حملات راکتی در نزدیکی میدان هوایی کابل، گفت که جامعه جهانی باید تلاش کند تا افغانستان به گذشته برنگردد.
دبیرکل ناتو به نقش پاکستان در کاهش خشونت‌ها و تامین ثبات در منطقه نیز اشاره کرد و گفت که پناهگاه‌ گروه‌های تروریستی باید در منطقه از بین بروند. او از کشورهای منطقه خواست در تامین صلح و ثبات در افغانستان نقش مثبتی بگیرند زیرا به گفته‌ی آقای ستولتنبرگ، اعضای ناتو متعهد‌اند تا با تامین ثبات در افغانستان کشورهای خود را مصوون سازند. ینس ستولتنبرگ در عین حال به مبارزه با فساد اداری، انجام اصلاحات و حفاظت از حقوق شهروندان به ویژه زنان تأکید کرد و گفت که دولت افغانستان تلاش‌های خود را جدی‌تر و بیشتر سازد.
در همین حال، اشرف غنی رییس‌جمهور کشور، از سفر وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو به کابل، به عنوان نشانه‌ی از تعهد جدی جامعه جهانی در قبال افغانستان یاد کرده گفت که با اعلام استراتژی جدید امریکا، وضعیت مبهم در منطقه از بین رفته است. رییس‌جمهور غنی گفت که ایالات متحده امریکا به افغانستان نیروی اضافی می‌فرستد و انتظار می‌رود که اعضای ناتو نیز در این زمینه پاسخ مثبت بدهند.
رضایت از علایم اولیه
اشرف غنی هم‌چنین گفت که با اعلام استراتژی جدید امریکا وضعیت در منطقه تغییر کرده و فرصت جدیدی برای تامین صلح و ثبات مساعد شده است. رییس‌جمهور با اشاره به نقش پاکستان در تامین صلح منطقوی، گفت که در حال حاضر توپ در میدان پاکستان قرار دارد و این کشور می‌تواند تصمیم بگیرد که با آن چگونه بازی کند. آقای غنی گفت که هرچند استراتژی جدید در مراحل مقدماتی اجرای خود قرار دارد، اما نمی‌تواند در باره اقدامات پاکستان قضاوت کند. رییس‌جمهور افزود که علایم اولیه از اقدمات پاکستان به‌دنبال اعلام این استراتژی «بد» نیست.
رییس‌جمهور غنی در عین حال افزود که دولت افغانستان از طریق دو محور برای تامین صلح تلاش می‌کند. اشرف غنی گفت: «ما خواهان دنبال‌کردن صلح در دو محور هستیم؛ یکی صلح با پاکستان که از طریق گفتگوی دولت با دولت به دست خواهد آمد مخصوصاً با این دید که ثبات در افغانستان به ضرر هیچ کشور دیگری نیست و به عکس، ثبات افغانستان می‌‌‌تواند زمینه‌های انکشاف اقتصادی منطقه را فراهم کند.» وی افزود: «محور دوم صلح، صلح بین‌الافغانی است. امروز به همه ثابت شده است که هیچ‌کس نمی‌‌تواند از طریق جنگ و خشونت خواست خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند. بدون شک بهترین راه حل مذاکره است که بین افغان‌ها صورت بگیرد و حکومت افغانستان همیشه این آماده‌گی را داشته است. درخواست من از همه طرف‌های درگیر این است که شرایط جدید را درک کنند و با تدبیر از این فرصت استفاده کنند.»
اشرف غنی هم‌چنین ابرازداشت در صورتی که مبارزه با گروه طالبان نتیجه بدهد، سرنوشت مبارزه با تروریزم بین‌المللی نیز مشخص خواهد شد. وی گفت: «مبارزه موثر علیه تروریزم نیازمند اجماع منطقوی و جهانی است و باید این خطر جدی گرفته شود. اگر روند صلح با طالبان به سرانجامی برسد مقابله با تروریزم بین‌‌المللی جهت موثر خود را پیدا خواهد کرد.»
آقای غنی در عین حال می‌گوید که گروه طالبان برسر دو راهی «سرنوشت‌سازی» قرار گرفته و می‌تواند برای دست‌کشیدن از جنگ و خشونت و یا هم همراهی و بسترسازی برای رشد تروریزم بین‌المللی تصمیم بگیرد. او از کشورهای همسایه و منطقه خواست تا در تجدید اجماعی منطقوی به منظور تامین صلح و ثبات در افغانستان سهیم شوند و در غیرآن تروریزم هنوز هم از بین نرفته و بلکه‌ جدی‌تر شده است.
حمله راکتی بالای میدان هوایی
جمیز ماتیس و ینس ستولتنبرگ که پس از اعلام استراتژی جدید ایالات متحده امریکا وارد افغانستان شدند، این سفرشان با حملات راکتی گروه طالبان بالای میدان هوایی کابل همراه شد.
نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که حوالی ساعت یازده قبل از ظهر امروز، چند فیر راکت در نزدیکی میدان هوایی کابل شلیک شد. آقای دانش در صفحه فیسبوک خود ابتدا نوشته بود که این حملات تلفات جانی در قبال نداشته اما بعدتر نوشت که یکی از این راکت‌ها در یک منزل مسکونی اصابت کرده و پنج عضو یک خانواده به شمول یک خانم را زخمی کرده است. آقای دانش می‌گوید که این حملات احتمالاً از منطقه یکه‌توت صورت گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :