وزیر خارجه: مشارکت سیاسی می‌تواند حکومت را در مبارزه با تروریزم و فساد کمک کند

- ثریا‌ علی‌زاده

صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه و رییس حزب جمعیت اسلامی، با ابراز نگرانی از احتمال غیرشفاف بودن انتخابات پارلمانی آینده، به مشارکت سیاسی مردم در تمام سطوح تصمیم‌گیری‌ها تأکید می‌گند و می‌گوید که چنین مشارکتی می‌تواند حکومت را در مبارزه با گروه‌های تروریستی و فساد اداری کمک کند.
آقای ربانی که روز پنج‌شنبه، ششم میزان، در مراسم گرامی‌داشت از ششمین سال‌روز ترور پدرش در میان صدها تن از هواداران حزب جمعیت و شماری از سیاست‌مداران و رهبران جهادی صحبت می‌کرد، گفت که باید زمینه‌ی مشارکت فعال و شفاف شهروندان در تمامی عرصه‌ها از سوی مسوولان دولتی فراهم شود.
برهان‌الدین ربانی رییس پیشین شورای عالی صلح و از رهبران ارشد جهادی، به تاریخ بیست و نهم سنبله سال ۱۳۹۰، توسط شخصی که خود را پیام‌آور صلح معرفی کرده بود، در منزلش در ساحه‌ی وزیر محمد اکبرخان ترور شد.
صلاح‌الدین ربانی پسر ارشد برهان‌الدین ربانی، در این مراسم گفت: «مشارکت سیاسی مردم در سطوح مختلف حکومت‌داری و تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی می‌تواند ما را در امر مبارزه با تروریسم و حکومت‌داری خوب از جمله مبارزه با فساد اداری کمک کند. اگر مسوولان دولتی با درک شرایط موجود کشور، زمینه‌ی مشارکت فعال و شفاف شهروندان را در عرصه‌های مختلف فراهم سازند، از این طریق باورمندی آن‌ها نسبت به کارآمدی حکومت افزایش خواهد یافت و در نتیجه، اعتماد و انسجام لازم، برای پیروز‌شدن در برابر چالش‌ها فراهم خواهد شد.»
صلاح‌الدین ربانی هم‌چنین از برگزاری انتخابات به عنوان یک راه‌حل منازعات و جنجال‌های مرتبط به قدرت یاد کرد و با اشاره به انتخابات پارلمانی سال آینده از امکان شفاف نبودن این انتخابات ابراز نگرانی کرد. وی گفت: «در نظام‌های مردم‌سالار، انتخابات راه حل منازعات و جنجال‌های مرتبط به قدرت است، مشروط بر این که مردم به شفافیت و مشروعیت انتخابات و برگزارکننده‌گانش باور کنند. ما سال آینده انتخابات پارلمانی را پیش رو داریم و قطعاً یک انتخابات فراگیر، آزاد و عادلانه، از رفتن کشور به سوی بحران جلوگیری و پایه‌های نظام را مستحکم می‌کند، اما هر انتخاباتی که از سلامت و شفافیت لازم برخوردار نباشد، عامل مشکلات خواهد بود و ما از این ناحیه درباره‌ی انتخابات پیش رو نگرانیم.»
وزیر امور خارجه از نهادها و سازمان‌های دخیل در روند انتخابات خواست تا در تأمین شفافیت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها که قرار است سال آینده برگزار شود، جدی باشند و شهروندان افغانستان را بار دیگر با مشکل مواجه نسازند. او گفت که حزب جمعیت به منظور مشارکت گسترده‌تر در انتخابات پارلمانی سال آینده و دیگر مسایل سیاسی کلان کشور در «چارچوپ تشکیلات جدید» به پیش خواهد رفت.
محمد محقق معاون دوم ریاست‌ اجرایی کشور نیز، به سلامت و شفافیت انتخابات سال آینده تأکید کرده گفت که نهادهای مسوول باید اعتماد مردم را نسبت به سلامت این انتخابات احیا کنند. آقای محقق می‌گوید: «در انتخابات باید اعتماد مردم را جلب کرد. اگر کمیسیون‌هایی دایر می‌شوند و اگر سازوکارهایی صورت می‌گیرد، باید اعتماد مردم جلب شود و باز هم نشود که مردم پیش از پیش بدانند که روال دست‌کاری به آرای‌شان شروع شده است.»
محمد محقق گفت که در این اواخر برخی از احزاب و ایتلاف‌های سیاسی با هم جلساتی داشته‌اند و برای «حفظ سلامت انتخابات» تصمیم‌ گرفته‌اند. او تأکید کرد که حزب وحدت مردم افغانستان نیز در جمع همین احزاب و ایتلاف‌ها قرار دارد. آقای محقق افزود که انتخابات باید حافظ سلامت کشور، آرای مردم و موجب ثبات افغانستان باشد.

رقص زن نیمه برهنه

در همین حال، عبدرب‌الرسول سیاف، از رهبران جهادی، در مراسم گرامی‌داشت از ششمین سال‌روز ترور برهان‌الدین ربانی از رقص زنان «نیمه‌برهنه» در جلو دور‌بین تلویزیون‌ها سخن گفت و افزود که او از چنین هنری منکر است. آقای سیاف گفت:‌ «امروز یک زن نیمه‌برهنه می‌آید سر ستیژ رقص می‌کند و این را هم زیر نام هنر تیر می‌کنند، اگر همین هنر باشد، ما از این هنر منکر هستیم، این را اسلام قبول ندارد.»
این رهبر پیشین جهادی از حکومت خواست که میان «فحشا و هنر» خط بکشد.
وی تأکید کرد: «همین حکومت در روشنی قانون اساسی ما باید یک خط واضح بین هنر و فحشا رسم کند که ما بفهمیم کدام چیز هنر است و کدام چیز فحشا است، امروز متأسفانه همین سرحد وجود ندارد.»
عبدرب‌الرسول سیاف گفت که دین اسلام «بین دو سنگ آسیاب» قرار گرفته و از هر سمت «قیچی» می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :