دادشانی: پرتاب کفش به سمت حکمتیار یک اقدام شخصی بود

۸صبح، هرات: سید‌عبدالواحد دادشانی فردی که ۹ روز پیش با پرتاب کفش‌هایش به سمت گلبدین حکمتیار در مسجد جامع هرات خبرساز شد می‌گوید که انگیزه‌ی او از پرتاب کفش به سمت آقای حکمتیار، یک حرکت مدنی در چارچوب نظام دموکراتیک بوده است و او از سوی هیچ سازمانی تشویق به این کار نشده ‎است.
آقای دادشانی می‌گوید: «برخی حلقات تلاش کردند تا این حرکت را سیاسی جلوه دهند، اما موفق نشدند.»
تصاویر ویدیویی که از محل رویداد به نشر رسیده نشان می‌دهد که حین سخنرانی آقای حکمتیار در خطبه‌‌ی نماز جمعه، فرد جوانی کفش‌هایش را به سمت گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان پرتاب می‌کند و یکی از دو کفش به بدن آقای حکمتیار برخورد می‌کند.
پس از این رویداد تصاویری از عبدالواحد دادشانی در صفحه‌های مجازی منتشر شد که نشان می‌داد وی از ناحیه‌ی سر مجروح شده ‌است.
عبدالواحد دادشانی تأکید دارد که از سوی نگهبانان گلبدین حکمتیار به‌شدت لت‌و‌کوب شده‌ است. دادشانی می‌گوید نگران امنیت خود و خانواده‌اش است.
آقای دادشانی پس از سپری‌کردن ۴ روز در بازداشت‌گاه امنیت ملی، به خانه‌اش رفت. او در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأکید دارد که پرتاب کفش از سوی او، یک اقدام شخصی بوده و هیچ نهادی او را جهت انجام این کار، انگیزه نداده‌ است.
این جوان تأکید دارد که از سوی محافظان گلبدین حکمتیار به شدت لت و کوب شده است و می‎گوید به‌خاطر مصون‌نبودن خود و اعضای خانواده‌اش، نمی‌تواند بیش از این در این مورد چیزی بگوید.
سید واحد دادشانی بر این‌که پرتاب کفش به سمت گلبدین حکمیتار، یک اعتراض مدنی بوده و او خواسته با این کار، جلو سوءاستفاده از منبر و مسجد را بگیرد، تأکید می‌کند.
در همین حال وکیل مدافع سید عبدالواحد دادشانی می‌گوید این جوان در بازداشت‌گاه امنیت ملی لت و کوب نشده، بلکه کارمندان امنیت ملی، مانع لت و کوب او توسط محافظان گلبدین حکمتیار شده و جان وی را نجات داده‌اند.
این جوان روز جمعه پس از پرتاب کفش به سمت گلبدین حکمتیار، بازداشت و پس از چهار روز از بند رها شد.
ساعاتی پیش از رهایی آقای دادشانی ده‌ها تن از فعالان مدنی با تجمع در مقابل دفتر والی هرات خواستار آزادی وی از قید اداره امنتی ملی هرات شده‌ بودند.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان، ۱۰ روز پیش جهت دیدار با باشنده‌گان هرات به این ولایت سفر کرد. در نخستین روز سفر آقای حکمتیار به هرات، هم‌زمان با سخنرانی او در مسجد جامع بزرگ شماری دیگر از جوانان با تجمع در مقابل دفتر والی هرات، آمدن رهبر حزب اسلامی به این ولایت را نکوهش کردند. فردای سفر آقای حکمتیار به هرات نیز شماری از فعالان مدنی، اعضای روند سبز و شورای سرزمین با برگزاری تجمعی اعتراض خود را در مورد سفر آقای حکمتیار به هرات نشان دادند.
اما روز جمعه، هنگامی که آقای حکمتیار در مسجد جامع بزرگ این شهر در حال ادای خطبه‌ی نماز جمعه بود، مرد جوانی با پرتاب لنگه‌ی کفشی به سمت او، خبرساز شد. خبر پرتاب کفش به سمت آقای حکمتیار بلافاصله از رسانه‌های مختلف نشر و در شبکه‌های اجتماعی به سرعت دست‌به‌دست شد.
سخنگوی حزب اسلامی افغانستان نیز در پی این رویداد در نخستین ساعات، با نشر پیامی گفت که در مسجد جامع بزرگ هرات به کسی آسیب نرسیده و کفشی که به سمت آقای حکمتیار پرتاب شده پیش از رسیدن به هدف، توسط مردم مهار شده است.
حشمت‌الله ارشد از سخنگویان اسلامی پرتاب کفش به سمت آقای حکمتیار را کار «شبکه‌های جاسوسی استعمار و حلقات مزدور و غلام» عنوان کرد و خوشحالی‌های ناشی از آن را نیز نکوهش کرد.
آقای حکمتیار در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی صلح در تالار غازی امان‌الله خان در هرات تأکید کرد که تفنگ، مهار جنگ، اهداف جنگ و دوست و دشمن جنگ به دست «اجنبی‌ها» است. گلبدین حکمتیار در این سخنرانی گفت دیگر تجارب تلخ و خونین گذشته نباید تکرار شود.
آقای حکمتیار اوایل امسال در پی امضای توافق‌نامه صلح با حکومت وحدت ملی به کابل آمد، رهبر حزب اسلامی افغانستان در این مراسم تأکید کرد که: «وقتی به پروسه‌ی صلح پیوستم، هیچ امتیازی نخواستم.»
گلبدین حکمتیار، در ماه ثور سال جاری پس از سال‌ها مخالفت با حکومت افغانستان وارد کابل شد.
توافق‌نامه‌ی صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و حکومت وحدت ملی در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید. بر مبنای این توافق‌نامه، آقای حکمتیار به حامیانش دستور داد به شورش علیه دولت پایان دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :