سخنگوی والی هلمند: در مناطق باز پس گرفته شده پوسته‌های بیشتر ساخته شده است

- فاطمه فرامرز

در روز‌های اخیر برای نابود‌سازی گروه‌های تروریستی در چند ولسوالی ولایت هلمند عملیات‌هایی راه‌اندازی شده بود.
ژواک سلام، سخنگوی والی هلمند در گفتگو با ۸صبح می‌گوید: در مناطقی که قبلاً تحت تسلط مخالفین حکومت بود، بعد از پاک‌سازی، پوسته‌های جدید امنیتی افراز شده و گزمه‌های نیروهای امنیتی به ‌صورت دایمی یعنی شبانه روزی در این مناطق جریان دارد.
سخنگوی والی هلمند افزود که نا‌امنی و جنگ در ولایت هلمند نسبت به سه ماه گذشته کاهش یافته و از دو روز به این‌طرف در ساحات مختلف ولسوالی‌های نهر سراج و گرشک این ولایت عملیات نیروهای امنیتی آغاز شده است.
آقای ژواک هم‌چنان گفت: «این عملیات‌ها دست‌آورد‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است، از جمله ساحه‌ی یخچال ولسوالی نهر سراج را به کمربندهای امنیتی شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند وصل کرده است و اکثر ساحات ولسوالی نهر سراج و ولسوالی گرشک که قبلاً در معرض تهدیدات دشمن قرار داشت، توسط این علمیات از بین رفته است و هم‌چنان شاه‌راه عمومی قندهار- هلمند دوباره به‌ روی مسافران باز شده‌ است.»
سخنگوی والی هلمند می‌گوید عملیات‌های دو روز اخیر بر ولسوالی‌های نهر سراج و گرشک، باعث شده که به مخالفین مسلح حکومت، ضربات جدی و خسارات قابل ملاحظه‌ای وارد شود.
آقای سلام اضافه می‌کند که در جریان این عملیات‌ها، که از زمین و هوا بر ولسوالی‌های گرشک و نهر سراج صورت گرفته ۲۰ تن از نیروهای مسلح مخالف حکومت کشته و زخمی شده‌اند و سه عراده موتر، سلاح و مهمات سبک و سنگین نیروهای مخالف حکومت از بین رفته است.
ژواک سلام در مورد دست‌آورد عملیات نیرو‌های امنیتی در هلمند گفت که علاوه بر پاک‌سازی ساحات، یک عراده رنجر حکومتی که در نزد مخالفین مسلح حکومت بوده، دوباره به دست نیروهای امنیتی افتاده است.
با آن‌که هلمند یکی از ولایت‌های ناامن به حساب می‌رود، اما سخنگوی والی هلمند می‌گوید که فعلاً در این ولایت جنگ و یا به صورت مشخص حمله از جانب نیروهای مخالف مسلح، جریان ندارد و صرف بر مناطقی که احتمال حضور مخالفین مسلح دولت وجود دارد، عملیات پاک‌سازی و باز پس‌گیری صورت می‌گیرد.
او تصریح کرد که ولسوالی‌های اطراف شهر لشکرگاه که سال‌ها تحت تسلط مخالفین حکومت بود، به شمول شهر لشکرگاه، در اثر عملیات‌های نیروهای امنیتی و کماندوها کاملاً پاک‌سازی شده و فعلاً هیچ‌گونه تهدید امنیتی در ولسوالی‌های اطراف شهر لشکرگاه وجود ندارد.
سخنگوی والی هلمند تعداد تلفات نیروی امنیتی ناشی از عملیات دو روز اخیر بر ولسوالی‌های گرشک و نهر سراج هلمند را دو شهید و سه زخمی خواند و افزود که در مقایسه با عملیات‌های قبلی، آمار تلفات نیروهای امنیتی کم‌تر بوده است.
گفتنی است که در ناامنی ولایت هلمند، مواد‌ مخدر نیز نقش عمده دارد. سخنگوی والی هلمند در این زمینه می‌گوید ساحاتی که تحت تسلط حکومت نیست، در آن ساحات احتمالاً هم کوکنار کشت می‌شود و هم کارخانه‌‌های تولید مواد مخدر وجود دارد و قرار اطلاعات ما، مخالفین حکومت نه تنها خود‌شان کوکنار کشت می‌کنند بل بقیه مردم را هم به کشت کوکنار و تولید مواد مخدر تشویق و بعضاً مجبور می‌کنند.
ژواک سلام، سخنگوی والی هلمند علاوه می‌کند که در ساحات زیر پوشش حکومت، قبلاً عملیات‌های مخصوص برای از بین بردن کشت کوکنار و تولید مواد مخدر راه‌اندازی شده است و فعلاً قطعات نیروهای امنیتی حضور فعال در آن ساحات دارند و اجازه‌ی کشت کوکنار و تولید مواد مخدر را به کسی نمی‌دهند.

گزمه‌های نیروهای امنیتی با لباس شخصی

در چند روز اخیر تصاویری در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که حکایت از اجرای وظیفه‌ی شماری از نیروهای امنیتی با لباس‌های شخصی دارد. آقای ژواک سلام در این مورد می‌گوید: «در ساحاتی که تحت پوشش مخالفین مسلح حکومت است، چگونه‌گی اجرای عملیات‌ها و راه‌های بازپس‌گیری آن توسط مسوولین امنیتی سنجیده می‌شود و گاهی لازم می‌شود که نیروهای امنیتی با لباس شخصی وارد عملیات شوند.»
سخنگوی والی هلمند افزود که تاکتیک‌های امنیتی و عملیات‌ها را خود مسوولین امنیتی، وزارت داخله و وزارت دفاع تعیین می‌کنند و اگر ساحه‌ای نیاز به بررسی جهت عملیات داشته باشد، مامورین امنیتی با لباس شخصی به ساحه می‌روند.

اشتراک گذاري با دوستان :