دانش: ناامنی نباید مانع توسعه توریزم در کشور شود

- حسین حیدری

۱۷ سپتامبر برابر به روز جهانی توریزم یا گردش‌گری است. مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ با حضور شماری از مقام‌های حکومتی روز سه‌شنبه، چهارم میزان روز جهانی توریزم را در کابل گرامی داشتند.
سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری در این گرامی‌داشت گفت که به ناامنی‌های فعلی در برخی از مناطق کشور نباید به عنوان یک سد نفوذ ناپذیر و مانع همه‌جانبه برای توسعه توریزم در کشور نگاه شود.
آقای دانش افزود، امروز بر رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ است که برنامه‌های مربوط به توریزم این وزارت را مورد بازنگری همه‌جانبه قرار دهد، ما نباید در همه چیز، ناامنی و نبود امکانات را مانع پیش‌رفت خود بشماریم. باید با ابتکار و تحرک بیشتر با این چالش‌ها مبارزه کرد و با دلایل قناعت‌بخش، رهبری حکومت را وادار ساخت که در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر مادی و معنوی کند.
معاون رییس‌جمهور در این محفل با اشاره به جاذبه‌های زیاد گردش‌گری در افغانستان تأکید کرد که به منظور مبادله فرهنگی و زدودن تبلیغات منفی در باره افغانستان، باید نگاه ویژه به صنعت توریزم افکنده و با سیاست‌گذاری مناسب فرهنگی و آماده‌کردن امکانات لازم، زمینه‌ی سفر گردش‌گران بیشتری به کشور فراهم شود.
آقای دانش هم‌چنان کمبود امکانات لازم برای توریست‌ها، اطلاع‌رسانی ضعیف، توجه نکردن لازم به حفظ و مراقبت آثار تاریخی را از جمله موانع و چالش‌های این بخش عنوان و تأکید کرد که برای رفع این چالش‌ها باید در سطح ملی پالیسی‌های مناسب تهیه و برای تطبیق آن، پلان‌های مناسب تنظیم و عملی گردد.
معاون رییس جمهور علاوه بر نقش صنعت توریزم در افزایش عواید ملی کشور گفت که صنعت توریزم از دید فرهنگی نیز برای دنیا از افغانستان یک چهره‌ی انسانی و فرهنگی و با پیشینه‌ی تمدنی و تاریخی قابل افتخار معرفی می‌کند.
معاون رییس‌جمهور با بیان نقش سکتور خصوصی در رشد صنعت توریزم گفت که سکتور خصوصی در این رابطه می‌تواند بهتر از دولت، با سرمایه‌گذاری مناسب، تسهیلات لازم را برای توریست‌ها فراهم کند و در عین حال منافع خود را هم تأمین کند.

توریزم پدیده‌ی زاید در زنده‌گی نیست

معاون دوم رییس جمهور هم‌چنان گفت: «ما باید نوع دید خود را نسبت به توریزم تغییر بدهیم و گردش‌گری را یک پدیده لوکس، تجملی، هزینه‌بر و غیرضروری و زاید در زنده‌گی خود فکر نکنیم، بلکه از دو زاویه بسیار مهم دیگر به آن بنگریم: اول با دید اقتصادی و درآمدزایی به آن نگاه کنیم و این که اگر درست برنامه‌ریزی کنیم، توریزم به یک منبع مهم درآمدزا برای ما بدل می‌شود و کافی است که چنین فکر کنیم که به هر اندازه که روی آن سرمایه‌گذاری کنیم، برای ما ۱۰ برابر هزینه‌ی خود، عواید ایجاد می‌کند.»
به قول آقای دانش توریزم با درآمد سالانه نزدیک به یک‌هزار میلیارد دالر در جهان یکی از مهم‌ترین پدیده‌های قرن حاضر است و حتا بر اساس گزارش سازمان جهانی توریزم، مخارج سالانه‌ی گردش‌گری در سطح جهانی بالغ بر دو هزار میلیارد دالر است و به عنوان مهم‌ترین فعالیت اقتصادی جهان بعد از صنایع نفت و ماشین‌سازی محسوب شده و در بسیاری از کشورها به صورت منبع اصلی ایجاد کار در آمده و جمعیتی بالغ بر یک‌صد میلیون نفر را در سطح جهانی به اشتغال وا داشته است.
در همین حال مژگان مصطفوی، معین مالی و اداری وزارت اطلاعات و فرهنگ در این گرامی‌داشت نیز گفت که گردش‌گری با امنیت سیاسی و اقتصادی رابطه‌ی تنگاتنگ دارد و بودن گردش‌گران بیشتر در یک کشور از بودن امنیت در آن کشور حکایت می‌کند.
خانم مصطفوی گفت که اهداف عمده‌شان در این بخش توسعه توریزم داخلی، جلب و جذب سیاحان خارجی و داخلی و افزایش عواید ملی کشور است.
هم‌چنان معین مالی و اداری وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که مجمع عمومی سازمان ملل، سال ۲۰۱۷ میلادی را به عنوان سال جهانی گردش‌گری پایدار ابزاری برای توسعه اعلام کرده است.
گفتنی است که افغانستان نیز از آن دسته کشورهایی است که جاذبه‌های گردش‌گری فراوانی دارد. طبق گزارش وزارت اطلاعات و فرهنگ، آمار سال گذشته (۱۳۹۵) نشان می‌دهد که دو صد و ۲۱ هزار توریست خارجی یعنی دو برابر سال‌های دهه‌ی پنجاه، از افغانستان دیدن کرده‌اند و هم‌چنین در سال گذشته بیش از یک میلیون توریست داخلی از باغ بابر کابل و بیش از یک میلیون توریست داخلی از قرغه‌ی کابل و تقریباً دو میلیون توریست داخلی از ولایات مزار شریف و بامیان دیدن کرده‌اند و همین اکنون تعداد ۸۰۰ شرکت سیاحتی در مرکز و ولایات مشغول فعالیت‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :