جیمز ماتیس در هند: امریکا و هند مشترکاً پناه‌گاه‌های تروریستان را نابود می‌کنند

- مجتبی هاشمی

جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، به دنبال اعلام استراتژی جدید آن کشور در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، به هندوستان سفر کرد و دیروز سه‌شنبه با نیرمالا سیتهارام هم‌تای هندی‌اش دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر دفاع امریکا در دیدار با وزیر دفاع هند گفت که در برابر پناه‌گاه‌های امن تروریستان تحملی ندارد.
جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا که نخستین عضو سفر کرده‌ی کابینه رییس‌جمهور ترمپ به هند است، در دیروز روز سه‌شنبه با رهبران هند قول داد که مشترکاً پناه‌گاه‌های شورشیان را نابود می‌کنند. آقای ماتیس نیز خواستار نقش بزرگ‌تر هند در کمک به باثبات‌سازی افغانستان شد.
با آن که پس از اعلام استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی و نقش‌دادن بیشتر به هندوستان در آن راه‌برد، گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که آن کشور نیز به افغانستان سرباز بفرستد، اما نیرمالا سیتهارام، وزیر دفاع هند بعد از دیدار با هم‌تای امریکایی‌اش جیمز ماتیس گفت که سربازان هندی به افغانستان فرستاده نمی‌شوند.
او افزود که کشورش از مدت طولانی به این‌سو به افغانستان کمک کرده است و این کمک‌ها در عرصه‌های مربوط به توسعه، صحت و زیرساخت‌ها ادامه می‌یابد.
ماتیس گفت که دو کشور به مبارزه علیه تروریسم متعهد اند: «هند و ایالات متحده به عنوان رهبران جهانی مصمم‌اند که برای از بین بردن این بلا با هم کار کنند.»
وزیر دفاع ایالات متحده بدون این که از پاکستان نام ببرد، گفت: «تحملی در برابر مخفی‌گاه‌های امن تروریست‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد.»
در همین حال، وزیر دفاع هند از هم‌تای امریکایی‌اش خواست که هنگام دیدار از پاکستان، این موضوع را مطرح کند: «همان نیرویی که در پاکستان مخفی‌گاه می‌یابد، همانی است که در نیویارک و ممبیی دست به حمله زدند.»
ماتیس گفت که واشنگتن از تلاش‌های هند برای تقویت ثبات در افغانستان استقبال می‌کند.
قرار است امروز جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده با یک مقام بلندپایه‌ی ناتو به کابل بیاید و ضمن دیدار با مقام‌های بلندپایه‌ی کشور، در یک کنفرانس خبری نیز شرکت کند.

اشتراک گذاري با دوستان :