افزایش بهای مواد خوراکی و بسته‌شدن راه‌های مواصلاتی در ارزگان

۸ صبح کابل: بیشتر از یک سال است که اکثر راه‌های مواصلاتی بین ولسوالی‌های ولایت ارزگان و شهر ترینکوت و هم‌چنان شاهراه قندهار- ارزگان مسدود است. نماینده‌گان مردم ارزگان در پارلمان می‌گویند که تداوم جنگ و مسدود شدن راه‌ها در این ولایت، باعث افزایش قیمت مواد خوراکی در این ولایت شدند و باشنده‌گان این ولایت از مسیرهای کوهستانی و خراب به ولایت قندهار سفر می‌کنند.
در این اواخر به خصوص هفته گذشته گروه طالبان یک حشر عمومی را در این ولایت ترتیب و حملات تهاجمی‌شان را آغاز کردند. اما رحمت‌الله صدیقی، فرمانده پولیس ولایت ارزگان در مورد این حشر گفت که گروه طالبان حمله‌ی حشری در این ولایت انجام دادند. آن‌ها از ولایت‌های زابل، هلمند، غزنی و افراد خارجی را به ارزگان آورده بودند و حملاتی تهاجمی انجام دادند و اما با شکست مواجه شدند.
آقای صدیقی در صحبت‌هایش اظهار کرد که در این اواخر آن‌ها دو بار حملات تهاجمی را انجام دادند: «در عملیات اول آن‌ها ۲۲ کشته و بیش از ۲۰ زخمی دادند و دو قوماندان شان نیز شامل کشته شده‌گان و دو قوماندان دیگر شان به شدت زخمی شده بودند. بار دوم برای ما گزارش دادند که دشمن ۶ کشته و ۷ زخمی داده است. این حملات با شکست مواجه شدند و ناامید پس رفتند.»

یک نظامی افغان در ارزگان، ۲۵ جولای ۲۰۱۶، راتب نوری، AFP

فرمانده پولیس ولایت ارزگان درباره‌ی تلفات نیروهای امنیتی در این عملیات اخیر گفت: «نیروهای امنیتی در این حملات خوشبختانه شهید نداده‌اند، بلکه تنها ۸ تن زخمی شدند، از میان این زخمیان، وضعیت ۴ تن آن‌ها شدید بود و به ولایت قندهار فرستادیم و متباقی در ولایت ارزگان هستند.»
ولایت ارزگان یکی از ولایت‌های مرکزی افغانستان است و در شمال شرق قندهار موقعیت دارد. گروه طالبان در برخی از ولسوالی‌های آن نفوذ گسترده دارند. این ولایت یکی از ولایت‌های ناامن کشور به حساب می‌آید و قسمت‌های آن کوکنار نیز کشت و تولید می‌گردد. به گفته‌ی فرمانده پولیس این ولایت اکنون جنگ در ۷ کیلومتری شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان جریان دارد.
براساس گزارش‌ها و گفته‌های نماینده‌گان مردم ارزگان در پارلمان اکثر مکاتب در این ولایت به دلیل ناامنی و جنگ بسته اند. به تازه‌گی خبرگزاری «دی.پی.ای» آلمان نیز گزارش داده است که تنها ۸ مرکز صحی از مجموع ۵۹ مرکز (شفاخانه و کلنیک) در ارزگان باز است. طالبان حمله و تهدید به مراکز صحی در ارزگان را رد کرده است.
در همین حال، عبیدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان در پارلمان کشور از بسته شدن برخی از مراکز صحی در این ولایت خبر می‌دهد. او به روزنامه ۸صبح گفت که از چهار روز به این‌سو برخی از شفاخانه‌ها در چند کیلومتری ترینکوت بسته است.
اما رحمت‌الله صدیقی، فرمانده پولیس ولایت ارزگان در این باره گفت که مشکل بین یک «انجو» و گروه طالبان پیش آمده بود و حل شده است.
ریحانه آزاد یکی دیگر از نماینده‌گان مردم ارزگان در پارلمان از وضعیت امنیتی این ولایت شکایت دارد و می‌گوید: «شما می‌دانید که امسال اکثر نقاط ولایت ارزگان در دست دشمن است و هر روز در این ولایت جنگ است. حتا در چند کیلومتری شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان، دشمن همیشه در کمین است و تلاش دارد که به گونه‌ای پیش روی داشته باشد.»
او افزود که امسال به خاطر درگیری‌ها، مکاتب در این ولایت بسته شدند و دانش‌آموزان از تعلیم و تربیت محروم شدند و اکنون نیز بسته‌شدن مراکز صحی یک چالش کلان را برای باشنده‌گان این ولایت خلق کرده است. این نماینده مردم ارزگان در پارلمان اشاره کرده که به دلیل بستن‌بودن راه‌های ولسوالی به یک دیگر و هم‌چنان راه‌های مواصلاتی به ترینکوت، مواد اولیه و خوراکی در بازارها به قیمت بسیار گزاف رسیده است و مشکلات را به میان آورده است.
عبیدالله بارکزی، نماینده مردم در پارلمان در باره مشکلات ولایت ارزگان گفت: «طالبان چندی پیش یک عملیات گروهی را در ارزگان راه‌اندازی کرده بودند، ولایت ارزگان یک و نیم سال می‌شود که با خطر کلان رو به رو است، ولی تا حال این ولایت سقوط نکرده است، نیرو‌های امنیتی همیشه از این ولایت دفاع کرده است، ولی متاسفانه باید بگویم که در طول این مدت یک مقدار اراضی ارزگان تحت کنترول طالبان است، پروژه‌های انکشافی در این ولایت تطبیق نمی‌شود، خدمات انترنتی و مخابرات نیست، پروازهای خصوصی بند است، راه عمومی ارزگان- قندهار به روی ترافیک بسته است، مردم از راه‌های کوهستانی که بسیار خراب است، رفت و آمد می‌کنند، راه‌های ولسوالی‌ها بسته است، اکمالات نیروهای امنیتی از هوا است.»
او افزود که به دلیل ناامنی و بستن‌شدن راه‌ها مردم با مشکلات مواد خوراکی روبه‌رو اند، تاجران اموال شان را فروخته نمی‌توانند و طالبان در برخی از مناطق این ولایت بازارهای کوچک درست کرده‌اند.
آقای بارکزی در صحبت‌هایش والی ولایت ارزگان را متهم به بی‌کفایتی و فاسد خواند و گفت: «اگر این ولایت سقوط کند، عاملش والی است.»
ریحانه آزاد نماینده پارلمان از مسوولان بلندپایه امنیتی کشور می‌خواهد که به ولایت ارزگان توجه بیشتر صورت بگیرد و یک پلان استراتژیک امنیتی به خاطر بهتر‌شدن وضعیت امنیتی تهیه کند. او افزود که مسوولان امنیتی همیشه پلان‌های کوتاه مدت دارند و بسیار مقطعی عمل می‌کنند، باید طرح درازمدت امنیتی داشته باشند تا مردم ارزگان از این وضعیت نجات پیدا کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :