رییس اجرایی: آرشیف ملی افغانستان، گنجینه‌ی بزرگ تاریخی- فرهنگی ماست

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، صبح دیروز سه‌شنبه، ۴ میزان از آرشیف ملی کشور دیدار کرد. در این دیدار که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حضور داشتند، آقای عبدالله پس از بازدید از بخش‌های گوناگون آرشیف، گفت: «آثار تاریخی، نسخه‌های خطی و مینیاتوری آرشیف ملی، گنجینه‌ی بزرگ فرهنگی و تاریخی ما ست.»
عبدالله عبدالله، آثار خطی، نسخه‌های تاریخی، عکس‌ها و کتاب‌های موجود در آرشیف ملی را در سطح منطقه کم‌مانند خواند.
بر بنیاد خبرنامه‌ی ریاست اجرایی، آقای عبدالله از کارکنان آرشیف ملی که در دوره‌های مختلف به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند، سپاس‌گزاری کرد و گفت که مأموران آرشیف ملی -چه در گذشته و حالا- با صداقت و وطن‌دوستی به پاس‌داری از میراث فرهنگی و تاریخی کشور پرداخته‌اند.
رییس اجرایی به مسوولان آرشیف ملی گفت که برخی آثار خطی و نسخه‌های تاریخی نزد او موجود است که به زودی آن‌ها را به آرشیف ملی می‌سپارد. عبدالله عبدالله هم‌چنان از شهروندان و نهادهای دولتی کشور خواست که آثار تاریخی و نسخه‌های خطی‌شان را در آرشیف ملی ثبت کنند.
رییس اجرایی به مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد تا مشکلات آرشیف ملی را بررسی کرده و با او در میان بگذارند تا به آن‌ها رسیده‌گی شود.
همین اکنون، ۹ هزار نسخه‌ی خطی، ۱۰۰ هزار صنعت و اسناد تاریخی و ۵۰ هزار قطعه عکس تاریخی و هزاران جلد کتاب به زبان‌های مختلف از قرن اول هجری و پیش از آن، در آرشیف ملی موجود است. آرشیف ملی در سال ۱۳۵۶ افتتاح شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :