تلاش‌ها برای بستن دفتر قطر

روزنامه‌ی انگلیسی‌زبان گاردین از تلاش‌ها برای بستن دفتر طالبان در دوحه نوشته است. این روزنامه نوشته است که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا از همتای افغانش درخواست کرده تا دفتر نماینده‌گی طالبان در قطر را ببندد. این تقاضا در حاشیه‌ی نشست سران جهان در کنفرانس سالانه سازمان ملل متحد صورت گرفته است. پیش از این نیز بارها سخنانی در باب ناکارایی دفتر قطر مطرح شده بود. دفتر قطر که شش سال پیش و در سال ۲۰۱۱ به نام دفتر سیاسی طالبان در دوحه ایجاد شد، تا کنون نتوانسته گفت‌وگوی سازنده‌ای میان طالبان و حکومت افغانستان شکل بدهد.
در همین حال، روی‌کردهای جهانی خصوصاً رویکرد سازمان ناتو در قبال گروه‌های تروریستی و حتا موضع‌گیری‌های حکومت افغانستان در قبال طالبان تغییر کرده است. رییس‌جمهور دونالد ترمپ در سخنرانی‌اش در مقر سازمان ملل متحد، طالبان را در ردیف گروه‌هایی تروریستی‌ای چون القاعده قرار داد. ایالات متحده امریکا که با اعلام استراتژی جدیدش، رویکرد تهاجمی بیشتری در امروز مبارزه با تروریزم در پیش گرفته است، سه هزار نیروی اضافی به افغانستان می‌فرستد. این کشور از ناتو نیز خواهان همکاری شده و سازمان ناتو هم تصمیم به فرستادن نیروی بیشتر به افغانستان گرفته است.
هم‌زمان با آن، امریکا شروع به تجهیز و تقویت نیروی هوایی افغانستان کرده و هلی‌کوپترهای پیش‌رفته‌ِی بلک هاک را در اختیار ارتش افغانستان قرار داده است. ادبیات رییس‌جمهور غنی نیز نسبت به طالبان تغییر فاحشی پیدا کرده و او پس از حملات خونین طالبان علیه مردم افغانستان گفت که انتقام سختی از آنان خواهد گرفت. این موارد همه حکایت از تغییر رویکرد دفاعی افغانستان به رویکرد تهاجمی دارد.
هر چند به تازه‌گی نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در امور افغانستان از علاقه‌مندی برای جست‌وجوی راه حل سیاسی بحران افغانستان صحبت کرده است، ولی واقعیت این است که کشور‌هایی که در سنگر طالبان قرار دارند، کوچک‌ترین قدمی برای حل مشکل برنداشته‌اند. با این‌که افغانستان بارها در مورد لزوم گفت‌وگو برای حل مشکل افغانستان با حضور کشورهای ذی‌نفع صحبت کرده است و قدم‌های عملی نیز در این راستا برداشته، ولی کشورهای حامی طالبان هرگز برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره قدمی برنداشته‌اند‌.
به نظر می‌رسد در این وسط دفتر قطر منفعل‌ترین دفتر برای گفت‌وگوهای صلح باشد. وجود این دفتر پای کشور سومی را نیز به بحران افغانستان می‌کشانَد و زمینه‌ی پیچیده‌شدن بحران را فراهم می‌سازد. از سوی دیگر دفتر قطر مسیر بسیار خوبی برای انتقال کمک‌های پولی کشورهای حامی طالبان به آنان است. به همین دلیل با توجه به موضع‌گیری‌های تازه و شکل‌گیری رویکرد جدید، دفتر قطر ارزش سیاسی خود را کاملاً از دست داده و جز کمک به طالبان، هیچ سودی ندارد. حالا که فصل جدیدی در رابطه به برخورد با طالبان شکل گرفته است، فارغ از حمایت‌های تعدادی از سیاست‌مداران افغان به باقی ماندن دفتر قطر، این دفتر باید بسته شود و همان‌طور که قرینه‌ها نشان می‌دهد روی‌کرد تهاجمی نسبت به طالبان، تا آماده‌شدن این گروه به صلح، تقویت شود.

اشتراک گذاري با دوستان :