نگرانی یوناما از افزایش اختلاف میان حکومت و رهبران سیاسی

- فاطمه فرامرز

تدامیچی یاماموتو فرستاده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، در گزارش فصل‌وار خود به شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید که حکومت وحدت ملی با مخالفت‌های روزافزون شخصیت‌های سیاسی مواجه شده است. او می‌گوید شکل‌گیری ایتلاف نجات برای افغانستان که متشکل از سران سه حزب است و در شمال افغانستان به‌صورت کلی و در سایر نقاط افغانستان به‌صورت نسبی نفوذ دارد، یک بلوک مخالف حکومت را خلق کرده است.
در این گزارش آمده است که حمله‌ی انتحاری ۳۱ ماه می سال جاری بر منطقه‌ی دیپلومات‌نشین شهر کابل باعث اعتراض کسانی شد که خواهان تأمین امنیت شهروندان بودند. این معترضان ادعا داشتند که حکومت در تأمین امنیت شهروندان عاجز است و این باور زمانی تشدید یافت که چندین تن از معترضان در جریان اعتراض توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیدند. به گفته‌ی آقای یاماماتو، حوادثی که به دنبال حمله‌ی انتحاری در منطقه‌ی دیپلومات‌نشین کابل رخ داد، باعث ایجاد فاصله میان رییس‌جمهور غنی و اعضای کلیدی حزب جمعیت اسلامی شد.
هم‌چنان در این گزارش آمده است که در این جو سیاسی و امنیتی که ایتلاف نجات با اشتراک بعضی از اعضای بر حال حکومت وحدت ملی شکل گرفت، هر دو رهبر حکومت وحدت ملی دوباره بر سر انتصاب‌ها که قبلاً سبب اختلاف‌شان شده بود، به توافق رسیدند و در جریان تهیه‌ی این گزارش، رییس‌جمهور نامزدان جدید برای وزارت‌ داخله و اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی را معرفی کرد و تمام ۹ کمیشنر کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی را برطرف و به جای‌شان کمیشنران تازه گماشت.
آقای یاماموتو در گزارش خود، رابطه‌ی رییس‌جمهور غنی با عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش اسلامی و معاون اول ریاست جمهوری که متهم به آزار و اذیت و تجاوز جنسی بر رقیب سیاسی خود است، را هم وخیم می‌خواند و علاوه می‌کند با وجودی که شایعاتی مبنی به برگرداندن آقای دوستم توسط مأموری از سوی رییس‌جمهور، از ترکیه سر زبان‌ها بود، آقای دوستم هم‌چنان در انقره مانده و ظاهراً آن‌جا زیر درمان است.
نماینده‌ی سازمان ملل در گزارش خود آورده است که به تایخ ۲۲ جون، کمیسیون مستقل انتخابات، ۷ جولای ۲۰۱۸ را تاریخ دقیق برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی اعلان کرد. او می‌افزاید که اعلان تقویم انتخابات باعث تصمیم‌گیری‌های آنی فعالان سیاسی شد و در هفته‌های بعدی‌اش اپوزیسیون‌های جدید شکل گرفتند.
آقای یاماموتو می‌گوید که بعد از شکل‌گیری ایتلاف برای نجات افغانستان، به تاریخ ۱ اگست عطامحمد نور در شهر مزار شریف گردهم‌آیی اعتراضی را رهبری کرد که اعضای دیگر حزب جمعیت مانند عبدالله عبدالله و صلاح‌الدین ربانی در آن حضور نداشتند.
طبق این گزارش، در همین روز، یک گردهم‌آیی اعتراضی در شهر جلال‌آباد برگزار شد و شورای شرق ابراز وجود کرد. هیأت موسس شورای شرق به تعقیب گردهم‌آیی‌شان، به مزار شریف سفر کردند تا با عطامحمد نور بحث داشته باشند. به گفته‌ی فرستاده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل، اپوزیسیون دیگری متشکل از اعضای کابینه‌ی آقای کرزی تحت عنوان محور مردم افغانستان نیز ابراز وجود کرد.
بر اساس گزارش آقای یاماموتو، بعد از اعلان تاریخ انتخابات، اپوزیسیون‌ شورای حراست و ثبات افغانستان به رهبری آقای عمر داوودزی، وزیر پیشین داخله و آقای عبدرب‌الرسول سیاف یکی از رهبران مجاهدین، فعالیتش را تشدید کرد و هم‌چنان آقای انوارالحق احدی رهبر جبهه‌ی ملی نوین به دیدار آقای دوستم به ترکیه رفت.
مطابق به این گزارش نماینده‌ی سازمان ملل، این اپوزیسیون‌ها از فساد در ارگان‌های امنیتی، وضعیت بد اقتصادی و تمرکز قدرت در ارگ ریاست‌جمهوری انتقاد می‌کنند.
آقای یاماموتو می‌گوید وضع امنیتی در سه ماه اخیر وخیم‌تر شده است، سقوط و دوباره گرفتن ولسوالی‌ها، بیشترین زیان را به غیرنظامیان می‌زند.
او علاوه می‌کند قتل عام در قریه‌ی میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل، نمونه‌ی آسیب‌هایی است که مردم با سقوط ولسوالی‌ها متحمل می‌شوند.
بنا بر گزارش آقای یاماموتو، مرکز شهرها هم بارها هدف حملات انتحاری قرار گرفته که حمله‌های انتحاری بر مسجد جوادیه در شهر هرات و مسجد امام زمان در ناحیه‌ی یازدهم شهر کابل بیش‌ترین تلفات را در پی داشته‌اند.
فرستاده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل اضافه می‌کند که با این حال حکومت تعهد سپرده است تا شمار کماندوها را افزایش دهد و طی برنامه‌ای چهار ساله، تا سال ۲۰۲۱ بر ۸۰ درصد خاک افغانستان تسلط کامل داشته باشد.
آقای یاماموتو بر اساس گزارش یوناما می‌گوید که از اول جنوری تا سی‌ام جون ۲۰۱۷، ۵ هزار و ۲۴۳ حادثه‌ی امنیتی رخ داده که در پی ‌آن‌ها یک هزار و ۶۶۲ نفر کشته و ۳ هزار و ۵۸۱ نفر زخمی شده‌اند و در جریان تهیه‌ی گزارش، حکومت و طالبان بارها ولسوالی‌ها را معاوضه کرده‌اند که در نتیجه‌ی آن خسارات زیادی به هر دو طرف وارد شده است.
مطابق به این گزارش نماینده‌ی سرمنشی سازمان ملل، حکومت افغانستان ۶۲۹ عملیات مبارزه با مواد مخدر را اجرا کرده که طی آن ۵۶۹ کیلو‌گرام هیرویین، ۹ هزار و ۶۴۴ کیلو‌گرام مورفین، ۴ هزار و ۸۴۱ کیلو گرام تریاک، ۲۵ کیلو‌گرام میتافیتامین، ۲ هزار و ۸۶۷ کیلو‌گرام چرس، ۷ هزار و ۸۶۸ کیلو‌گرام مواد مخدر جامد، ۲۰ هزار و ۳۳۸ لیتر مواد مخدر مایع، ۷۲۲ کیلو گرم تابلیت کا، ۱۰۳ عراده وسایط نقلیه، ۳۴ میل سلاح، ۱۷۷ دستگاه گوشی همراه و سه کارخانه‌ی تولید هیرویین را کشف و ضبط و به تعداد ۷۰۸ نفر را در پیوند به تولید و چاقاق مواد مخدر بازداشت کرده است.
در این گزارش نماینده‌ی سازمان ملل آمده است که پروسه‌ی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان محسوس نبوده و نتیجه‌ای نداشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :