افغانستان و میانمار: جنگ، مواد مخدر و صلح

- نویسنده: آستین بودتی - منبع: مجله دیپلومات - برگردان: احمد هلمندی

تجارت غیر قانونی مواد مخدر به صلح در افغانستان و میانمار آسیب می‌رساند. هنگامی که حکومت‌های ایتلافی متزلزل در افغانستان و میانمار برای استقرار صلح در دو کشوری که متحمل طولانی‌ترین جنگ‌های داخلی آسیا بوده‌اند تلاش می‌کنند، خبرنگاران بر عوامل نظامی و سیاسی‌ا‌ی که بر مذاکرات صلح اثر دارد تمرکز کرده‌اند، ولی به اقتصاد شورش‌گری توجه نمی‌کنند. افغانستان و میانمار بیشترین سهم را در تجارت غیر قانونی مواد مخدر جهان که شاهرگ حیاتی جنبش‌های مخالف مسلح و سازمان‌های تروریستی از جنوب شرق آسیا تا خاور میانه‌ی بزرگ می‌باشد دارند.
کارتل‌های فریب‌کار مانند جنبش‌های انقلابی، ممکن است نسبت به صلح با دولت‌هایی که آن‌ها را از سود بازار سیاه محروم می‌کنند، بی‌میل باشند. مجله‌ی دیپلومات با چند تن از مأمورین خاص پیشین ریاست مبارزه با مواد مخدر (Drug Enforcement Administration)، بزرگترین سازمان مبارزه با مواد مخدره ایالات متحده امریکا، به خاطر ملاحظات‌شان در باره‌ی مواد مخدر و جنگ تماس گرفت.
جفری هِگینز مأمور ویژه‌ی سابق نظارتی اظهار کرد: «تجارت مواد مخدر در کشورهایی که بازارهای غیرقانونی دارند، جنگ را طولانی و بی‌ثباتی را تقویت می‌کند، بین بی‌قانونی و بازارهای غیر قانونی مواد مخدر در جوامعی مثل افغانستان و میانمار ارتباط وجود دارد.»
از افغانستان، طالبان و گروه‌های مرتبط، شامل سازمان‌هایی که ایالات متحده آن‌ها را به عنوان تروریست می‌شناسد مانند شبکه‌ی حقانی و تحریک طالبان پاکستان به اصطلاح هلال طلایی، تجارت غیر قانونی مواد مخدر را از اوایل سال ۲۰۰۰ کنترول می‌کنند. در میانمار ملی‌گرایان اقلیت و جنبش‌های جدایی‌طلب که «گروه‌های مسلح قومی» نامیده می‌شوند از هلال طلایی سود برده، به مانند افغانستان مواد مخدر جنوب‌شرق آسیا را تولید می‌کنند. این اقتصادهای زیرزمینی به شورشیان در هر دو کشور اجازه می‌دهد تا برای خرید سلاح، فراهم‌آوری سرمایه برای دهه‌ها شورش و برای جلوگیری از استقرار صلح برای سال‌های آینده به کارمندان دولت رشوه بدهند.
کارمند ارشد سابق ریاست مبارزه با مواد مخدر (Drug Enforcement Administration) که درخواست کرد نامش فاش نشود، توضیح داد که چطور اغلب مصلحت‌گرایی و نفع شخصی شورشیان را درگیر تجارت غیر قانونی تجارت مواد مخدر می‌کند: «در ابتدا شورشیان به دلایل ایدیولوژیک، مواد مخدر را نمی‌پذیرند، همچون طالبان که مواد مخدر را حرام دانستند، بعداً آن‌ها از اربابان غیر وابسته مواد مخدر محافظت خواهند کرد و استدلال می‌کنند که سودش به خیرِ الله کمک خواهد کرد، در نهایت آن‌ها خودشان مستقیماً وارد تجارت مواد مخدر خواهند شد، این طور پول، آن‌ها را فاسد می‌کند.»
او طالبان را با این‌که بر تجارت مواد مخدر تسلط دارند، ولی دخالت در آن را انکار می‌کنند، با نیروهای مسلح انقلابی خلق کلمبیا (فارک) که سال ۱۹۶۰ جنبش انقلابی را آغاز کردند و صرفاً به خاطر دفاع از حقوق کارگران و دهقانان بود و به بزرگترین کارتل‌های مواد مخدر در جنوب قاره امریکا تبدیل شد، مقایسه کرد. گر چه فارک پیمان صلح را سال پیش با دولت کلمبیا امضا کرد، ولی بعضی از فرماندهان‌شان انحلال و غیرمسلح‌شدن را نپذیرفتند، احتمالاً به این خاطر که ثروت زیادی را از تجارت غیر قانونی مواد مخدر به دست آورده‌اند. بنا بر این مدل فارک برای دولت‌های افغانستان و میانمار که در تلاش پیمان‌نامه‌های صلح خودشان هستند، می‌تواند حاوی درس‌هایی باشد.
همان طوری که برای فرماندهان فارک اتفاق افتاد، سود مواد مخدر می‌تواند بین شورشیان و ایدیولوژی‌های‌شان فاصله بیندازد. جفری هِگینز مامور ویژه‌ی سابق به تعقیب قانونی و بازداشت حاجی باغچو قاچاق‌چی افغانِ مواد مخدر که با طالبان ارتباط داشت کمک کرد. دولت افغانستان یکی از فرماندهان ارشد طالبان را که در تجارت مواد مخدر سهم داشت، سال پیش بازداشت کرد و رهبر سابق طالبان ملا اخترمحمد منصور ثروت هنگفت شخصی از طریق مواد مخدر جمع کرده بود.
الیو یَنگ زنِ جنگسالار میانمار که اوایل امسال درگذشت، امپراطوری مالیای که توسط مواد مخدر تقویت می‌شد را ساخت. سای تانت زین پیو یکی از ساکنان ایالت «شان» که دارای چندین گروه قاچاق‌چی مسلح قومی است، می‌گوید: «تولید مواد مخدر چنان پر سود است که با وجود این‌که جنگجویان رده‌ی پایین گروه‌های مسلح که با سربازان دولتی می‌جنگند، در فقر زنده‌گی می‌کنند، افراد بلندپایه این گروه‌ها ثروتمند می‌شوند، به نظر می‌رسد که برای بعضی از رهبران گروه‌های مسلح قومی، به خاطر امتیاز و ثروتی که خودشان و خانواده‌شان از آن بهره‌مند‌اند، بسیار مشکل است که بتوانند با دولت قرارداد کلی صلح امضا کنند.» هر پیمان صلحی، احتمالاً جنگ‌سالاران افغانستان و میانمار را مجبور می‌کند که از تولید و فروش مواد مخدر دست بکشند.
تجارت مواد مخدر در کوتاه‌مدت با اجازه‌دادن به ادامه‌ی شورش‌گری و در درازمدت با ترغیب جنگ‌سالاران به ادامه‌ی جنگ در افغانستان و میانمار پروسه صلح را خراب می‌کند. مایک ویگیل رییس عملیات‌های بین‌المللی ریاست مبارزه با مواد مخدر به مجله‌ی دیپلومات گفت: «شورشیان و جنگ‌سالاران بیش از پیش به پول به دست آمده از مواد مخدر برای تأمین مالی مبارزه مداوم برای قدرت و قلمرو متکی می‌شوند، سود مواد مخدر به آ‌ن‌ها اجازه می‌دهد تا سلاح بخرند و معاش نیروهای شورشی را بپردازند. تجارت مواد مخدر همچنان به قاچاق‌چیان اجازه می‌دهد که به کارمندان دولت رشوه بدهند تا تلاش‌هایی که علیه‌شان صورت می‌گیرد را منحرف بسازند.» بعضی از کارمندان دولتی در افغانستان و میانمار، با روی آوردن به تجارت غیر قانونی مواد مخدر، نقش سست فعلی‌شان برای حاکمیت قانون و مبارزه با جنگ‌سالاران را با خطر مواجه ساخته‌اند.
سه تن از مأمورین ویژه‌ی سابق که مجله دیپلومات با آن‌ها مصاحبه کرد، پیشنهادهای مختلفی برای این‌که چطور ریاست مبارزه با مواد مخدر با این‌که در هر دو کشور عملیات انجام داده است، می‌توانست با ابتکار محلی در خارج برای گره‌گشایی از جنگ و برقراری صلح دست بزند، ارایه دادند.
هِگینز استدلال می‌کند: «اگر آن‌ها (افغانستان و میانمار) قادر نیستند تا متخلفان قدرتمند را مورد پیگرد قانونی قرار بدهند، می‌توانند با کشورهای دیگر برای استرداد این مجرمان به سیستم‌های قضایی مطمین‌تر کار کنند.» (مانند دولت افغانستان که حاجی باغچو را به ایالات متحده استرداد کرد.)
هِگینز اضافه کرد: «ریاست مبارزه با مواد مخدر برای موفقیت به همکاری کشورهایی مانند افغانستان و میانمار نیاز دارد، با فساد اداری مبارزه بیشتری صورت بگیرد، بودجه نهادهای اجرای قانون بیشتر شود و مجازات قاچاق‌چیان مواد مخدر و دیگر اربابان جنایت، شدت بگیرد.
مقام بلندرتبه‌ی سابق ریاست مبارزه با مواد مخدر افزود: «ریاست مبارزه با مواد مخدر مستقیماً درگیر مذاکرات و شرکت‌کننده در موافقت‌نامه‌ی صلح نیست، این موضوع جزیی از اساسنامه این ریاست نیست.» ریاست مبارزه با مواد مخدر به عنوان سازمان امنیتی امریکا حاکمیت قانون را اجرا می‌کند نه قانون جنگ را. این کارمند پیشین ادامه داد: «به هر حال ریاست مبارزه با مواد مخدر می‌تواند در شناسایی بازی‌گرانی که در تجارت مواد مخدر دست دارند، برای این که بعداً عامل هر نوع معاهده صلح باشند، همکاری کند، نهادهای دولتی مانند وزارت دفاع و وزارت خارجه باید در این مورد تصمیم بگیرند.»
ویگیل رییس عملیات‌های بین‌المللی ریاست مبارزه با مواد مخدر یک دیدگاه کلی درباره‌ی این‌که چطور مبارزه با مواد مخدر در افغانستان و میانمار به پیش برود، دارد:
برای بازداشتن دهقانان از کشت کوکنار به انکشاف اقتصادی در مقیاس بزرگ نیاز است. همچنین این کار باید یکجا با انکشاف زیربناها صورت بگیرد. کشورهای کمک‌کننده باید قدم‌های مهمی برای مساعدت در هر دو بخش بردارند، برای این‌که نیروهای شورشی به موافقت‌نامه‌ی صلح تن بدهند، نیازمند ایتلاف کشورهای شایسته هستیم تا روی شورشیان فشار وارد کنند. اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر باید از نزدیک با دیگر نهادهای ایالات متحده امریکا کار کند تا با هر دو کشور (افغانستان و میانمار) همکاری شود و جلو افتادن پول مواد مخدر به دست شورشیان گرفته شود. ما باید پول را مورد تعقیب قرار بدهیم و بنیان حقوقی داشته باشیم تا سود عظیم مواد مخدر سلب و تصاحب شود.
تفاوت میان افغانستان و میانمار شاید از استراتژی قابل تکرار جلوگیری کند. در حالی که امریکا فقط نقش مشورتی را در میانمار بازی می‌کند، در افغانستان اما غالباً ماموریت‌های مبارزه با مواد مخدر را به عنوان بخشی از تعهد گسترده مبارزه با تروریسم رهبری می‌کند. طالبان از جنبش مذهبی کهنه‌گرا نماینده‌گی می‌کند، ولی گروه‌های مسلح قومی (در میانمار) غالباً به خاطر نارضایتی سیاسی اجتماعی به وجود آمدند. همچنان تجارت غیر قانونی مواد مخدر صرفاً بخشی از جنگ‌های داخلی، نزاع قومی و تعصب مذهبی را به میان آورده است. در هر حال کارمندان سابق ریاست مبارزه با مواد مخدر یکسان به یک موضوع اشاره کردند: «باید یک تعهدی وجود داشته باشد که از طریق پروسه صلح، تجارت مواد مخدر متوقف خواهند شد، خواه قبل یا بعد از مذاکرات باشد.»

اشتراک گذاري با دوستان :