معاون دوم رییس‌جمهور: قوم‌گرایی اداره را فاسد کرده است

۸صبح، کابل: سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، با اشاره به ترتیب رهنمود قوم‌گرایانه ثواب‌الدین مخکش از مسوولان ارشد اداره امور، گفته است که با قوم‌گرایی خلق مردم تنگ و اداره فاسد شده است.
آقای دانش که روز یک‌شنبه در مراسم معرفی سرپرست جدید وزارت احیا و انکشاف دهات صحبت می‌کرد، گفت: «مهم‌ترین نکته دیگری که باید مورد اشاره قرار گیرد، پدیده شوم دیگری است که در این ایام واقعاً خلق مردم افغانستان را تنگ و اخلاق اداره را فاسد کرده است. این پدیده شوم عبارت است از قوم‌گرایی‌ها و گرایش‌های متعصبانه شوونستی که متاسفانه در سطوح مختلف جوانان، فرهنگیان و روشنفکران و حتا در ادارات دولتی ما نیز نفوذ یافته است. امروز نفرت‌پراکنی‌های قومی و زبانی، وحدت ملی و حتا امنیت ملی ما را به مخاطره افکنده است.»
سرور دانش از اقدام اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور برای معرفی ثواب‌الدین مخکش به لوی سارنوالی، استبقال کرده می‌گوید که در این اقدام نباید رییس‌جمهور تنها گذاشته شود. آقای دانش گفت: «بیایید در این حرکت، رییس‌جمهور را تنها نگذاریم و چنین نباشیم که قوم‌گرایی کسی دیگر را مذمت ولی قوم‌گرایی خود را ستایش کنیم. ما نباید در تقبیح قوم‌گرایی هم قوم‌گرایی کنیم، بلکه همه‌ی ما در هرجا و در هر موقعیتی که هستیم، از معاون رییس‌جمهور تا وزیر و وکیل و تا رهبران سیاسی و حزبی و مدیران دولتی، همه‌گی در برابر حرکت‌های نفرت‌انگیز قوم‌گرایانه، برخورد قاطع نماییم و عناصر متعصب افراطی را زیر بغل نگیریم و آنان را از خود برانیم و حتا بیاییم از نگاه حقوقی، قانونی و اداری کاری کنیم که بعد از این، این نوع حرکت‌ها جرم‌انگاری شود و استخدام چنین افرادی در اداره ممنوع قرار داده شود و حداقل کسی که در اداره عامه و در سلک خدمات ملکی، مرتکب چنین اعمالی شود، از اداره اخراج و تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار گیرد.»
اشرف‌غنی رییس‌جمهور، اخیراً به لوی سارنوالی دستور داد تا در‌باره محتوای سند قوم‌گریانه ثواب‌الدین مخکش تحقیق کند. براساس سندی که ابتدا توسط روزنامه اطلاعات روز افشا شد، آقای مخکش رهنمودی را برای حذف کارمندان غیرپشتون تهیه و آن را با دیگر کارمندان پشتوان این اداره به اشتراک گذاشته است. در این سند تاکید شده کسانی که با تیم آنان هم‌نوایی ندارند باید برکنار و به‌جای شان کارمندان جدیدی از قوم پشتون جابه‌جا شوند.
اشرف‌غنی محتوای این سند را تاثرآور خوانده و از لوی سارنوالی خواسته تا در این باره تحقیقات جدی انجام شده و با عامل یا عاملان آن مطابق قانون برخورد کند.
در همین‌حال، جمشید رسولی سخنگوی لوی‌سارنوالی می‌گوید که تحقیقات در این باره آغاز شده است. آقای رسولی به روزنامه ۸صبح گفت: «در پیوند به این موضوع اداره لوی سارنوالی بررسی‌های خود را آغاز کرده است. روز گذشته(شنبه) سارنوالی مربوطه بررسی‌های خود را آغاز کرده و موضوع به شکل شفاف، بی‌طرفانه و همه‌جانبه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت عدالت و انصاف چیزی که قانون حکم بکند رعایت می‌شود. همکاران ما در تلاش بررسی این قضیه هستند و آنچه که نتیجه بررسی‌ها بر رویت شواهد و اسناد به‌دست‌شان قرار بگیرد، تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.»
سخنگوی لوی‌سارنوالی در باره این که ثواب‌الدین مخکش هم‌اکنون در کجا به سر می‌برد و آیا تحقیقات از شخص او نیز آغاز شده است یا خیر، جزییاتی ارایه نکرد.
او هم‌چنین در باره این‌که در جریان تحقیق بخش دیگری از کارمندان اداره امور نیز تحت تحقیق قرار خواهند گرفت یاخیر، جزییات نداد.

اشتراک گذاري با دوستان :