مرتضوی: حکومت وحدت ملی با وجود قبول میراث بد،‌ دست‌آوردهای خوبی دارد

- فاطمه فرامرز

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری با ارایه‌ی گزارشی از کارکرد سه ساله حکومت وحدت ملی، می‌گوید با آن‌که این حکومت میراث قابل قبولی از «هیچ لحاظی» از حکومت قبلی نگرفت، اما توانست در طول سه سال اخیر در زمینه‌های مختلفی اقدامات مؤثر و دست‌آوردهای خوبی داشته باشد.
آقای مرتضوی که روز یک‌شنبه دوم میزان، در یک کنفرانس خبری از دست‌آورد‌ها و کارکرد حکومت وحدت ملی گزارش می‌داد، گفت که حکومت وحدت ملی اداره‌ای را به میراث گرفت که با چهارصد میلیون دالر کسر بودجه مواجه بود. به گفته‌ی او، این حکومت هم‌زمان با آغاز کارش، با بیش از چهارصد هزار نفر بی‌کار مواجه شد. مرتضوی افزود که این افراد قبلاً با نیروهای بین‌المللی کار می‌کردند اما پس از خروج نیروهای بین‌المللی، بی‌کار شدند.
شاهحسین مرتضوی ابراز داشت که در آغاز کار حکومت وحدت ملی، وضعیت امنیتی نیز شکننده بود و سیاست خارجی دولت هم با کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده امریکا در ابهام قرار داشت، اما حکومت وحدت ملی با آغاز به کارش، روابط خارجی خود با کشورهای حامی افغانستان از جمله ایالات متحده را تنظیم کرد و روابط خود را با جامعه‌ی جهانی استراتژیک و تعریف‌شده ساخت. سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افزود: «پس از این که رییس‌جمهور مسوولیت حکومت را به عهده گرفت، اولین اقدامش برای قناعت‌دادن کشورهای مختلف جهان، برای ادامه‌ی کمک و حمایت از مردم افغانستان بود. شما شاهد استید روزی که رییس‌جمهور مراسم تحلیف را به جا می‌آورد، حداقل شصت درصد از بالون‌های امنیتی که در فضای شهر کابل بود، در حال جمع‌شدن بودند، نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان بودند و حتا ایالات متحده امریکا به این باور رسیده بود که در حد ۶۰۰ تا ۸۰۰ سرباز خود را در سطح سفارت‌خانه‌ها نگه دارد و دیگر به مأموریت خود پایان دهد، ماه‌ها وقت گرفت تا رییس‌جمهور یکبار دیگر جهان را برای ادامه‌ی کمک به مردم و دولت افغانستان متقاعد بسازد.»
شاه‌حسین مرتضوی توشیح قانون حق دست‌رسی به اطلاعات را یکی دیگر از دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی خواند و افزود که حکومت تاکنون بیشترین اقدامات حمایتی از فعالیت آزاد رسانه‌ها و آزادی بیان را انجام داده است. او گفت هرچند فرهنگ دادن معلومات هنوز در افغانستان نهادینه نشده اما حکومت تلاش دارد تا با استفاده از این قانون، زمینه‌ی دست‌رسی رسانه‌ها به اطلاعات را فراهم سازد.
آقای مرتضوی می‌گوید که طی سه سال اخیر در فرهنگ حکومت‌داری نیز تغییر آمده و نهادهای حکومتی بر اساس قانون مکلف به پاسخ‌دهی ‌اند و بیشتر کارها در قالب شوراها صورت میگیرد. او تأکید کرد که رییس‌جمهور تنها مسوولیت مدیریت این شوراها را به عهده دارد. آقای مرتضوی افزود: «تنها تصمیم‌گیرنده در این شوراها، رییس‌جمهور نیست ولی شوراها به صورت تخصصی برنامه‌ها را تعقیب می‌کنند. در بخش امنیتی، شورای امنیت ملی هست، در بخش اقتصاد، ترانزیت و تجارت، شورای عالی اقتصاد هست و شورای عالی حاکمیت قانون در بخش تقنین و مبارزه با فساد هست، شورای عالی شهری هست، کمیسیون تدارکات ملی هست که قراردادها را به صورت جدی و شفاف دنبال می‌کند و تمام قراردادها را معیاری و در مطابقت با قانون می‌سازد تا از حیف و میل امکانات جلوگیری شود. شورای عالی مهاجرین است که به مشکلات بیجا شده‌ها و مهاجرین رسیده‌گی میکند. شورای عالی مبارزه با حوادث است که به رویدادهای طبیعی‌ای که در گوشه و کنار کشور رخ می‌دهد، رسیده‌گی می‌کند، جدیداً شورای عالی برای امحای فقر نیز ایجاد شده است.»
وی تأکید کرد که در تمام این شوراها، وزارت‌خانه ها، نهادها، شخصیت‌های مرتبط به این موضوعات حضور دارند. به گفته‌ی آقای مرتضوی، تمام موضوعات به صورت تخصصی بحث می‌شود و رییس‌جمهور صرفاً این جلسات را مدیرت، آغاز و جمع‌بندی می‌کند.
شاه‌حسین مرتضوی گفت که کار در حکومت وحدت ملی به صورت جمعی، مسلکی و تخصصی صورت می‌گیرد و این یکی از دست‌آوردهای مهم حکومت وحدت ملی به شمار می‌رود. او تأکید کرد که این حکومت می‌خواهد کار‌دسته‌جمعی را به عنوان یک فرهنگ نهادینه سازد و تنها یک فرد در ارگ تصمیم‌گیرنده نباشد.
سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری گفت که حکومت وحدت ملی در زمینه‌ی روابط خارجی خود نیز دست‌آوردهای مهمی طی سه سال اخیر داشته است. او با اشاره به پنج حلقه سیاست خارجی حکومت که در زمان تحلیف رییس‌جمهور بیان شده بود، گفت که دولت در تمام این حلقه‌ها با دستآوردهای خوبی همراه بوده است. به گفته‌ی او، افغانستان به جز از پاکستان با تمام کشورهای منطقه و جهان روابط خوبی دارد. شاه‌حسین مرتضوی گفت: «ما فرهنگ رابطه‌ی دولت‌محور را در افغانستان بنا نهادیم و کشورهایی که منافع سیاسی‌شان را می‌خواهند از طریق رابطه با گروه‌های تروریستی دنبال کنند، باید درک کرده باشند که این نوع رابطه را با افغانستان پایان دهند، چون این نوع رابطه نه تنها به ثبات کمک نمی‌کند بلکه می‌تواند یک تهدید دیگر برای منطقه باشد.»
آقای مرتضوی در رابطه با وضعیت امنیتی گفت که نیروهای امنیتی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ هفت مرحله‌ی جنگ را سپری کرده‌اند. او علاوه کرد که در برخی ماه‌ها تمام شب قول اردوهای افغانستان با بیست گروه مختلف تروریستی مصروف جنگ بودند و روزانه شمار زیادی «شهید و زخمی» داشته‌اند. آقای مرتضوی تأکید کرد که «تروریستان» دیگر توان جنگ جبهه‌های را در برابر نیروهای امنیتی ندارند و ناچار ماهیت جنگ را تغییر داده‌اند و از طریق حمله بر مساجد و نمازگزاران و غیرنظامیان، می‌خواهند در جامعه رعب ایجاد کنند.
سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری گفت که طبق یک پلان چهار ساله، شش میلیارد دالر روی تقویت نیروهای امنیتی سرمایه‌گذاری می‌شود. او افزود: «چرخ‌بال‌های بلک هاگ در راه اند، به تعداد ۱۵۹ فروند تا ختم سال ۲۰۲۱ می‌رسد که یک بخش آن ترانسپورتی است ولی بخش دیگرش نظامی است و بر اساس پلان چهار ساله، ما می‌توانیم به ۸۰ درصد جغرافیا، حاکمیت مطلق داشته باشیم.»
آقای مرتضوی از تمرکز ویژه به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی گفت و یادآور شد که هر شهرک دولتی که ایجاد می‌شود، یک بخش آن برای خانواده‌های شهدا در نظر گرفته می‌شود. سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری اذعان کرد که حکومت وحدت ملی در بخش تجارت، ترانزیت و اقتصاد دست‌آوردهای ملموس و عینی داشته است. او افزود که تلاش بر این است که چین از طریق افغانستان به ایران وصل شود و با وصل‌شدن ایران و چین از طریق افغانستان، جدا از این فرصت مهم ترانزیتی که در منطقه به‌وجود می‌آید، افغانستان تنها از صادرات سنگ می‌تواند سالانه ۴۰۰ میلیون دالر عاید داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :