وزارت احیا و انکشاف دهات در سه سال حکومت وحدت ملی

- اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات

مروری بر دست‌آوردهای سه ساله‌ی وزارت احیا و انکشاف دهات نشان می‌دهد که حکومت وحدت ملی، روی تقویت و رشد اقتصاد روستاییان و کاهش فقر، تلاش‌های جدی را دنبال کرده و نتایج خوبی را به دست آورده است. نتایجی که در مدت مشابه در گذشته، بی‌پیشینه است. چنان که بر بنیاد آمارهای رسمی، وزارت احیا و انکشاف دهات تحت رهبری انجنیر نصیراحمد درانی، تا پایان ماه اسد سال روان، ۴۰ هزار و ۹۶۷ پروژه را در سکتورهای ترانسپورت، آب‌رسانی و حفظ‌الصحه‌ی محیطی، آب‌یاری، برق‌رسانی، تعلیم و تربیت، صحت، معیشت، انکشاف محل، ارتقای ظرفیت، تقویت اقتصاد روستایی، مصونیت اجتماعی، کاریابی برای صلح و بخش‌های دیگر، با سرمایه‌گذاری بالاتر از ۹۱۶ میلیون دالر تطبیق کرده است. با تکمیل این پروژه‌ها، ۱۱میلیون و ۳۲۵ هزار روستانشین در ۱۸ هزار و ۶۶۹ روستای ۳۸۱ ولسوالی ۳۴ ولایت کشور مستفید شده‌اند.
این پروژه‌ها به دو قسمت بخش‌بندی و اجرا شده‌اند. یک بخش این پروژه‌ها که شامل ۱۲ هزار و ۲۱۳ پروژه می‌باشد، ویژه‌ی کاریابی برای صلح است و بخش دوم آن، ۲۸ هزار و ۷۵۴ پروژه‌ی دیگر است که سایر سکتورها را در بر می‌گیرد.

ایجاد میلیون‌ها روز کاری

ایجاد کار،‌ باعث کاهش بی‌کاری و افزایش درآمد در روستاها شده است. در جریان تطبیق پروژه‌های کاریابی برای صلح در این سه سال، ۱۳ میلیون روز کاری ایجاد و برای ۶۵۰ هزار باشنده‌ی روستایی،‌ کار موقت فراهم شده است. هزینه‌ی جمعی پروژه‌های کاریابی برای صلح، ۸۲ میلیون دالر بوده است. این پروژه‌ها در سه مرحله تطبیق شده‌اند.
در دیگر بخش‌ها، وزارت احیا و انکشاف دهات از آغاز حکومت وحدت ملی تاکنون، با تطبیق ۲۸ هزار و ۷۵۴ پروژه، سکتورهای مختلف را در ۳۴ ولایت کشور، تحت پوشش قرار داده است. هزینه‌ی جمعی پروژه‌ها ۸۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر بوده است.

سهولت ترانسپورتی برای ۲.۷ میلیون روستانشین

بخش دیگر کارکردهای وزارت احیا و انکشاف دهات ترانسپورت است. این وزارت از آغاز کار حکومت وحدت ملی به این‌سو،‌ کار تطبیق ۷ هزار و ۹۵۵ پروژه را به هزینه‌ی ۲۹۹ میلیون و ۴۸۰ هزار دالر تکمیل کرده است تا پس از این، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار روستایی، مشکلی برای اتصال به شهر، مرکزهای درمانی، خدمات اجتماعی و انتقال سریع فرآورده‌های زراعتی‌شان نداشته باشند. رسیدن سریع محصولات به بازار، باعث تقویت اقتصاد دهقانان و باغ‌داران می‌شود. هم‌چنان زودتر رساندن بیماران به مرکزهای درمانی، باعث کاهش مرگ و میر مادران و کودکان و نیز افزایش میزان مصونیت صحی روستاییان می‌شود.

بهره‌مندی ۲.۹ میلیون روستایی از آب آشامیدنی صحی

آب‌رسانی، از دیگر اولویت‌های ما در سه سال گذشته بوده است. از آغاز حکومت وحدت ملی تا پایان ماه سنبله سال روان، برای ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار روستایی، آب آشامیدنی صحی را فراهم ساخته شده است. این خدمات، باعث کاهش فراوان بیماری‌های موسمی و ناشی از نوشیدن آب‌های ناپاک شده است. ساخت شبکه‌های آب آشامیدنی در برخی از نقاط کشور، نیز باعث شده است تا شمار کودکانی که به مکتب می‌روند، بیشتر شوند. زیرا بیشتر روستاییان از دوردست‌ها آب نوشیدنی را توسط مرکب‌ها و به واسطه‌ی کودکان انتقال می‌دادند که با به بهره‌برداری رسیدن این شبکه‌های آب‌رسانی، دیگر به جای مشغولیت در انتقال آب، به سوی مکتب می‌روند و آموزش می‌بینند.
این خدمات،‌ توسط وزارت احیا و انکشاف دهات با ساخت شبکه‌های آب‌رسانی، کندنِ چاه‌های آب آشامیدنی عمیق و سطحی، ساخت ذخیره‌های آب فراهم شده ساخته است.
هم‌چنان در بخش حفظ‌الصحه به منظور کاهش بیماری‌ها در قریه‌ها، هزاران روستا با ساخت تشناب و حمام مصون ساخته شده‌اند. ساخت این تشناب‌ها، میلیون‌ها روستایی را از انتقال امراض توسط مگس‌ها، مصون ساخته و محیط صحی و پاک را برای روستاییان به ارمغان آورده است. هزینه‌ی وزارت احیا و انکشاف دهات در بخش آب‌رسانی و حفظ‌الصحه در جریان حکومت وحدت ملی، ۱۸۴ میلیون و ۲۷۰ هزار دالر بوده است.

افزایش محصولات ۳.۶ میلیون دهقان

برای این‌که حاصلات دهقانان بیشتر و با کیفیت‌تر شود، ما در روستاهای کشور، زمینه‌ی خوبی را با تطبیق پروژه‌های کمک‌رسان، فراهم کرده‌ایم. وزارت احیا و انکشاف دهات در جریان سه سال حکومت وحدت ملی، ۱۹۴ میلیون دالر را در بخش ایجاد زیربناها به منظور افزایش محصولات دهقانان روستایی هزینه کرده است. در جریان این سه سال، برای ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دهقان روستایی، زیربنایی ایجاد شده است که باعث افزایش محصولات زراعتی و باغ‌داری و نیز بهترشدن کیفیت فرآورده‌های زراعتی آنان می‌شود. خدمات زیربناسازی برای دهقانان در روستاها باعث شده است که اقتصاد آنان تقویت و دسترخوان‌شان رنگین شود. آب‌یاری و ساخت کانال‌ها، در بسیاری از ولایت‌ها، باعث شده است که زمین‌های زراعتی بیشتر شود. به وقت رسیدن و ضایع‌نشدن آب، از دیگر مزیت‌های تطبیق این پروژه‌ها است که باعث کیفیت بهتر فرآورده‌های زراعتی و باغ‌داری شده است.
این خدمات زیربنایی با تطبیق ۷ هزار و ۹۷۲ پروژه برای سه میلیون و ۶۰۰ هزار دهقان در روستاها ارایه کرده است.

برق‌رسانی به ۳۴۵ هزار روستانشین

برق‌رسانی از منابع سبز، یکی از برنامه‌های دیگر وزارت احیا و انکشاف دهات در سه سال گذشته بود. در جریان سه سال حکومت وحدت ملی، وزارت احیا و انکشاف دهات، برای ۳۴۵ هزار روستایی، زمینه‌ی بهره‌گیری از نور برق را فراهم کرده است. این خدمات در چارچوب تطبیق یک هزار و ۱۴۳ پروژه به هزینه‌ی جمعی ۳۷ میلیون و ۹۱۸ هزار دالر امریکایی ارایه شده است. ساخت دستگاه‌های تولیدی به ظرفیت ۱۳ هزار و یک صد کیلووات برق آبی، اعمار ۲۵ اتاق برای حفاظت از دستگاه‌های ایجاد شده برای تولید برق و اتصال یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر لاین برق و توزیع یک هزار و ۴۹۲ دستگاه تولید برق آفتابی (سولر) شامل کارکردهای دیگر وزارت احیا و انکشاف دهات در حکومت وحدت ملی است که باعث بهره‌مندشدن ۳۴۵ هزار روستایی از نور برق شده است.

ساختمان‌سازی برای ۴۹۹ مکتب و ۶۴ مرکز صحی

توجه به آموزش و پرورش، از دیگر بخش‌های کاری ما است. چنان که وزارت احیا و انکشاف دهات در جریان سه سال حکومت وحدت ملی، برای ۴۹۹ مکتب بی‌ساختمان، عمارت تعلیمی ساخته است. در کنار این، ۳۹ مرکز آموزشی را نیز ایجاد کرده و نیز ۱۶ هزار و ۶۰ متر دیوار احاطه‌ی مکاتب را نیز ساخته است.
ساخت عمارت برای این ۴۹۹ مکتب به هزینه‌ی ۲۸ میلیون و ۱۲۸ هزار دالر در جریان سه سال گذشته، باعث ایجاد سهولتِ ساختمان و زیربنا برای ۲۵۷ هزار دانش‌آموز و کارمند تعلیم و تربیت شده است.
روستانشنینان مستفید شده از این ساختمان‌ها، از این که فرزندان‌شان هنگام درس دیگر در فضای باز حضور ندارند، از وزارت احیا و انکشاف دهات، سپاس‌گزاری کردند. شاگردان نیز با استفاده از مصونیت ساختمان‌های جدید، دیگر به دلیل‌هایی چون وضعیت بد هوا، درس‌های‌شان را از دست نمی‌دهند.
در سه سال حکومت وحدت ملی، وزارت احیا و انکشاف دهات برای ۲ شفاخانه و ۶۲ کلینیک ساختمان اعمار کرده است. هم‌چنان۸۲۰ متر، احاطه‌ی شماری از مرکزهای صحی را نیز دیوار ساخته است. این پروژه‌ها در سکتور صحت، جمعاً ۱۶۲ پروژه بوده و تطبیق‌شان در ۳۵ هزار روستایی را بهره‌مند ساخته است. هزینه‌ی مجموعی این پروژه‌ها ۴ میلیون و یک‌صد هزار دالر امریکایی بوده است. این مرکزهای صحی، سطح آسیب‌پذیری روستاییان از بیماری‌ها را کاهش داده است.

ایجاد ۵۲ آسیاب و ۵ هزار و ۲۰۰ شغل پایدار

یکی دیگر از بخش‌هایی که وزارت احیا و انکشاف دهات در سه سال حکومت وحدت ملی کار کرده است، بخش معیشت روستایی است. با تطبیق ۳۸ پروژه در سکتور معیشت در روستاهای کشور، ۳۷۶ هزار ۱۴۰ دالر امریکایی هزینه شده است. در این پروژه‌ها وزارت احیا و انکشاف دهات برای روستاییان ۵۲ آسیاب و یک ذخیره ساخته است. با این پروژه‌ها، برای ۵ هزار و ۲۰۰ روستایی زمینه‌های اشتغال پایدار فراهم شده است.

ساخت بیش از سه هزار مرکز اجتماعی

در سه سال گذشته، در چارچوب ۲ هزار و ۸۳۶ پروژه، سه هزار و ۱۸ مرکز اجتماعی، یک مرکز ورزشی، ۵ پارک تفریحی ساخته و نیز ۵ هزار و ۵۶۱ متر دیوار احاطه را اعمار کرده است. از این تأسیسات ساخته شده توسط وزارت احیا و انکشاف دهات، ۶۴۸ هزار روستایی بهره‌مند شده‌اند. هزینه‌ی مجموعی وزارت احیا و انکشاف دهات در سکتور انکشاف محل، ۶۷ میلیون و ۴۰۰ هزار دالر امریکایی بوده است.
هم‌چنان در سکتور ارتقای ظرفیت روستایی، ۵۶ پروژه در جریان سه سال حکومت وحدت ملی توسط وزارت احیا و انکشاف دهات تطبیق شده است. این پروژه‌ها شامل آموزش‌دهی خیّاطی و قالین‌بافی برای یک هزار نفر بوده است، اما پس از آن، زمینه‌ی آموزش برای ۱۷ هزار روستایی مهیا شده است. هزینه‌ی مجموعی این پروژه‌ها، بیشتر از ۶۷۹ هزار امریکایی است.

ایجاد ۴۵ هزار و ۵۰۰ شغل پایدار برای زنان و مردان روستایی

در سکتور اقتصاد روستاها، برای ۴۵ هزار و ۵۰۰ زن و مرد روستایی زمینه‌ی اشتغال را فراهم شده است. این زمینه‌های کاری، با تقویت ۵ هزار و ۳۵ گروپ پس‌انداز، ۵۰۸ اتحادیه‌ی قرضه و پس‌انداز، ایجاد ۱۷۱ گروپ تولیدی، تقویت یک هزار و ۲۸۴ گروپ تولیدی، ایجاد ۵۰۸ اتحادیه‌ی قرضه و پس‌انداز، تقویت ۵۸ اتحادیه‌ی تولیدی، اعطای ۲۹۶ مورد سرمایه‌ی کمکی به اتحادیه‌ها، اتصال ۴۶ گروپ تولیدی روستایی به بازار و حمایت از ۵۹۳ تشبث کوچک و متوسط، توسعه‌ی ۲۴۸ تشبث کوچی‌ها، ۱۰۸ تشبث افراد دارای معلولیت و ۱۶۰ تشبث ولسوالی توسط وزارت احیا و انکشاف دهات فراهم شده است.

آماده‌گی‌ها برای پاسخ به حوادث

وزارت احیا و انکشاف دهات در سه سال حکومت وحدت ملی، برای کاهش میزان احتمال آسیب‌پذیری‌ها در ساحات آسیب‌پذیر ۱۷ پروژه را تطبیق کرده است تا مناطق آسیب‌پذیر از حوادث طبیعی، مصون ساخته شوند. هم‌چنان برای آسیب‌دیده‌گان مواد کمکی توزیع کرده است. از جانب دیگر، این وزارت، مواد کمکی ذخیره را به بسیاری از ولایت‌های کشور انتقال داده تا آسیب‌دیده‌گان حوادث طبیعی و جنگ را دست‌گیری و کمک کند، هم‌چنان با تطبیق ۸ پروژه‌ی کار در مقابل غذا، ۲۳۹ هزار روز کاری در بخش مصونیت اجتماعی ایجاد شده که با این حساب، شمار روزهای کاری ایجاد شده تنها در این سکتور توسط این وزارت به ۲۴۹ هزار و ۹۲۸ روز می‌رسد.

شفافیت و ادغام اداره‌های موازی

یکی از چالش‌های اساسی وزارت احیا و انکشاف دهات، موجودیت ادارات موازی بود که طی یک‌سال و نیم مهم‌ترین اداره‌های موازی از برنامه‌های ملی به ریاست‌های مرکزی ادغام گردید. ادغام ادارات موازی باعث از میان بردن بروکراسی، جلوگیری از فساد مالی و اداری، تقویت هم‌آهنگی، سرعت در ارایه خدمات و تطبیق به موقع پروژه‌ها گردیده است.
در عین حال، در بخش شفافیت نیز گام‌های عملی و مؤثری برداشته شده است. طی سه سال گذشته از اثر ارزیابی دقیق قراردادهای انکشافی بیش از ۱.۸ میلیارد افغانی به دولت صرفه‌جویی شده است.

ارزیابی حضوری مشکلات ۲۹ ولایت

نصیراحمد درانی، وزیر پیشین احیا و انکشاف دهات، پس از مصوبه‌ی شماره‌ ۸ تاریخ ۱۳۹۴/۴/۸ شورای وزیران به منظور افتتاح، به بهره‌برداری سپردن پروژه‌های انکشافی، بررسی فرصت‌ها و مشکلات مردم در ولایات و ارزیابی مشکلات واحدهای دومی این وزارت به ۲۹ ولایت کشور سفر کرده است. این سفرها، دریافت‌ها و شناخت‌های تازه‌ای را برای این رهبری به همراه داشت و باعث شد که پروژه‌ها به صورت درست‌تر در آن ولایت‌ها تطبیق شوند و مشکلی در کارهای انکشافی این وزارت به میان نیاید.

ایجاد بانک اطلاعات و سرعت در اطلاع‌رسانی

وزارت احیا و انکشاف دهات، از آغاز حکومت وحدت ملی تاکنون همواره در تلاش بوده، تا در پروسه‌ی دست‌رسی به اطلاعات سهولت‌های زیاد ایجاد کند. تاکنون براساس حکم مقام عالی ریاست‌جمهوری در مورد تسریع روند اطلاع‌رسانی، قانون اساسی و قانون حق دست‌رسی به اطلاعات، در کنار بانک اطلاعات، یک مرجع جدید تحت نام (مرجع دسترسی به اطلاعات) را در چوکات دفتر سخنگو ایجاد شده است.
خوشبختانه وزارت احیا و انکشاف دهات از نهادهای بودجه‌ای پیشتاز در بخش اطلاع‌رسانی نیز هست. ما با ایجاد بانک دست‌رسی به اطلاعات، زمینه‌ی دست‌رسی به اطلاعات را مساعد ساخته و سرعت دست‌رسی به اطلاعات را بالا برده‌ایم. اکنون با کم‌ترین فرصت می‌توان به اطلاعات زیادی از این وزارت دست‌رسی پیدا کرد.
چنان که وزارت احیا و انکشاف دهات به دلیل ایجاد بانک معلومات، اطلاع‌رسانی به موقع به رسانه‌ها و شهروندان و پاسخ به موقع به فورم‌های تقاضای اطلاعات، در گزارش سالانه‌ی کمیسیون نظارت از دست‌رسی به معلومات در میان واحدهای بودجه‌ای، مقام نخست را گرفته است.

تطبیق برنامه سی‌بی‌آر و جوان‌سازی اداره‌ها

از دیگر دست‌آوردهای وزارت احیا و انکشاف دهات در سه سال گذشته، آوردن اصلاحات، تخصص‌گرایی و جوان‌گرایی است. با تطبیق برنامه‌ی ارتقای ظرفیت برای نتایج (سی‌بی‌آر) کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، استخدام نیروی جوان، متخصص، کارا و با تجربه در ریاست‌های مرکزی و واحدهای دومی وزارت احیا و انکشاف دهات در ولایات، تحرک جدی در بخش‌های مختلف به میان آورده است.
تاکنون از طریق برنامه ارتقای ظرفیت برای نتایج، بیش از ۱۰۰ بست (بست‌های دوم، سوم و چهارم) در وزارت احیا و انکشاف دهات تکمیل شده و اکثریت استخدام‌شده‌گان را جوانان متخصص و با تجربه تشکیل می‌دهد.

پیشتازشدن در مصرف بودجه‌ی انکشافی

قابل یادآوری است که در جریان سه سال حکومت وحدت ملی، وزارت احیا و انکشاف دهات میزان مصرف بلند بودجه‌ی انکشافی را هم داشته است. چنان که بودجه‌ی انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات در سال ۱۳۹۴، ۳۶۶ میلیون دالر امریکایی بود که اصلاحات به میان آمده در سه سال اخیر، باعث مصرف‌شدن ۲۸۰ میلیون از آن میان شد که ۷۷ درصد مصرف را نشان می‌داد، همین طور در سال ۱۳۹۵ این اصلاحات، بیشتر به ثمر رسید و از بودجه‌ی انکشافی ۳۶۱ میلیون دالری، ۲۲۹.۸ میلیون دالر که مصرف شد که ۸۸ درصد مصرف را نشان می‌دهد. این روند با وجود پایان‌یافتن برنامه‌ی همبسته‌گی ملی ادامه دارد و در سال روان هم وزارت احیا و انکشاف دهات بالاترین میزان بودجه‌ی انکشافی‌‌اش را مصرف خواهد کرد.
با مروری بر دست‌آوردهای وزارت احیا و انکشاف دهات، می‌توان گفت که حکومت وحدت ملی، اراده‌ی قاطع و تلاش پی‌گیری برای بهبود وضعیت روستانشینان داشته و در این راه، گام‌های ارزش‌مند و اثرگذاری برداشته است که از هیچ چشمی نمی‌تواند پنهان بماند.

اشتراک گذاري با دوستان :