وزارت معارف سومین‌ پلان استراتژیک خود را اعلام کرد

- ظفرشاه رویی

وزارت معارف سومین پلان استراتژیکش برای انکشاف معارف را ساخته است. بر اساس این پلان، قرار است شمار دانش‌آموزان مکاتب تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی، از ۹.۲ میلیون به ۱۲ میلیون برسد.
این پلان که بر اساس اهداف برنامه‌ی انکشاف پایدار ساخته شده، قرار است بین سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ با هزینه‌ی نزدیک به سه میلیارد دالر اجرا شود.
وزارت معارف می‌گوید که سومین پلان استراتژیک این وزارت روی سه هدف عمده‌ و کلی از جمله بلندبردن کیفیت آموزش و پرورش در مکاتب، دست‌رسی متوازن به آموزش و پرورش، مدیریت و شفافیت در سکتور معارف، متمرکز است. به گفته‌ی این وزارت اصلاح نصاب تعلیمی، بازنگری و انکشاف مواد آموزشی، انکشاف و نهادینه‌سازی سیستم ارزیابی دست‌آوردهای تعلیمی دانش‌آموزان، تربیت و تصدیقی آموزگاران، مدیران مکاتب و نظارت‌کننده‌گان، تهیه و توزیع به وقت کتب درسی و مواد آموزشی در مکاتب و هم‌چنین اعمار و تجهیز مکاتب فراگیر و مجهز، از برنامه‌های زیرمجموعه‌ی پلان بلندبردن کیفیت آموزش و پرورش در کشور است.
وزارت معارف می‌افزاید که شناسایی کودکان خارج از مکتب و بررسی دلایل بیرون‌ماندن آنان از مکتب و هم‌چنین تهیه‌ی برنامه‌های انکشاف معارف در ولایات و ولسوالی‌ها، تأسیس و ارتقای مراکز آموزشی و ارایه‌ی خدمات تعلیمی از راه‌هایی غیر از مکتب از جمله از طریق مساجد و صنف‌های محلی، استخدام بیشتر بانوان آموزگار در مکاتب روستایی و جذب بیشتر دختران در این مکاتب، تدویر برنامه‌های سوادآموزی با استفاده از روش‌های مؤثر و کم‌هزینه، فراهم‌کردن زمینه‌ی آموزش و پرورش برای عودت‌کننده‌گان، بی‌جاشده‌گان و کودکان دارای نیازمندی‌های خاص، تقویت نقش سکتور خصوصی در ارایه‌ی فرصت‌ها و خدمات آموزشی و هم‌چنین تقویت نقش مردم در نظارت از عرضه خدمات آموزشی، بلندبردن سطح آگاهی مردم و جلب کمک‌های مردمی برای آموزش و پرورش شامل اهداف برنامه‌ی دست‌رسی متوازن به معارف می‌شوند. هم‌چنین انجام اصلاحات سازمانی براساس نتایج، تجدید نظر روی چارچوب مشارکت جامعه‌ی مدنی، شریکان انکشافی و سکتور خصوصی در عرصه تعلیم و تربیه، تخصیص منابع براساس نتایج برای عرضه خدمات آموزشی، به کارگیری منابع بشری متخصص، تقویت سیستم‌های شفافیت، پاسخ‌گویی و مبارزه با فساد اداری و همین‌طور تطبیق سیستم مراقبت و ارزیابی برای تصمیم‌گیری‌های بعدی از برنامه‌های زیر مجموعه اهداف مدیریت مؤثر و شفاف در معارف به شمار می‌روند.
مقام‌های وزارت معارف می‌گویند که با اجرای سومین پلان استراتژیک این وزارت، رقم دانش‌آموزان و آموزگاران افزایش چشم‌گیری خواهند یافت و تا سال ۱۴۰۰ رقم دانش‌آموزان از ۹.۲ میلیون به دوازده میلیون تن خواهند رسید.
داکتر ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف، روز یک‌شنبه دوم میزان، در مراسم رونمایی سومین پلان استراتژیک این وزارت گفت که با اجرای این استراتژی، سه و نیم میلیون کودکی که هم‌اکنون بیرون از مکتب مانده‌اند نیز شامل مکتب خواهند شد. آقای شنیواری افزود: «نظر به پلان استراتژیک ما، در سال ۲۰۲۱ ان‌شاءالله تعداد شاگردان و معلمین ما زیاد می‌شوند و امروز تقریباً سه‌ و نیم میلیون شاگرد ما بیرون از مکتب هستند و آن‌ها به مکتب آورده می‌شوند، یعنی تعداد متعلمان به دوازده میلیون و تعداد استادان هم به بیش از سه‌صد هزار تن خواهد رسید. هم‌چنان فعلاً ما شانزده هزار و چهارصد مکتب داریم که تقریباً پنجاه درصدشان فاقد ساختمان هستند. اما در پنج سال آینده در حدود چهارده هزار و پنج‌صد صنف درسی اعمار خواهد شد که ان‌شاءالله مشکل نبود ساختمان تا حدود زیادی رفع خواهد شد.»
هم‌چنین عبدالواسع آرین رییس عمومی پلان و پالیسی وزارت معارف می‌گوید که اکنون چهل و هشت درصد مکاتب فاقد ساختمان اند و نزدیک به سه و نیم میلیون کودک واجد شرایط رفتن به مکتب، از دست‌رسی به آموزش و پرورش محروم هستند.
آقای آرین تأکید کرد که هزار و هفت‌ مکتب نیز به دلیل ناامنی‌ها در مناطق مختلف کشور بسته مانده و شماری از دانش‌آموزان نیز غیرحاضری دایمی دارند.
هم‌اکنون در سراسر کشور ۹.۲ میلیون کودک به مکتب می‌روند، نزدیک به ۳۹ درصد دانش‌آموزان را دختران تشکیل می‌دهند و شانزده هزار و چهارصد مکتب در سراسر کشور فعالیت دارند، در حالی که نزدیک به ۴۸ درصد این مکاتب فاقد ساختمان اند. همین اکنون ۱۸۴ هزار تن به عنوان آموزگار در مکاتب مصروف آموزش و پرورش هستند، بیش از ۳۰ درصد این رقم را بانوان آموزگار تشکیل می‌دهند.
هر چند افغانستان طی سال‌های اخیر در زمینه‌ی آموزش و پرورش از نگاه کمیت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته، اما از شمار کشورهایی به شمار می‌رود که دارای بلندترین میزان افراد بی‌سواد در جهان است. آمار رسمی وزارت معارف نشان می‌دهد که تنها نزدیک به ۶۰ درصد مردان و هجده درصد زنان در افغانستان باسواد هستند. نرخ بی‌سوادی در میان زنان در روستا در مقایسه با شهرها سه برابر بیشتر است.

اشتراک گذاري با دوستان :