کشف و ضبط بیش از ۳۰ تن مواد مخدر در ۶ ماه اول سال

- حسین حیدری

مسوولان مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر می‌گویند که در جریان ۶ ماه اول امسال بیش از ۳۰ تُن مواد مخدر را کشف و ضبط کرده‌اند.
احمدخالد موحد، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر روز یک‌شنبه، ۲ میزان در یک کنفرانس خبری گفت که در پیوند به قضایایی که در جریان ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶ به مدیریت عمومی تدقیق، بررسی و لابراتوار پولیس این مرکز مواصلت کرده است مقدار ۱٫۵ تن هیروین، ۷٫۵ تن مورفین، ۷٫۵ تن تریاک و ۱۴ تن چرس را به دست آورده‌اند.
آقای موحد افزود که ۴۸۲ لیتر مواد کیمیایوی مایع، ۱۲ هزار و ۳۳۴ لیتر مشروبات الکولی و نزدیک به ۳۵ هزار لیتر مواد کیمیایوی جامد را نیز ضبط کرده‌اند.
او هم‌چنان گفت: «در جریان ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶، ۲۵۲ قضیه به مظنونیت ۳۱۶ تن در پیوند به جرایم مسکرات و مواد مخدر از سراسر کشور، جهت تعقیب عدلی و قضایی به مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر ارسال شده که در میان این مظنونان ۲۳ موظف خدمات عامه، هشت زن و پنج شهروند خارجی (چهار ایرانی و یک پاکستانی) نیز شامل هستند، مدیریت عمومی تدقیق، بررسی و لابراتوار پولیس این مرکز پس از بررسی‌های ابتدایی، ۱۵۶ قضیه را به محکمه استیناف و ۱۱۳ قضیه را به دیوان امنیت عامه ستره‌محکمه فرستاده شده است.»
به قول سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر، ۲۷۰ قضیه از جانب محکمه ابتدایی، در ارتباط به ۱۵۹ قضیه از جانب محکمه استیناف اختصاصی این مرکز و در پیوند به ۱۰۴ قضیه از سوی امنیت عامه ستره‌محکمه فیصله صادر شده است.
احمدخالد موحد اشاره کرد که شهر کابل با داشتن ۹۴ قضیه، ننگرهار با داشتن ۵۰ قضیه و نیمروز با داشتن ۱۲ قضیه در صدر فهرست ولایت‌هایی قرار دارند که بیشترین قضیه‌های جرایم مسکرات و مواد مخدر در آن ثبت شده است.
هم‌چنان نورستان، پکتیکا، لغمان، کاپیسا و بادغیس از شمار ولایت‌‎های استند که طی این مدت در مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر، هیچ قضیه‌ی جرمی ندارند.
در کنار گزارش ۶ ماه نخست سال، مسوولان مطبوعاتی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر، گزارش سه ساله‌ی خود را نیز با رسانه‌ها شریک کردند.
احمدخالد موحدی، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی در کنفرانس خبری دیروز خود هم‌چنان گفت که ارگان‌های امنیتی و کشفی از حمل سال ۱۳۹۳ تا حوت سال ۱۳۹۵، ۲۰۳۰ مظنون را در پیوند به ۱۵۲۶ قضیه جرایم مسکرات و مواد مخدر به این مرکز جهت تعقیب عدلی و قضایی فرستاده‌اند‌ که در میان این افراد مظنون، ۸۱ تن از موظفان امنیتی و خدمات ملکی، ۶۱ خانم و ۱۲ اتباع خارجی کشور‌های ایران، پاکستان و ترکیه شامل استند.
به قول او در میان افراد بازداشت‌شده یک وکیل شورای ولایتی بدخشان، برید جنرال قوماندان جلب و جذب ولایت بلخ، قوماندان هوایی هرات و قوماندان ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند نیز شامل هستند.
سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر افزود: «علاوه بر تخریب ۶۰ کارخانه تولید مواد مخدر در ولایت‌های مختلف کشور، نزدیک به ۱۷ تن هیرویین، ۳۰ تن مورفین، ۱۵۰ تن تریاک، ۵۵۰ تن چرس، حدود ۱۰۰ تن تیزاب، ۱۲۹ تن مواد کیمیایوی، ۱۶۰ تن مشروبات الکولی، ۲۶۳ میل سلاح مختلف‌النوع و ۸۸۳ وسایط مختلف کشف و به دست آمده است.»
احمدخالد موحد اشاره کرد که از جانب دیوان امنیت عامه‌ستره‌محکمه در جریان ۳ سال گذشته ۷۹۰ قضیه جرایم مسکرات و مواد مخدر قطعیت حاصل کرده است.
گفتنی است که در ۳ سال گذشته نیز شهرهای ننگرهار، کابل و قندهار به ترتیب با داشتن ۲۵۹ قضیه، ۲۰۱ قضیه و ۱۶۱ قضیه از جمله ولایت‌های هستند که بیشترین قضیه‌های جرمی مسکرات و مواد مخدر را به خود اختصاص داده‌اند.
مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده و از آن زمان تا حالا بنا بر صلاحیت‌هایی که دارد قضیه‌های مختلفی را در پیوند به جرایم مسکرات و مواد مخدر بررسی کرده است.
احمدخالد موحد سخنگوی این مرکز می‌گوید که آنان مانعی در برابر کار خود نپذیرفته‌اند و تا سطح جنرال، افرادی را که دست در قضیه‌های جرمی مسکرات و مواد مخدر داشته، بازداشت کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :