کار ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه برق آفتابی در قندهار شروع شد

۸صبح، کابل: کار ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه برق‌ آفتابی در ولایت قندهار آغاز شد.
قرار است از این نیروگاه ده میگاوات برق آفتابی تولید شود. سنگ تهداب این پروژه روز گذشته در ولسوالی دامان ولایت قندهار توسط داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور گذاشته شد.
این پروژه مبلغ نوزده میلیون دالر هزنیه می‌برد، ده میلیون آن توسط اداره انکشاف بین‌المللی امریکا و متباقی آن توسط یک شرکت هندی تمویل می‌شود.
داکتر عبدالله در مراسم آغاز کار این پروژه گفت: «با تکمیل‌شدن کار این پروژه، بیش‌ترین مشکلات تجار و صنعت‌کاران حل خواهد شد.»
رییس اجرایی هم‌چنین تاکید کرد که این پروژه سبب خواهد شد تا انرژی برق تامین شده و زمینه کارهای بیشتر فراهم گردد.
داکتر عبدالله گفت علاوه بر فابریکه‌ها و شرکت‌ها باشنده‌گان ولایت کندهار نیز از این پروژه مستفید خواهند شد.
هم‌چنین اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا نیز از نیروگاه برق آفتابی قندهار به عنوان اولین نیروگاه «از نوع خود» توصیف کرده می‌گوید که مسوولیت ساخت این نیروگاه را شرکت برشنا و یک شرکت هند به عهده دارند.
ده میلیون دالر این پروژه بزرگ که از طریق کمک‌های اداره انکشاف ایالات متحده امریکا تمویل می‌شود، توسط شرکت نفت و گاز داینسی تطبیق می‌گردد.
شرکت برشنا و شرکت داینستی توافق‌نامه‌ای ۱۵ ساله امضا کرده که بر اساس آن شرکت داینستی برق تولید شده را به شرکت برشنا به فروش می‌رساند تا میزان عرضه انرژی برق در این منطقه‌ی ناآرام افغانستان را که نیازمندی آن به مراتب بیشتر از میزان عرضه است، افزایش دهد.
امان‌الله غالب رییس شرکت برشنا در مراسم آغاز کار ساخت این نیروگاه گفت: «این نیروگاه برق آفتابی خصوصی یک گام مهم در راستای رفع کمبود انرژی برق در ولایت قندهار می‌باشد. این نیروگاه به یک پارک صنعتی انرژی برق فراهم خواهد کرد که از این طریق زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری خصوصی در منطقه خواهد شد.»
هم‌چنین مایکل مکارد سرپرست اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا نیز در این مراسم گفته است: «ما خواهان توافق‌نامه‌های بیشتری پیرامون سرمایه‌گذاری‌های مشترک بخش خصوصی و دولتی در افغانستان هستیم، زیرا این سرمایه‌گذاری‌ها منتج به رشد اقتصادی بیشتر، امنیت بهتر و رفاه بیشتر مردم افغانستان خواهد شد.»
اداره انکشاف بین‌المللی امریکا با مصرف حدود ۱۷ میلیارد دالر در برنامه‌های انکشافی در افغانستان از سال ۲۰۰۲ بدین‌سو، از بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌گان دولت افغانستان به شمار می‌رود.

اشتراک گذاري با دوستان :