حشر طالبان برای سقوط پوسته‌های دشت قره‌باغ ناکام شد

- حسین حیدری

طالبان شب شنبه، اول میزان بر پوسته‌های پولیس محلی در دشت‌ قره‌باغ- جاغوری ولایت غزنی هجوم بردند که در پی آن پنج پولیس محلی کشته و ۶ تن دیگر زخم برداشتند.
ابراهیم امیری، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت غزنی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که طالبان جمعه شب گذشته بر پوسته‌های پولیس محلی در دشت ولسوالی قره‌باغ- جاغوری هجوم برده‌ و نزدیکی‌های صبح با رسیدن نیرو‌های کمکی از مرکز قره‌باغ، طالبان پس‌زده شده‌اند.
آقای امیری افزود: «تعداد طالبان در این حمله زیاد بوده است، طالبان قصد داشتند که این پوسته‌‎ها را سقوط بدهند، اما در جریان جنگ نیرو‌های کمکی رسیده و طالبان شکست خورده‌اند.
در این جنگ طالبان هم کشته شدند، اما تعداد دقیق‌شان تا حال معلوم نیست، گفته می‌شود حدود چهل طالب زخمی و کشته شده‌اند.»
سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت غزنی هم‌چنان گفت که طالبان به خاطر سقوط پوسته‌های دشت قره‌باغ از ولایت‌های دیگر نیز، نیرو جمع کرده‌ بودند.
او افزود: «بر پوسته‌هایی که شب شنبه طالبان حمله کرده بودند، تعدادش به پنج پوسته می‌رسد، پیش از این کدام حادثه‌ای بر این پوسته‌ها رخ نداده بود، اما متأسفانه طالبان در حمله شنبه‌شب خود ۵ پولیس را شهید و ۶ تن دیگر‌شان را زخمی کردند، این حملات طالبان ساعت یک ‌شنبه‌شب شروع شده بوده و تا ساعت ۴:۳۰ ادامه داشت.»
حملات اردوی ملی و پولیس ملی در ولسوالی‌های غزنی
ابراهیم امیری، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت غزنی در گفت‌وگویی با ۸صبح گفت که اردوی ملی و پولیس ملی در همین روز‌ها در شماری از مناطق ولسوالی‌های ده‌یک، مقر و قره‌باغ- غزنی نیز عملیات دارند.
به قول او در ولسوالی مقر- غزنی یک ذخیرگاه بزرگ سلاح طالبان شنبه‌شب هدف حمله نیرو‌های هوایی قرار گرفته و بسیاری از مواد‌ انفجاری و ماین‌های دشمن در این ذخیره‌گاه نابود شده است، همین‌طور در ولسوالی واغظ نیز نیرو‌های هوایی عملیات داشته که تعدادی از طالبان در آن کشته و زخمی شده‌اند.
آقای ابراهیمی افزود: «در این روز‌ها انداخت هوایی بر دشمن در غزنی زیاد شده است، اما طالبان کوشش می‌کنند که در بعضی از پوسته‌های دوردست ولسوالی‌های مقر، قره‌‎باغ و گلان غزنی حملاتی داشته باشند، قوماندان امنیه ولایت، شب گذشته یعنی شنبه‌شب خود را به قره‌باغ رساند و در عملیات این ولسوالی سهم گرفت، قوماندان امنیه در این سفر خود از بزرگان قره‌باغ و جاغوری خواسته که فرزندان‌شان را در راه تامین امنیت مردم و دفاع از کشور بیاورند، تا در پولیس محلی جذب و آموزش داده شوند، پوسته‌ها هم تجهیز می‌شوند.»
سخنگوی قوماندانی امنیه غزنی هم‌چنان در رابطه به مشکلات منطقه‌های شیرآباد و نیخته قره‌باغ گفت که دولت اگر در این کار مداخله کند، مشکل کلان می‌شود.
او گفت: «ما حل این مشکلات را به دوش عالمان دین و بزرگان منطقه مانده‌ایم، امیدواریم این مشکل مقطعی حل شود، هنوز ۸ مسافر ربوده‌شده‌ی نیخته در دست طالبان اند، دولت کدام پلانی ندارد. خواست مردم هم این بوده که مشکل را خود‌شان حل می‌کنند، جلسات بین دو طرف جریان دارد.»
مشکلات مردم منطقه نیخته و شیرآباد بر سر آب است. حدود یک ماه پیش طالبان ۸ مسافر را با خود بردند و تا حال طالبان به خاطر این‌که مشکل آب شیرآباد حل نشده، مسافران را هم آزاد نکرده‌اند.
در همین حال تورن جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در یک کنفرانس خبری روز شنبه، اول میزان گفت که غزنی در محور توجه این وزارت است و آنان برای پس‌زدن دشمن تلاش می‌کنند، اما از جانب دیگر شماری از باشنده‌های ولایت غزنی مسوولان امنیتی را متهم به غفلت وظیفه‌ای می‌کنند. آنان می‌گویند که دولت بعد از وقوع حادثه، وارد عمل می‌شود.
به گفته آنان «دشمن» همیشه در چند ولسوالی غزنی فعال‌ اند و برای نابودی آنان کار جدی‌ای نمی‌شود، اما وزارت دفاع می‌گوید که غزنی یک لوای مستقل دارد و هیچ نیاز به کمک مرکز ندارد.
آقای وزیری می‌گوید که نیرو‌ی کافی در غزنی برای پس‌زدن دشمن وجود دارد.
در عین حال شماری از باشنده‌گان ولسوالی جاغوری روز گذشته در حین مراسم به خاک‌سپاری پنج پولیس محلی که در دشت قره‌باغ کشته شدند، حکومت را متهم به مجهزنکردن پوسته‌های پولیس محلی با سلا‌ح‌های پیش‌رفته کردند.
آنان هم‌چنان گفتند که قوماندان امنیه غزنی و مسوولان پوسته‌های پولیس محلی در دشت قره‌باغ غلفت وظیفه‌ای می‌کنند.
گفتنی است که وضع صحی ۶ زخمی‌ای که جمعه‌شب گذشته در دشت قره‌باغ زخمی شدند، خوب است.

اشتراک گذاري با دوستان :