تاکید حکومت بر حمایت از آزادی بیان و مصونیت خبرنگاران

۸صبح، کابل: معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ بر تعهد حکومت مبنی‌بر حمایت از آزادی بیان و مصونیت خبرنگاران تاکید کرده است.
سید‌آقا حسین فاضل سانچارکی، روز شنبه در یک نشست خبری مشترک با معاون کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت گفت: «حکومت جرایم مالیاتی رسانه‌ها را بخشیده و پرداخت مالیات رسانه‌ها را به گونه ماهانه و در اقساط هفت‌ساله تعیین کرده است.» او هم‌چنان افزود: «رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان بر بخشیده‌شدن مالیات رسانه‌های چاپی تاکید کرده است و برهمین مبنا پرداخت مالیات این رسانه‌ها تاهنگام تعدیل در قانون وزارت مالیه به تعویق انداخته شده است.»
هم‌چنین فهیم دشتی معاون کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت نیز در این کنفرانس خبری گفت که در جریان یک ماه گذشته بیست مورد خشونت علیه خبرنگاران در نقاط مختلف کشور صورت گرفته که به همه موارد آن رسیده‌گی شده است. او افزود: «پس از ایجاد این کمیته دیگر هیچ قضیه خشونت علیه خبرنگاران بدون رسیده‌گی باقی نخواهد ماند.» آقای دشتی تاکید کرد که این کمیته هم‌چنان سرگرم رسیده‌گی به ۱۷۲ قضیه خشونت علیه خبرنگاران است که در سال‌های گذشته صورت گرفته است.
به گفته‌ی او، این کمیته در نه جلسه گذشته خود از میان قضایای خشونتی که در سال‌های گذشته صورت گرفته، ۱۷۲ مورد را زیر بررسی گرفته است.
به گفته معاون کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، ۴۰ قضیه از این شمار نهایی شده است که شامل ۱۵ مورد قتل، دو مورد بازداشت، ۱۱ مورد لت و کوب و۴ مورد اختطاف می‌باشد. فهیم دشتی افزود ۶۹ مورد از ۱۷۲ مورد قضایای خشونت به برخی مقام‌ها نسبت داده شده است که رسیده‌گی به آن برعهده نماینده‌گان نهادهایی که در کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت عضویت دارند، گذاشته شده است.
گزینش اعضای باقی‌مانده شورای عالی رسانه‌ها از دست‌آوردهای دیگر کمیته مشترک رسانه‌‌ها و حکومت دانسته می‌شود و به گفته آقای دشتی، نجیبه ایوبی و رحیم‌الله سمندر از میان ۱۱ تن از افرادی که هفته گذشته از سوی نهادهای صنفی خبرنگاران معرفی شده بودند، انتخاب شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :